Ankara’nın ilk butik konser salonu: Mozarthaus

Piyanist Ilgın Salman
Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, 2013 yılında Türkiye’nin ilk butik konser salonu olarak dinleyiciyle buluştu. Piyanist Ilgın Salman ve piyanist Koray Okyay tarafından kurulan Mozarthaus, 32 kişilik salonu ile dinleyiciye “evinde konser dinliyormuş” hissini yaratmayı amaçlıyor. Klasik müziğin yanı sıra, flamenko, caz, tango ve film müzikleri gibi türleri de Ankaralılarla buluşturan Mozarthaus, nitelikli konserleriyle kulağa, özenli dekorasyonuyla da göze hitap etmeyi başarıyor

SULTAN YAVUZ – Kapılarını ilk kez 2013 yılında ünlü piyanist Emre Şen’in piyano resitaliyle müzikseverlere açan Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Avrupa’da yaygın olan ev konseri konseptini Türkiye’ye taşıyarak, dinleyicilerin müzikle iç içe olabilecekleri özel bir butik konser salonunu Ankaralılarla buluşturdu.
Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünde yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan Ilgın Salman ve Koray Okyay tarafından kurulan Mozarthaus, 32 kişilik salonunda nitelikli konserlere ev sahipliği yapıyor. Salman, mekânın isminin nereden geldiğini, “İkimizin de sevdiği bir besteci ve bence Türkiye’de klasik müzik alanında en çok tanınan bestecilerin başında geliyor” sözleriyle ifade ediyor. Bugüne değin 450’ye yakın konser gerçekleştiren butik salon, haftalık olarak düzenlenen klasik müzik konserlerinin yanı sıra, açıklamalı klasik müzik dinletileri, müzikal ve film müziği akşamları, caz, flamenko, tango konserleri ve atölyeler gibi farklı projelerle de adından söz ettiriyor.
Her ay genç ve başarılı bir müzisyeni de “Genç Yetenekler Konserleri” ile ağırlayan Mozarthaus, konservatuar öğrencilerine konser verme imkânı tanıyarak, genç yetenekleri destekliyor. Salman, “Genç yetenekleri gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görüyoruz” diyerek memnuniyetini dile getiriyor.
Sanat ve huzur dolu bir ortam
Kurucuları tarafından altı yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için de özel piyano derslerinin verildiği Mozarthaus, yabancı konuklar için de İngilizce ve Almanca piyano dersleri veriyor. Salman, “Burada ders almanın en ayırt edici yanı, içeri girdiğiniz andan itibaren sanat dolu ve huzurlu bir ortamda olduğunuzu hissetmeniz” diyor.
Mozarthaus’da genellikle Çarşamba günleri, Cumartesi ve Pazar akşamı konserler gerçekleşiyor. Klasik müzik dinleyicisinin dünya genelinde azalma gösterdiğini kaydeden Salman, artık oturmuş bir dinleyici kitlesine sahip olduklarını da sözlerine ekliyor. Kulaktan kulağa yayıldıklarını belirten Salman, “Konserlere bu yılki katılım, daha öncekilere göre çok daha iyi, gittikçe artan bir dinleyici kitlemiz var. Nitelikten ödün vermemek ise her şeyden önce geliyor” diyor.
Mozarthaus’un konser biletlerini Biletix’ten ve Dost Kitabevi’nden temin etmek mümkün, ayrıca bilet kaldığı taktirde konser öncesi Mozarthaus’tan da alınabiliyor.
Ilgın Salman, altı yıldır böyle bir mekânı sürdürmenin önemli olduğuna işaret ediyor ve sözlerini şöyle bitiriyor, “Bizleri dinleyerek destek veren tüm dinleyicilerimize ve sanatçılarımıza teşekkür ediyoruz. Umarım daha uzun yıllar Ankaralı müzikseverlerle birlikte olabiliriz.”