Ankara’nın gazoz diyarı, arabesk severlerin gözde mekanı;

Serhat Çolak

Hangimiz Sevmedik?

Üniversiteyi bitirdikten sonra genç yaşta Ankara Kalesi’nde “Hangimiz Sevmedik” ve “İtirazım Var” isimli iki kafeyi açarak, işletmeye başlayan girişimci Serhat Çolak, misafirlerine Türkiye’nin yaklaşık 50 ilinde üretilen yerli gazozlarla, eklektik mekan konseptiyle hizmet veriyor

NAZ AKMAN – Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde eğitim gördükten sonra Ankara Kalesi’ne duyduğu ilgi ile hayalini kurduğu kafeyi hayata geçiren genç girişimci Serhat Çolak’ın (29), farklı konseptlerle inşa ettiği mekanlar, Kale ziyaretçilerinin uğrak noktası haline geldi.
Çolak’ın, zevkine göre tasarlayıp, yaklaşık iki yıl önce Ankara Kalesi’ndeki tarihi Atpazarı Sokağı’nda açtığı “Hangimiz Sevmedik” ve “İtirazım Var” adlı iki mekan kısa süre içinde ziyaretçiler tarafından benimsenen yerlerin başında yer aldı. Her iki mekanın ismi de arabesk müziğin önde gelen isimlerinden Müslüm Gürses’in seslendirdiği iki farklı şarkıya ait. “Hangimiz Sevmedik” ziyaretçiler tarafından “Müslüm Gürses Kafesi” olarak tanınsa da mekanın en büyük özelliği, Türkiye’nin farklı illerine ait yerli gazozları bünyesinde barındırması. Piyasada yer alan yaklaşık 300 çeşit gazozdan 250’sini ziyaretçilerine sunan mekanda, 50 ilin özgün gazozları bulunuyor. Çolak aynı zamanda gazoz toptancılığı da yaparak 15’den fazla mekana yerli gazoz dağıtıyor.
Charlie Chaplin’den Cemil Abi’ye herkes burada
Mekanın duvarlarını süsleyen Müslüm Gürses, Sadri Alışık, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Charlie Chaplin, Kemal Sunal, Cemil Abi’nin “Sevim Koş Taze Çay Var” şeklindeki görselleriyle mizahı mekana taşıdığını söyleyen Çolak mekanın hikayesine ilişkin, “Öğrencilik yaşamım boyunca Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerini otostop ve bisikletle gezdim. Memur olmak veya sabit bir mesleği icra etmek yerine deneme yanılma yoluyla sürekli yenilik yapabileceğim bir alan istiyordum, kafe bu anlamda çok önemli bir adım oldu. Burayı açarken standart bir mekan yerine çok sevdiğim sanatçıların, aktrislerin, oyuncuların resimlerini ve güzel sözlerini duvara yansıtmak istedim. Başkentin en çok sevdiğim yerlerinden biri Ankara Kalesi. Kalenin ruhunu değiştirmeden buranın tarihi dokusuna ayak uydurarak, tasarımlar yapmaya çalıştım. Taş, ahşap gibi doğal malzemeler kullanmaya gayret ettim. Mekanın basamaklarına sevdiğim, beni güldürdüğü kadar başka insanları da güldürebileceğini düşündüğüm sözler yazdım. Bisikletle pek çok yeri gezdiğim için yukarıya kocaman bisiklet görseli çizdim. Tüm bu tasarımlar kısa süre içinde insanların önünde fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştığı konsept bir mekan haline geldi. Aslında her iki kafeye de kendi ruhumu yansıtacak tasarımlar yaptım, insanlar bunları sevmeye başladıkça da aynı şeylerden aynı hazzı aldığımızı fark ettim” dedi.
Neden ‘Hangimiz Sevmedik?’
