Atakule’de sessiz koro

Sessizliğin sesiyle İstiklal Marşı’nı okudular

Çankaya Sağırlar Spor Kulübü Derneği ile Ankara Sağır ve İşaret Dili Derneği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atakule’de İstiklal Marşı’nı işaret diliyle okudular

NAZ AKMAN – İşitme engelli 31 genç, Atakule’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okudu. Çankaya Sağırlar Spor Kulübü Derneği ile Ankara Sağır ve İşaret Dili Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, 31 kişilik sessiz koro ilk kez canlı bando eşliğinde İstiklal Marşı’nı okumanın gururunu yaşadı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu cumhuriyete minnettarlığını işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okuyarak gösteren koro, izleyicilerden de büyük bir beğeni topladı.
2010 yılında kurulan Çankaya Sağırlar Spor Kulübü Derneği’nin Başkanı Nihat Kihtir, derneğin kuruluşunda Anıtkabir’de yine işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okuduklarını ifade ederek, “Atamızın huzurundaydık. Atamıza sessizliğimizin sesiyle seslendik. İstiklal Marşı tüm Türk vatandaşları için çok önemli ancak bizler için daha çok önemli. Sesini, bestesini duymadığımız şeyi seslendirmek istedik. Duymayan yüreklere, marşın ruhu ve notalar ses oldu. Şiir bizi kurtuluş savaşına, şehitlerimize ve atamıza götürdü. Bunu bir farkındalık aracı yapmak istedik. Bu etkinlikten büyük bir memnuniyet duyduk. Atakule Ankara’nın kalbi, buraya gelen katılımcılarımızla beraber ulusal egemenliğimizi ve çocuk bayramımızı kutladık” sözlerini kullandı.
Akıllı Türk İşaret Dili Hazırlık Kitabı
Çankaya Sağırlar Spor Kulübü Derneği, engelli bireylerin sosyal yaşama katılımı için büyük bir önem taşıyan spor faaliyetleri ve işaret dili kursları vermenin yanı sıra Türkçe ve 5 yabancı dilde Akıllı Türk İşaret Dili Hazırlık Kitabı da hazırladı. Türkçe ve 5 yabancı dilde işaret dili çevirisi bulunan Akıllı Kitap, üniversitelerde halk eğitim merkezlerinde ve işaret dilini doğru öğrenmek isteyen bireylere kaynak niteliği taşıyor.