Ankara’nın göbeğindeki tarihi okul boşaltılıyor

ANKARA (ANKA)- Okullarda yüz yüze eğitim aşamalı olarak başlarken, salgınla mücadele kapsamında sınıfların bölünmesi ve sosyal mesafe önlemleri eğitimde ana gündem oldu. Eğitimciler ve uzmanlar derslik sayılarının artırılması için çağrı yaparken Ankara’nın göbeğindeki Namık Kemal Ortaokulu’nun kapatılması tepki çekti. Kapatılarak boşaltılan okulu ANKA görüntüledi.
Covid-19 salgını çerçevesinde alınan önlemler kapsamında 13 Mart’ta kapatılan okullar, 21 Eylül’de ilk kez birinci sınıflar ve anasınıfları için açıldı. 1, 2, 3, 4, 8 ve 12’inci sınıflarda ise yüz yüze eğitimin 12 Ekim’de başlaması beklenirken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6 Ekim’de yaptığı açıklama ile yüz yüze eğitimin bütün kademelerde, aşamalar halinde başlayacağını duyurdu.
Okullarda koronavirüs önlemleri nedeniyle sınıfların bölünmesi, ders saatlerinin düzenlenmesi ve sosyal mesafenin korunması için önlemler alınırken, eğitimciler ve eğitim sendikalarının temsilcileri derslik sayısının artırılması için çağrı yapıyor.
Derslik sayılarının artırılması talep edilirken Ankara’nın Çankaya İlçesi Kumrular Caddesi’nde bulunan, 70 yıldır eğitim hizmeti verilen Namık Kemal Orta Okulu’nun boşaltılması ise tepki çekti.
Namık Kemal Orta Okulu’nun, Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi olan tarihi Saraçoğlu Mahallesi’ndeki restorasyon projesi kapsamında boşaltıldığı bildirildi. Restorasyon projesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı olduğu bilinen Hasan Gürsoy’un sahip olduğu şirket tarafından yapılıyor.