Ankara’daki sporun yalnızlığı

Güray SOYSAL

19 MAYIS’TA ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ (!)

Bir yıldan bu yana yıkılıp, bir çivi bile çakılmayan 19 Mayıs Stadı işi nihayet (!) çözülüyor.
Artık, inşaatın ne zaman başlayacağı (!), projesi (!) dahi hazırlandığı söylenen 19 Mayıs Stadı için harekete (!) geçildiğinin müjdesini (!) vereyim.
Geçenlerde zemine gelen bir kamyon üzerindeki kumu boşaltıp, gitti.
Ancak…
Gelen ve buraya dökülen sadece bir kamyon kumdu.
İnşaatın hareketleneceğini söyleyenler, sadece bir kamyon kumla iş yaptıklarını zannetti.
Uyuyan Ankara spor camiasına duyururum.
Yukarıdaki ünlem işaretlerim ortadan kalktığında 19 Mayıs Stadının gelecekteki durumu belli olacak

ARAMIZA HOŞ GELSİN ŞANSAL

Güneş gazetesinde birlikteydik.
O İstanbul’da, ben Ankara’da idik.
Çok zaman başarılı işlere imza attık.Haberciği üzerine adam tanımadım, bundan sonra da tanıyacağımı zannetmem.
Haberin özüne iner ve en doğru şekilde sayfalara yansıtırdı. Sonra, yazılı basın ile birlikte ekrana geçti.Bir koltuğuna sıkıştırdığı bu iki işi layıkıyla yaptı.
Şu andaki görevini bırakıp, emekliliği seçti.
Yani, aramıza katıldı.
Spor yazarlığını dört dürtlük yapan Şansal Büyüka dostuma aramıza “hoş geldin” diye seslenmek istedim.
Allah, her ikimize de uzun ömür versin.

Unutulmayanlar / KOCA YUSUF

Güreş tarihimizin en ünlü sporcusuydu. 1857 yılında Deliormanlı güreşçi olarak tanınan bu isim Yusuf İsmail adını aldıktan sonra mindere küçük yaşlarda çıktı. Grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olarak tanındı.1885’de Kırkpınar Başpehlivanı olurken, İş Bankasında da çalışmaya başladı. 1894’den itibaren Avrupa ve Amerika’da güreş tuttu. 138 kilo, 1.88 metre boyunda olan bu ünlü güreşçimize “Koca” lakabı serbest güreşin efsane isimlerinden adaşı Yusuf tarafından verildi. Dünya’da korkunç Türk olarak tanınan Koca Yusuf, çocuklundan itibaren babası İsmail ve dedesi Yusuf’un nezaretinde güreşi öğrendi. Kel Aliço ile yaptığı güreş sabah başlayıp, akşam saatlerinde galibiyetiyle sona ermişti. Kısa zamanda dünyada ünü yayılan Koca Yusuf daha sonra Amerika’ya gitti. Burada önüne çıkanı devirdi ve haklı bir ün kazandı.21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, içinde bulunduğu geminin 4 Temmuz sabahı Newyork’un kuzey doğusundaki Sable adasının 20 mil açıklarında İngiltere bandıralı gemiyle çarpışması sonunda tüm yolcularla birlikte boğuldu. Sonrasında cesedi adadaki kilisenin mezarlığına defnedildi.

Başkent Ankara atletizme küstü mü?

Sporun anası sayılan atletizme Ankara’nın arkasını dönmesini içime sığdıramıyorum.
Şimdi, birileri çıkıp, düşüncemin yanlış olduğunu söyleyebilir. Öyle ise, neden Ankara’nın atletizm konusunda köşeye bırakıldığı izah edeyeyim.
Bir dönem Ankara maratonu vardı. Şimdi o güzel organizasyondan eser var mı?
Vodafone maratonu İstanbul’da gayet güzel müsabaka düzenliyor. Buna benzer bir organizasyon neden Başkent’te yapılmıyor?
Her yıl 27 Aralık’ta yapılan Büyük Atatürk Koşusunun organizasyonu, İş Bankası veya Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından neden yapılmaz?
Bu 3 soruma cevap vereceklere her zaman sütunumum açık olduğunu bildiririm.
Atletizm konusunda “üvey evlat” muamelesini alışkanlık haline getirilen ve “sahipsiz” olan Başkent Ankara’mızın üzerindeki mevcut tozun silinmesi gerekir.Onun için Ankara’yı yönetenlerin cevabını dört gözle bekliyorum.

HANGİ SPOR DALLARI DAHA ÖNDE

Sporda satranç, tekvando ve futbol önde olduğu açıklandı. Lisanslı sporcu sayıları ve branşlara göre dağılımlarına yönelik CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu yanıtladı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2018 mali yılı bütçesinden 4 bin 599 spor kulübüne 29 milyon 878 bin 500 lira nakdi yardımı yapıldığını belirtirken, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Reklam Yönetmeliği kapsamında da spor kulüplerine aktarılan mali yardımın tutarını vermekten özellikle kaçındı.
Cevapların içinde bana, ilginç gelen rakamlar şöyle:
“Türkiye’de bu yılın Haziran ayı itibarıyla 3 milyon 341 bin 458 kadın, 5 milyon 940 bin 61 erkek olmak üzere toplam 9 milyon 281 bin 519 lisanslı sporcu bulunuyor. Üniversite Sporları Federasyonunda ise 24 bin 271 sporcu var.
Futbol kategorisinde faaliyet gösteren sporcuların 5 bin 965’inin kadın, 310 bin 259’unun erkek olduğu belirtildi.
En çok sporcusu olan ilk üç branşın 868 bin 4 sporcuyla satranç, 487 bin 152 sporcu ile tekvando ve 316 bin 224 sporcuyla futbol olduğunu açıklayan Kasapoğlu, bu branşları 307 bin 188 sporcuyla voleybol, 286 bin 187 sporcu ile basketbol ve 247 bin 521 sporcuyla kick boks’un izlediği açıklandı.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua gönülden kopar.
MESNEVİ