Avrasya Boat Show’da süper yatlar karaya çıktı

CNR Avrasya Boat Show Fuarı’nın VIP açılışı gerçekleştirildi.

Fuarda yat, süper yat, mega yatların yanı sıra motor yat, yarış tekneleri, katamaran, yelkenli deniz araçları, gezi tekneleri, sürat tekneleri ve motorları, cruiser tekneler, pantoon tekne, jetskiler, ribler, flyboard, kano, şişme bot, ekipmanlar, aksesuarlar, su sporları ve balıkçılığa dair birçok ürün de denizle içli dışlı olan profesyonel ve amatörlerin beğenisine sunuluyor. CNR Avrasya Boat Show’da en pahalı yatlar arasında 4.5 milyon Euro fiyatıyla İtalyan Sanlorenzo’nun SL78 modeli gelirken, en uygun tekne olan Safter 3.50’nin fiyatı ise 3 bin 500 TL.

ATİLA GÜVENÇ (İSTANBUL) – Denize gönül verenlerin fuarı olarak bilinen Dünyanın karada yapılan  en büyük tekne ve yat fuarlarından olanı Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı (CNR Avrasya Boat Show) CNR EXPO Yeşilköy’de açıldı. Fuarın açılışını  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu  CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi.Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) iş birliğinde organize edilen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile KOSGEB ve İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından desteklenen fuar 18 Şubat tarihine kadar açık kalacak. 85 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuarda, denizcilik sektörünün önde gelen 1.500 markası, 3.500’ün üzerinde deniz aracı ve ekipmanları sergileniyor.
Bu yıl fuarda ilk kez süper yatlar için çok geniş kapsamlı bir bölüm oluşturuldu.  40-100 metrelik süper yatların yanı sıra Türkiye’nin en önemli tersaneleri de fuarda profesyonel alıcılar ile buluştu. Denizcilik sektörünün en prestijli mega yatlarının da sergilendiği fuarda İtalyan Sanlorenzo 5.2 milyon Euroluk SL78 modelinin Türkiye tanıtımını gerçekleştirdi.  Trio Yachting 196 bin 400 ile 636 bin Euro fiyatıyla satışa çıkardığı; Prestige 460, Prestige 520 ve NC 33 modellerini ilk kez fuarda sergiledi.
Yerli yabancı ünlü yat devleri fuarda 
Ara vermeksizin 13’üncü kez kapılarını açan fuarda bu sene süper yatlara özel bir bölüm ayrıldı. CNR Avrasya Boat Show’a katılan; Turkuaz Yat, Aes Yat, Karataş Dizayn, Sarp Yat, Su Marin, Ses Yat ve Tanju Kalaycıoğlu gibi 40 ile 100 metre arası süper yatların yanı sıra Bodrum Tersanelerinden de Ark Yat, Ada Yat, Cobra Yat, Ege Yat, Riva Tersanesi, Roda Yat, Salmakis Yat ve Tiger Yat gibi, Türkiye’nin en önemli tersaneleri bu alanda yer aldı. Bir çok ülkeden alıcıların geldiği fuarda, Jeanneau, Princess, Sanlorenzo, Prestige, Hanse, ChristCraft, Cranchi, Mengiyay, Targa, Es Line, Honda, Yamaha, Suzuki, Evinrude, Quicksilver, Lombardini, Yanmar, Man, Mercury, Tohatsu, Momenta, Seadoo, Seaboat ve Zar Boat gibi dünya denizcilik sektörünün önde gelen çok sayıda markası en yeni tekne ve yatlarını sergiliyor.
İlkler bir kez daha Boat Show’da
Fuarda denizcilik sektörünün önemli frimalarının birçok yatının Türkiye tanıtımı ilk kez yapıldı. Dünyanın en büyük iki mega yat üreticilerinden olan İtalyan Sanlorenzo, yeni SL78 modelinin Türkiye prömiyerini fuarda yaptı. 24.64 metre uzunluğa sahip ve fuarın en pahalı yatlarından olan SL78’in fiyatı 5.2 milyon Euro.TrioYachting de Prestige 460, Prestige 520 ve NC 33 modellerini ilk kez CNR Avrasya Boat Show’da sergiliyor. Firma, Prestige 520’yi 636 bin Euro, Prestige 460’ı 486 bin Euro ve NC 33 ise 196 bin 400 Euro başlangıç fiyatıyla ziyaretçilerle buluşturuyor. Ayrıca fuarda Muğla merkezli TigerYachts, kendi üretimi olan Anatolia modelini ilk kez görücüye çıkardı. Daha çok balıkçılık hobisi ile ilgilenenler için üretilen Anatolia’nın fiyatı 29 bin Euro’dan başlıyor.
CNR Avrusya Bot Show’da PrincessYachts’ın da birbirinden iddialı 4 farklı modeli sergileniyor. Princess 75 Motor Yatcht, Princess 68, Princess 62 ve Princess V40 modelleri de ilgi topluyor. Fuarda yat, süper yat, mega yatların yanı sıra motor yat, yarış tekneleri, katamaran, yelkenli deniz araçları, gezi tekneleri, sürat tekneleri, sürat motorları, cruiser tekneler, pantoon tekne, jetskiler, ribler, flyboard, kano, şişme bot, ekipmanlar, aksesuarlar, su sporları ve balıkçılığa dair birçok ürün de denizle ilgilenen profesyonel ve amatörlerin beğenisine sunuluyor. Fuarda, denizcilik sektörüne ait birçok ürün meraklıların beğenisini kazandı. Elektrikli Jet Surflar, elektrikli Jet Skiler ile dalış malzemeleri de dikkat çeken ürünler arasında yer aldı.  Nasyonal firması Lamborghini, Maserati, Land Rover ve Rolls-Royce araçlarını 286 bin Euro ile 675 bin Euro arasında değişen fiyatlarla yat severlerin beğenisine sundu.

