Bahçeli: ABD başkanı yine şaşırmış, yine sinirleri germiştir

Mustafa TURAPOĞLU/ANKARA, (DHA)- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye açıklamasına, “Elinden geleni ardına koyma, ne biliyorsan onu yap. Senin tehditlerine ‘tamam’ diyen, senin gibi olsun. Türkiye’yi mahvetmek senin ne haddine. Bu saatten sonra Fırat’ın doğusuna girip önümüze çıkan haini, bulduğumuz katili mahv-ı perişan etmek helali hakkımızdır, vatan borcumuzdur, milli namusun gereğidir” dedi.
MHP lideri Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, 9 Şubat’ta partilerinin kuruluşunun 50’nci yıl dönümünü Adana’da kutlayacaklarını söyledi. MHP olarak Türkiye’nin yanında olduklarını belirtti.
CHP YSK’YI TANIMIYORSA, BUYURSUN SEÇİME DE KATILMASIN’
Türkiye’nin tarihi bir dönemeçte, kritik bir devirde olduğuna vurgu yapan Bahçeli, şöyle konuştu: “CHP’liler YSK’yı tanımıyormuş, seçmen kütükleri üzerinde oynanıyor, oraya buraya seçmen kaydırılıyormuş, hayali seçmeler oluşturuluyormuş. Bu iddialardaki amaç 31 Mart’ı gölgelemektir. Buradaki maksat 31 Mart’ı sabote etmektir. CHP, YSK’yı tanımıyorsa, buyursun seçime de katılmasın. Yok eğer katılacaksa, iddialarını çok acil ispatlasın. CHP yönetimi ya savcılığa suç duyurusunda bulunsun, ya da bu iddiaları YSK ihbar kabul edip harekete geçsin. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ne şaibe bulaştırmak, seçim sonuçlarını bugünden karalamak için provokasyona kalkışmak ne siyasi etikle, ne de siyasi ahlakla bağdaşacaktır. CHP ateşle oyun olmayacağını eninde sonunda öğrenecektir. Alacakaranlık dönemlerin vazgeçilmez ismi olan emekli kriz ve kaos savcısının ağzına bakmayı derhal bırakmalıdır. Kınayı hazırlamışlar, 1 Nisan sabahını bekliyorlar. Kafayı bozmuşlar, 1 Nisan’la ilgili hesap yapıyorlar. Kinlerini bilemişler, ‘1 Nisan sabahına bir çıksak’ diyorlar. Halbuki sandıktan umutlarını kesmişler, millete sırtlarını dönmüşler. Esasen başlarına geleceği biliyorlar. Çatılarının uçacağının farkındalar.”
‘İSTİFASINA LÜZUM YOKTUR’
TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak açıklanmasının ardından başlayan istifa tartışmalarına değinen Bahçeli, “Sayın Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasından dolayı istifa etmesi gerektiğini iddia ve ifade eden siyasi partiler, eğri okla doğru hedefi vurmanın hevesindedir. Bu yanlıştır, maksatlıdır, arızalı bir tutumdur. Sayın Yıldırım taşımış olduğu onurlu görevi bizzat TBMM’den almıştır. Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı hususunda milletvekilliğinden istifasına gerek olmadığına göre, bununla bağlantılı bir görev olan TBMM Başkanlığı’ndan da istifasına lüzum yoktur” dedi.
‘VEKALET VEREBİLECEKTİR’
Buna rağmen ‘istifa etmeliydi, etmemeliydi’ tartışması sürecekse, çözüm olarak TBMM İçtüzüğü’nün 14’üncü maddesini çözüm yolu olarak gösteren Bahçeli, “Bu kapsamda TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım, seçim propaganda ve yasaklarının başladığı tarihten oy verme gününe kadar, Ankara dışında olduğu dönemlerde başkanvekillerinden birisine yazıyla vekâlet görevi verebilecektir. Böylece her itiraz, her suçlama, her polemik bıçak gibi kesilecektir. Sayın Yıldırım TBMM Başkanı olmasına rağmen propaganda yasaklarına doğal olarak uyacak, görevinin imkânlarını kullanamayacaktır. Biz sorunlara çözüm odaklı yaklaşıyoruz” diye konuştu.
TRUMP’A TEPKİ
Bahçeli, konuşmasının son bölümünde, “Kürtler’e saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz” açıklamasında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi. “ABD Başkanı yine şaşırmış, yine sinirleri germiştir” diyen Bahçeli, şöyle konuştu: “Geçen hafta bu çerçevede görüşlerimizi açıklamıştım. Demek ki, kalın kafalar almamış, zulmün elebaşları anlamamış. ABD Başkanı bir defa PKK/PYD/YPG’yi ‘Kürt’ olarak görüyorsa, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olarak değerlendiriyorsa ya cehaletin mihveri, ya da caniliğin mihmandarıdır. Teröristlere bırakınız ‘Kürt’ demeyi, insan demek bile ihanettir. Trump’ın PKK/PYD/YPG’yi ‘Kürt’ olarak görmesi, ‘Kürtler’ diye tarif etmesi su katılmamış alçaklık, su götürmez küstahlıktır. Şu işe bakar mısınız, teröristlerle mücadele edersek Bay Trump ekonomik olarak Türkiye’yi mahvedermiş. Senin doların varsa, Türk milletinin imanı var. Senin para baronların varsa, sermaye çetelerin hazırsa, ekonomik tetikçilerin emir bekliyorsa, bilesin ki Türk milletinin eğilmez başı, bükülmez bileği var. Elinden geleni ardına koyma, ne biliyorsan onu yap. Senin tehditlerine ‘tamam’ diyen senin gibi olsun. Türkiye’yi mahvetmek senin ne haddine.”
‘FIRAT’IN DOĞUSUNA GİRMEK VATAN BORCUMUZDUR’
Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun zorunlu hale geldiğini ifade eden Bahçeli, “Bu saatten sonra Fırat’ın doğusuna girip önümüze çıkan haini, bulduğumuz katili mahv-ı perişan etmek helali hakkımızdır, vatan borcumuzdur, milli namusun gereğidir. Trump’a diyorum ki; aç kalabiliriz, açıkta yaşayabiliriz, yoksul düşebiliriz, ekonomik kayıplara maruz kalabiliriz; ama size boyun eğersek, sizden ‘aman’ dilersek, sizden medet umarsak bize yazıklar olsun, yani hayat bize haram zıkkım olsun. En iyi bildiğiniz şey öldürmek, en iyi yaptığınız kumpas kurmak, komplo icat etmek. Türkiye bağımsız ve egemen bir devlettir. Kimseden emir almayız, kimseden izin almayız, kimseden icazet istemeyiz.
Trump’ın sözüyle hareket etmek, tehditlerine ‘tamam’ demek yok olmak, tarih ve coğrafyadan sürülmek anlamına gelecektir” diye konuştu.