Babası biriktirdi oğlu bitirdi

ANKARA-(Klasspor) Süper Lig’de 1989-90 sezonundan bu yana mücadele eden Gençlerbirliği, 29 yıl sonra küme düşme potasına girdi.
Son 28 yıl boyunca Süper Lig’de aralıksız mücadele eden beş takımdan biri olan Gençlerbirliği, düşme korkusunu 2009 senesinde de yaşamıştı. Samet Aybaba’nın teknik direktörlüğünü yaptığı Gençlerbirliği, Kayserispor’a 4-0 yenilmesine rağmen Antalyaspor’un Ankaragücü’ne attığı golle ligde kalmış ve o yıldan bu yana lige veda etme endişesini hiç bu kadar yakından yaşamamıştı.
TAŞLAR YERİNDEN OYNADI
Her şey 20 Ocak 2017 günü başladı. İlhan Cavcav bazı yöneticilerin de teşvikiyle başkanvekili Niyazi Akdaş’ı aramış, “İstifa et. Oğlumu başkanvekili yapacağım” demişti. Niyazi Akdaş da sadece başkanvekilliğinden değil, yönetim kurulundan da istifa etmişti. O gün kulübe gelerek bu kararını yönetim kurulu üyelerine açıklayan Cavcav, akşam eve gittikten sonra fenalaşarak ertesi gün hastaneye kaldırıldı. Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren duayen başkan, bu kararının Gençlerbirliği’ni nasıl etkileyeceğini ise bilemezdi.
VASİYETİ ÜZERİNE
Duayen başkanın vefatından sonra olağanüstü toplanan Gençlerbirliği kongresinde üyeler, İlhan Cavcav’ın vasiyetini yerine getirdiler. Murat Cavcav babasının ölümünden sonra yapılan 700 yeni üyenin de katıldığı kongrede, “Gençlerin muradı olacağım” diyerek başkan seçildi. Yönetim Kurulu’nda İlhan Cavcav’ın çalıştığı isimlere ek olarak Murat Cavcav’ın fabrikasında çalışan müdürü Osman Kaçar yer alırken, yedek yönetim kurulunda arkadaşları Mete Aysal ve Murat Öngelen bulunuyordu.
“BABAMIN MİRASI”
Kongrede yaptığı konuşma dahil basına verdiği sınırlı sayıdaki her demecinde Murat Cavcav, babasının yolundan gideceğini ifade etti. “Babam üç kıta gezdi, ben dört kıtaya gideceğim”, “Altyapıya önem vereceğim” şeklinde ifadeler kullanan Murat Cavcav, transfer dönemlerinin gelmesiyle birlikte yaptığı hızlı transferlerle babasını hatırlattı. 18 Şubat 2017 tarihli kongrede açıklanan mali raporda, kulübün kasasında 56 milyon TL nakit ve iki transferden kaynaklanan 14 milyon TL olmak üzere toplam 70 milyon TL olduğu açıklandı.
BABA CAVCAV 40 YILDA BİRİKTİRDİ
Duayen Başkan İlhan Cavcav daha hastanedeyken son transferlerini yapmıştı. Agon Mehmeti ve Jonathan Ring gibi isimlerle sözleşme imzalayan babasının yolundan giden Murat Cavcav, Brezilya’dan Bady ve Luccas, Slovenya’dan da Velikonja transferini gerçekleştirdi. Ancak bu transferlerden Agon Mehmeti, Velikonja, Ring ve Bady 90 dakika boyunca hiç bir maçta sahada yer almadılar. Agon, Velikonja ve Ring bu sezon başında takımdan ayrılırken, Bady ise yurtdışı kampından dönüşte kadro dışı bırakılmasının ardından kiralandı. 2017 Ocak transferlerinden bir sonraki sezona da sadece Luccas kaldı.
BABASI KAZANDI, OĞLU BİTİRDİ
Gençlerbirliği kasasında kalan son para Ocak ayındaki transferlerle tükendi. Deniz Yılmaz, Sessegnon, Pogba ve Aydın Karabulut transferleriyle birlikte kasasındaki son paraları da tüketen Gençlerbirliği’nde Sessegnon’a sadece yarım sezon için 600 bin avro ödendi. Gençlerbirliği’nin bu Mayıs ayı içinde yabancı futbolcularına 1 milyon avroya yakın ödeme yapacağı belirtilirken, takımın ligden düşmesi durumunda da kulüp ekonomik bir darboğaza girme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Gençlerbirliği’nin uzun yıllardan sonra ilk defa “borcu olmayan kulüp” olma gururunu da kaybedeceği iddia ediliyor.
BEN ÖLÜRSEM
Rahmetli İlhan Cavcav’ın, “Ben ölürsem bu takımı bir yıl içinde yok ederler” sözü üzerine maddi olarak ve saha sonuçları olarak dibe vuran Gençlerbirliği’nde hayal kırıklığı yaşanıyor. Başkent ekibi Süper Lig’de kalabilmek için, kalan iki maçını kazanacak ve rakiplerinin kaybetmesini bekleyecek. Kazanılamaması halinde ise Gençlerbirliği kulüp tarihinde ikinci kez, hem de efsane başkan İlhan Cavcav’ın adının verildiği sezonda küme düşerek, camiaya ayrı bir hüzün daha yaşatmış olacak.