Fuarın en pahalı yatları arasında 4.5 milyon Euro fiyatıyla İtalyan
Sanlorenzo’nun SL78 modeli geliyor.

Farklı etkinlikler dolu bir fuar 
Her yıl olduğu gibi iş insanları ve ünlü simalara 18 Şubat’a kadar ev sahipliği yapacak CNR Avrasya Boat Show çeşitli etkinliklerle de dopdolu.. Fuarın  gerçekleştirilen VIP açılış kokteylinde, deniz tutkusu ile bilinen müzisyen yazar Ayhan Sicimoğlu, ‘Latin All Stars’ gösterisi ile fuar kaatılımcılarına ve ziyaretçilerine saatler boyunca keyifli müzikli anlar yaşattı. Etkinlikler kapsamında  Merih Akoğlu’nun moderatörlüğünde “Türkiye Sualtı Görüntüleme Sanatı” paneli, gazeteci Sunay Akın, “Deniz hikayeleri” standup gösterisi ile fuarı renklendirecek.
Birgül Erken, Esra Tekkaya, Neslihan Karayel, Sabina Dedeoğlu, Deniz İrengün ve Selma Rodopman’ın katılımımla “Kadın, Deniz ve Spor Paneli” 16 Şubat’ta Ebru Güzel’in moderatörlüğünde düzenlenecek.  Sektörün önde gelen temsilcileri 17 Şubat’ta gerçekleştirilecek ‘Süper Yat’ panelinde deniz üzerine konuşacaklar.. Ünlü fotoğrafçılar tarafından çekilen eşsiz deniz görüntülerinin yer aldığı fotoğraf sergisinin yanı sıra 11 Şubat’ta teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan Sadun Boro’yu anma etkinliği düzenlenecek.
Fuardan en iyi fotoğrafı çekene ödül 
Fuar kapsamında DENTUR Enteresan Kare Instagram Fotoğraf Yarışması da yapılacak. CNR Avrasya Boat Show’a gelen ziyaretçiler çektikleri fotoğrafları Instagram hesaplarından #enteresankarehashtagi ile paylaşabilecek. Her gün en çok beğenilen 30 fotoğrafı günün jürisi değerlendirecek ve ilk 5’i belirleyecek. 7 gün sürecek yarışmanın ardından Terih Akoğlu, Coşkun Aral, İsa Çelik, Haluk Genç, Tuğrul Savaş, Alpaslan Sirkecioğlu ve İzzet Keribar’dan oluşan final jürisi 18 Şubat’ta 35 fotoğraf arasında en iyi 5 fotoğrafı seçecek. Yarışmada dereceye girenlere birbirinden değerli hediyeler verilecek.