Ankara’nın en modern cam atölyesi Etimesgut’ta açıldı

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi(etiSEM) bünyesinde hizmet veren Satuk Buğrahan Türk İslam Sanatları Merkezi’nde, Ankara’nın en kapsamlı Cam Atölyesi açıldı. Açılışı Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ile Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, kursiyer ve eğitmenlerle birlikte yaptılar.
Etimesgut Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Demirel, açılışın ardından Haberal ve Yalçınkaya’yla birlikte atölyeyi gezdi, eğitmen ve kursiyerlerden bilgi aldı. Demirel, cam atölyelerinin ciddi maliyet isteyen bir yatırım olduğuna dikkat çekerek, “Belediye olarak açtığımız bu cam işleme atölyesi yalnız Ankara’nın değil Türkiye’nin sayılı atölyelerinden biridir. Burada kursiyerlerimize camdan takı ve boncuk yapma teknikleri ile cam füzyon eğitimi veriliyor. Cam Etimesgut’ta yeniden hayat buluyor. Kursa yoğun talep söz konusu. İlk kursiyerlerimiz eğitime başladılar, başarılar diliyorum” dedi.
BİZE AİT OLANA SAHİP ÇIKIYORUZ
Başkan Demirel, Satuk Buğrahan Türk İslam Sanatları Eğitim Merkezi’nde ıslak keçeden minyatüre, tezhipten çiniye, ahşaptan kat’ı ve cam sanatlarına kadar birçok alanda kurs düzenlediklerini belirterek, “Bu merkezimizde bizim olana sahip çıkıyoruz. Değerlerimizi unutmuyoruz, unutturmuyoruz. Ecdat yadigarı sanatlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Merkezi gezen Başkent Üniversitesi Rektörü Haberal da, el emeği ve göz nuruyla oluşturulan eserleri çok beğendiğini ifade ederek, “Bu merkezde çok güzel şeylere şahit oldum. Geleneksel sanatlarımız burada yaşatılıyor. Bu hizmeti gerçekleştirenleri, kurslara katılarak emek harcayanları kutluyorum” dedi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yalçınkaya da sürekli eğitimin önemine işaret ederek, belediyenin bu hizmetinin Türk İslam sanatlarının geleceğe aktarılmasında hayati bir öneme sahip olduğunu vurguladı.