Ankara’nın casusu: Çiçero

Ocak ayında vizyona giren Çiçero filminin ekibi, Ankaralı sinemaseverlerle bir araya geldi. Filmin yönetmeni Serdar Akar, oyuncular Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban, Murat Garipağaoğlu, Selen Öztürk ve Mehmet Ezel Özgün ANKAmall’deki söyleşinin ardından izleyicilerle birlikte filmi izledi

NAZ AKMAN  – “Yüzyılın Casusu”, “Ankara Casusu” olarak anılan İlyas Bazna’nın hayat hikayesinden esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan Çiçero filmi, 18 Ocak’ta vizyona girdi. Serdar Akar yönetmenliğindeki filmin yapımcılığını “Ayla” filmi ile dünya çapında başarılara imza atan Mustafa Uslu üstleniyor. Filmin başrolünü ise Erdal Beşikçioğlu ile Burcu Biricik paylaşıyor.
Gösterimden önce düzenlenen söyleşiye filmin yönetmeni Serdar Akar ile oyuncular Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban, Murat Garipağaoğlu, Selen Öztürk ve Mehmet Ezel Özgün katıldı. Gösterime, Türkiye Arnavutluk Konsolosu, Kosova Büyükelçisi, Kosova Kültür Merkezi Genel Müdürü, Karadağ Büyükelçisi Yardımcısı ve Kültürel Ateşesi, Avrupa Birliği Müsteşarı ile TBMM Başkan Vekili Levent Gök katıldı.
Yönetmen Serdar Akar, İlyas Bazna’nın 1904’te Priştine’de başlayıp Ankara’ya uzanan konusu ile filmin Ankara projesi olduğunu söyledi. Çiçero’nun başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu da Ankaralılarla filmin heyecanını paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Ankara’nın dokusu filme çok güzel yansıdı ve çekimlerde de büyük keyif aldık. Ayrıca, kızımı Ankara’da büyüttüm, buranın hayatımızda çok büyük bir yeri var. Büyük bir keyifle yaptığımız filmden umarım izleyicilerde keyif alır” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiriyor
“Çiçero”, hem casus filmleri kategorisinde hem de ülkemiz sinema tarihinde ilk kez işlenen hikayelerden biri. Film, İkinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasından büyük bir payı olan Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nin kalbinde uşak olarak görev yapan, kod adı Çiçero olan İlyas Bazna’nın İngiltere’nin gizli belge ve bilgilerini Hitler Almanya’sına sızdırmasıyla gelişen olayları ele alıyor. İlyas Bazna savaşın seyrini değiştirmesine rağmen T4 uygulamasıyla engellilerin gaz odalarına gitmelerine, iğneyle uyutulmalarına engel olamaz. Film, T4 uygulamasıyla Nazilerin kendi halkına ve çocuklara üstün ırk yaratmak için yaptıkları bir aşk hikayesini de merkeze alıyor.