Atakule’de Güney Amerika esintileri

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Orkestrası’ndan unutulmaz konser

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Orkestrası, Başkentli caz severlere unutulmaz bir müzik şöleni sundu. Atakule’de düzenlenen konsere katılan yaklaşık bin kişi hep bir ağızdan orkestraya eşlik etti

NAZ AKMAN – Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Orkestrası, Atakule’de hayranlarıyla bir araya geldi. Uluslararası caz festivallerinin vazgeçilmez sanatçıları arasında yer alan Sicimoğlu, Latin All Stars orkestrası eşliğinde Ankaralı hayranlarına caz dolu bir gece yaşattı. Atakule’nin teras katında düzenlenen konsere Biletix üzerinden yaklaşık bin bilet satıldı. Yüzlerce kişiye müzik ziyafeti sunan Sicimoğlu, sahnedeki performansıyla da katılımcıları büyüledi.
Türkiye’ye Latin Müziğini sevdiren Sicimoğlu, Latin All Stars orkestrasıyla seslendirdiği eserlerde, kendi ezgilerini ve popüler şarkılarını Latin enstrümanlarının sıcaklığı ve kıpırtısıyla sundu. Atakule teras konserleri kapsamında düzenlenen gecede katılımcılar müzik ve şovun bir arada olduğu konserin tadını çıkardı. Turcolatino akımının öncüsü olan Sicimoğlu, Türkiye’de Latin müziğini sevdiren bir sanatçı olmasının yanı sıra yıllardır sunduğu gezi ve kültür programlarıyla da hayatın farklı renklerini öne çıkaran başarılı isimlerden biri. Sicimoğlu ve orkestrası, konser kapsamında samba kıpırtılarından Bolero’lara, salsadan cha cha’lara kadar Güney Amerika’nın eşsiz eğlence hayatını Atakule’ye taşıdı. Şehrin benzersiz mimarisi Atakule’den yükselen caz esintileri Başkentlilere unutulmaz dakikalar yaşattı.
Atatürkçü ve Ankara sevdalısı
Sahneye çıkarken hayranlarına Atatürkçü olduğunu belirterek, konsere başlayan Sicimoğlu, Başkent için ise “Ankara halkının da hastasıyım” dedi. Repertuvarında Latin klasiklerin yanı sıra Türkçe şarkılara da yer veren Sicimoğlu ve orkestrası, hayranlarıyla birlikte geç saatlere kadar müzik ve dansın ritmine kulak kesildi.
Sicimoğlu’nun Küba seyahatlerinden sonra kurduğu Latin All Star, Türkiye’ye gelen Latin müzisyenleri bir araya getiriyor. Uluslararası caz festivallerinin de müdavim sanatçılarından biri haline gelen Sicimoğlu, Türk halkının geçmişten bu yana caz müziğine aşina olduğunu söyledi. Sicimoğlu, “Bizim kanımızda caz da var, göbek havası da var, Latin de var, tango da var, vals de var. Bizim caza alışmamız o kadar kolay ki. Caz Amerika’nın ve Küba’nın siyahi insanları arasında doğmuş. Bir kısmı da klasik müzik eğitimi almış da kabına sığamayıp taşmış, o taşmanın verdiği köpük, güzellik caz aslında. Caz çok çalışmayı gerektiriyor. Müzisyenin içindekileri hür şekilde, kalıplara uymadan dışarı dökmesidir caz” dedi.
Sicimoğlu son yıllarda çeşitli televizyon kanallarında “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler” adlı gezi-kültür programı ve yurt dışından Türkiye’ye gelen çok sayıdaki sanatçıyı bir araya getirdiği Latin All Stars grubu ile perküsyon performansları sergiliyor.
Albüm ve kitapları
Farklı radyolarda ve gazetelerde yazılar da yazan Sicimoğlu, 2016 yılında ilk solo albümü “Friends & Family”i çıkarmıştı. Albümde Fahir Atakoğlu’nun piyanoları ve aranjeleri de dikkat çekmişti. 2011 yılında yaptığı ikinci albümü “En Estambul” ise yabancı müzisyenlerin de yer aldığı ve müzisyenin farklı türlerle olan etkileşimlerinin de hissedilebileceği albümlerden biri. Aramando Miranda ve Rodigor Rodriguez’in çeşitli parçalarda dinleyicilerin karşısına çıkacağı albümde Burcu Güneş, Sibel Tüzün, Esin İris gibi isimlerin vokal performansları da yer alıyor.
Aynı zamanda Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanlığı görevinde de bulunmuş olan Sicimoğlu, bugüne kadar “Hastasıyım”, “Renkli Masallar” ve “İstanbul- Hayalden Gerçeğe Sözden Yazıya” isimli kitaplara da imza atmıştı.
Atakule teras konserleri devam edecek
Başkentin simgelerinden biri olan Atakule’de yaz ayı sonuna kadar, pek çok konser “Atakule Teras Konserleri” kapsamında düzenlenmeye devam edecek.