Ankaragücü alt yapı i̇le toparlanır…

Mehmet KISMET (ANKARA) – Ankaralı olarak bilinen ve 1939 yılında Bursa ili İnegöl ilçesinde dünyaya gelen Zeynel Soyuer futbol oynadığı dönemde sürati nedeniyle “Rüzgarın Oğlu” lakabı almış bir isim… Futbolun bütün güzelliklerini ve onurunu Ankara’da yaşamış.
Yine futbolculuk ve teknik direktörlük faal döneminin ardından hayatını Ankara’da sürdüren Zeynel Soyuer, günümüz futbolu ve Ankara takımlarının konumuna bakınca dünyaya erken gelmenin hüznü kaplıyor içini…
A.GÜCÜ DERKEN
1955 ile 1975’li yıllar arasında şöhreti ve unvanı yakalamasına rağmen ekonomik anlamda diğer oyuncular gibi bugünkü transfer ücretlerine ulaşamamanın burukluğu var içinde. Genç Milli olarak dikkat çekip Ankaragücü takımına 1958 yılında transfer olacakken, bir anda kendini Gençlerbirliği takımında buluverdi.
Gençlerbirliği ona, o da Gençlerbirliği’ne o kadar alışmıştı ki; takımından ve Ankara’dan kopamayacak kadar büyük bir sevgi bağı kuruldu aralarında… Hatta suratı ve çabukluğu ile “Rüzgarın Oğlu” lakabını bilen alan Zeynel Soyuer, faal futbol yaşamını 1970 yılların ortalarına doğru bıraktı.
TEKNİK DİREKTÖRLÜK İŞİ..
Daha sonra bir çok kulüpte teknik direktörlük yaptı. Teknik Direktörlük görevleri boyunca bir çok kulübün başarısına imzasını koydu. Abartısız 20’ye yakın çeşitli kulüplerde teknik direktörlük yapan Zeynel Soyuer, uzun yıllar formasını giydiği bir tek Gençlerbirliği takımında görev alamadı…
Ankara sevdası hiç ama hiç bitmedi… Ankara’daki çeşitli kulüplerin ardından uzun süre Ankaragücü’nde teknik sorumlu olarak boy gösterdi. Ankaragücü’nün yakın zaman içinde yaşadığı zorlukları üzüntü ile takıp ettiğini belirten Zeynel Soyuer, şimdilerdeki çıkışını umut verici olarak görüyor. Bu istek ve heyecanın Ankaragücü’nü tekrar Süper Lige taşıyacağından oldukça emin.
MUTLAKA ALTYAPI…
Gerek ekonomik sorunların gerekse sahadaki başarıların artması ile hedeflere ulaşılacağına inan Zeynel Soyuer; Ankaragücü’nün, üst liglerde kalıcı olabilmesi için mutlaka alt yapı organizasyonuna büyük önem vermesi gerektiği gerçeğine de vurgu yapıyor. Büyük futbol üstadı Zeynel Soyuer; Türk futbolunun bugünkü yaşadığı temel sorunların alt yapı yetersizliğinden kaynaklandığını de söylemeden edemiyor.