Kale ziyaretçilerine kaliteli hizmet sunarak ve samimi bir ortam yaratmak için mekan açtığını söyleyen Çolak mekanın ismi hakkında “Burada para kazanmaktan ziyade insanların içeri girince yüzlerindeki gülümsemeyi daha çok önemsiyorum. Ziyaretçilerin daha fazla fotoğraf çekebileceği konseptler yaratmak için dört ayda bir tasarım değişikliğine gidiyoruz. Özellikle minimalist formlar yakalamaya çalışıyoruz. Müslüm Gürses’in ‘Hangimiz Sevmedik’ şarkısını çok seviyorum. 2017 yılında Kaleye geldiğimde de buraya sevgi, kardeşlik gibi bizi bir arada tutan duygularla geldim. Bu isim de insanlar tarafından çok beğenildi” ifadesini kullandı.
Her şeyden biraz biraz…
“Hangimiz Sevmedik” mekanının, 2013 yılında yaşama veda eden Müslüm Gürses’in yaşamını konu edinen “Müslüm” filminin vizyona girmesinin hemen ardından ziyaretçiler tarafından “Müslüm Gürses’in anısını yaşatan kafe” şeklinde yorumlanması üzerine daha fazla ziyaret edilmeye başlandığını ifade eden Çolak, “Ben Adanalıyım. Arabesk kültürün içinde büyüdüm. Müslüm Gürses’i elbette severek dinlerim. Mekan açıldıktan sonra ‘Müslüm’ filmi vizyona girdi. Haliyle arabesk seven insanlar da benim kaledeki mekanımı görünce Gürses anısına açtığımı düşündüler. Ancak burayı böyle bir amaç için açmadım. Sanırım mekanın dışına çizdirdiğimiz Gürses görseli ve mekanın adı insanlar da böyle bir çağrışım yaptı. Burası sadece arabesk çalan veya Gürses’in anısını yaşatan bir yer değil. Eklektik diye tanımlayabileceğimiz içinde yerel gazozlarımızdan çocukluğumuzda hepimizin tükettiği horoz şekeri, cino, patlayan şeker, şıpsevdi, taraftar çikolataları, püskevit gibi ikramlar ve mizah görselleriyle farklı bir atmosfere sahip olan bir yer. Her şeyden biraz biraz olan ama aslında hepimiz için çok şey ifade eden bir mekan oldu. Müşterilerimiz de bu konseptle karşılaşınca çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşarak, reklamımızı yaptılar. Kaleye yolu düşenler gazoz kafe olarak da tanımladıkları bu mekana mutlaka uğrarlar. Yerli gazozların toptancılığını da yaptığım için biliyorum, Ankara’da elinde bu kadar fazla gazoz çeşidi bulunduran başka yer yok. Sayısı az denecek kadar az mekanda bu gazozlardan en çok bilinen birkaç çeşit vardır belki” diye konuştu.
Yakında açılıyor
Kalenin önemli mekanlarından bir diğeri olan “İtirazım Var”ın tadilatta olduğunu belirten Çolak, “Konsept değiştiriyoruz. Tarihi Pilavoğlu Han’ın dışında yer alan ‘İtirazım Var’ı kısa süre içinde hizmete sunacağız. Kafeden ziyade köy kahvehanesi gibi bir atmosfer oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle yöresel lezzetlerle pek çoğumuzun hasretini çektiği sıcak ve samimi bir yer olacak. Tarihi yapısıyla Ankara Kalesi uzun zamandır sanatın merkezi haline geldi. Bizler de kaliteli hizmet ve alanlarla kalenin gelişimine katkı sunmaya gayret ediyoruz. Bu tarz renkli yerlerle daha fazla ziyaretçinin Kaleye gelmesini sağlıyoruz. Özellikle Kale’nin yayalaştırılmasının bu ziyaretçi sayısına daha fazla katkısı olacağını düşünüyorum. Pazartesi günleri kapalıyız onun dışında haftanın diğer günlerinde Başkentli ziyaretçilerimizi bekleriz” dedi.