AYM: Kurumsal görüşümüz değil

AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın kişisel twitter hesabından Anayasa Mahkemesi görseli ile birlikte “Işıklar yanıyor” paylaşımı yapması üzerine İçişleri Bakanlığı hesabından da buna yanıt verildi. Tartışmaya yol açan paylaşımını silen Yıldırım, “‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” diye açıklama yaptı, ancak tepkiler dinmedi

ANKARA (ANKA) – Anayasa Mahkemesi’nin, CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi nedeniyle hak ihlaline uğradığı ve yargılamanın yenilenmesi gerektiği kararı, İstanbul’daki yerel mahkeme tarafından uygulanmaması tartışmalara neden oldu. AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın kişisel twitter hesabından Anayasa Mahkemesi görseli ile birlikte “Işıklar yanıyor” paylaşımı yapması üzerine İçişleri Bakanlığı hesabından da buna yanıt verildi. Tartışmaya yol açan paylaşımını silen Yıldırım, “‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” diye açıklama yaptı, ancak tepkiler dinmedi.
ŞENTOP: DARBECİ REFLEKS
TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Yıldırım’ın paylaşımının ‘darbe iması’ taşıdığı iddiasına katılarak “Darbeci reflekslerin gölgesindeki söylemler kabul edilemez. Bu ülkede darbeci karanlık kafaları aydınlatacak ışığın anahtarı tektir ve o da Aziz Milletimizin iradesidir. Gereken her durumda o irade sağduyu ile ışıkları açar ve lüzumsuzsa da kapar” dedi.
Tartışmaların sürmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’nden bugün yapılan açıklama şöyle denildi:
“Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun bugün saat 14.00’de toplanması yönünde alınan karardan sonra yaşanan gelişmeler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır: Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
GÜL: SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAKIŞMAZ
Krizin tırmanması üzerine iktidar kanadından da açıklamalar geldi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, dün gece kişisel twitter hesabından “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır” paylaşımını yaptı.
Adalet Bakanı Gül Meclis kulisinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Enis Berberoğlu hakkında yerel mahkemenin verdiği karara ilişkin “Mahkeme süreci devam etmekte, kanun yolu işlemekte, itiraz ve kanun yolu devam etmekte” diyen Gül, şöyle konuştu:
“Anayasa Mahkemesi, saygın bir kurum. Saygınlığı o mahkemenin üyesi koruması gerekiyor. Yargı mensupları, kararları ile konuşur. Aktivizm içine girecek bir kurum değildir. Bu anlamda sosyal medya üzerinden yapılacak açıklamalar yakışmaz. Öncelikle mahkemenin değerli üyelerinin saygınlığı koruması gerekir. Türkiye, bir hukuk devletidir. Türkiye’de demokrasi kurallarla işlemektir. Vesayet çağrışımlarının ortaya çıkaracak davranış ve söylemlerden başta hukukçuların kaçınması lazım. Vesayete davet eden bir kurum olarak gösterme hususu başta o kuruma ve demokrasimize zarar verir. Türkiye’de milletin beklentisi, millet adına karar veren kurumların, özgürlük, hak ve adaletleri yerine getirmesidir. Kararlarıyla uyuşmazlıkları sona erdirmeleridir. Ak Parti, özgürlüklerin önüne geçilmesi için çok önemli adımlar attı. Anayasa Mahkemesi, önemli bir iç hukuk yoludur ve vermiş olduğu kararlar bağlayıcıdır.”