Anne adayları doğum yöntemlerini seçmede kararsız

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Op. Dr. Şenol Kalyoncu

Normal mi sezaryen mi?

Doğuma girecek olan anne adayları için sezaryen ve normal doğum yöntemleri ile epidural anestezi hakkında detaylı bilgi almak için TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Op. Dr. Şenol Kalyoncu ile görüştük. Kalyoncu, Türkiye’de pek çok kadının ağrısız doğum yapmak için sezaryen yöntemini tercih ettiğini söyledi

NAZ AKMAN  – Son yıllarda anne adayları bebeğini kucağına almadan önce doğum yöntemleri konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Sezaryene göre daha sancılı ve bekleme süresi uzun olabilen normal doğum pek çok anne tarafından tercih edilemeyebiliyor. Sezaryen ve normal doğum arasındaki farklılıklar ile son yıllarda doğum esnasında sıkça kullanılan epidural anestezi (ağrısız doğum) yöntemi konusunda TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Op. Dr. Şenol Kalyoncu’dan bilgi aldık.
Uzmanlar doğum sırasında çekilen ağrının azaltılmasında kullanılan yöntemler arasında en etkili olanının epidural analjezi yöntemi olduğunu belirtiyor. Epidural anestezi diğer adıyla ağrısız doğum, normal doğum öncesinde anne adayının bel kısmından özel bir iğne ile girilerek omuriliği saran zarın dışındaki bölgeye takılan kateterden anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesinin engellenmesi şeklinde tanımlanıyor.
“Öncelik normal doğum”
Dr. Kalyoncu, sağlık koşulları uygun olduğu sürece epidural analjezi ile normal doğumun ağrısız olarak gerçekleştirilebileceği gibi zorunlu sezaryen doğumda da epidural anestezinin kullanılabildiğini söyledi. Doğum yöntemlerinin tercih edilmesi konusunda doktorun yönlendirmesinin de önemli bir yeri olduğunu söyleyen Kalyoncu, “Sezaryen kötü bir yöntem değil ancak bizim önceliğimiz normal doğum. Normal doğumu kolaylaştırmak için de anne adaylarına doğum eğitimi, koçluk gibi bir takım eğitimler veriliyor. Anne adaylarını normal doğum konusunda cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Dünyada 100 hastanın 25’i sezaryen ile doğum yapmayı tercih ediyor fakat Türkiye’de sezaryen oranı yüzde 60’lara kadar yükselebiliyor. Çünkü hasta acı çekmek istemiyor, normal doğumdan korkuyor, doktorlar için de sezaryen daha kolay bir yöntem durum böyle olunca oranda artıyor” dedi.
Kalyoncu normal doğum konusunda annelere “Anne adayları, normal doğum konusunda kendini motive etmeli. Çevresinde doğum yapmış kişilerle konuşabilir ancak kötü tecrübeler yaşayan kişilerden sakınmalı. Daha olumlu haberler takip ederek, kendini yıpratmadan doğum anına odaklanmalı” önerilerinde bulundu.
Her iki doğum yönteminde de gerekli görülmesi durumunda epidural anestezinin uygulanabileceğini vurgulayan Kalyoncu, anne adaylarının pek çoğunun epidurali tercih etmediğine işaret etti. Kalyoncu, epiduralin neredeyse yüz binde bir felç riski taşıdığını belirterek, olası felç durumunun tedavi edilebileceğini söyledi.
Epidural normal doğum nasıl yapılıyor?
Kalyoncu epidural normal doğuma ilişkin “Epidural, ağrının hissedilmesini engelleyen, bölgesel bir anestezidir. Belde bulunan epidural boşluğuna lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Bu işlemin ağrılarınızı gidermesi ortalama 5 ila 30 dakika arasında sürebilir. Anestezi etkisindeyken ağrı hissetmeseniz de kasılmaları hissedebilir ve gerektiğinde ıkınarak bebeğinizi doğum kanalına itebilirsiniz. Anestezi türüne bağlı olarak doğum esnasında yürüyemeyebilirsiniz. Ancak doğum sonrasında yürümede herhangi bir zorluk oluşmaz” dedi.
Epidural sezaryen doğum nasıl yapılıyor?
Epidural sezaryen doğumda anne adayının bilicinin açık olacağını dolayısıyla bebeğini doğum sırasında görebileceğini söyleyen Kalyoncu, “Anne ya da bebeği etkileyebilecek bir sağlık durumu bulunduğu zaman doktorunuzun tavsiyesi ile sezaryen doğum gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sezaryen doğum gerçekleştirmeniz, bebeğinizin ilk ağlayışını duymanıza engel değildir. Epidural anestezi ile doğum esnasında uyanık olursunuz. Uyanık olduğunuz için de doğum öncesinde pratiğini yaptığınız nefes tekniklerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bebeğiniz doğduğu anda onunla ten tene temas gerçekleştirebilirsiniz. Eşiniz de yanınızda bulunabilir ve bilinciniz açık olacağı için bu heyecanı birlikte yaşayabilirsiniz” diye konuştu.
Kalyoncu, epidural doğumun avantajları ve risklerine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Epidural doğumun avantajlarından en önemlisi bilinç açıkken gerçekleştirilen en ağrısız doğum yöntemidir. Sağlık sebepleri dolayısıyla mecburi olarak sezaryen doğum gerçekleştirilse bile bebeği doğduğu anda görme imkânı sağlar. Anestezi sadece belirli bir bölgeyi etkiler, bu nedenle anne adayı doğum sırasında uyanık olunur. Doğum başladıktan sonra sezaryene gerek duyulursa ya da doğum sonrası tüp bağlatmak istenildiği zaman yerleştirilmiş olan epidural anestezi bu işlemler için kullanılabilir. Riskler arasında ise doğumu takip eden 24-48 saat içerisinde baş ağrısı, cilt enfeksiyonu yaşanabilir. Epidural için kullanılan ilaçlar kan basıncını geçici olarak düşürebilir, bebeğinizin kan akışını azaltabilir ve onun kalp atışını yavaşlatabilir. Doğumun ikinci evresi olan itme aşamasının uzamasına sebep olabilir ve bazı durumlarda forseps ya da vakumla devam edilmesi gerekebilir.”