“Bahçeli, Almanya’dan bütün dünyaya seslendi”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Sayın Devlet Bahçeli, Almanya’dan sadece bu ülkenin yetkililerine değil bütün dünyaya seslenmiş, Türklerin bir Hitler veya bir Korkunç İvan yetiştirmediğine dikkati çekmiştir” değerlendirmesini yaptı
Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, Batı dünyasının Osmanlı döneminden kalma alışkanlıklarla çeşitli bahaneler üreterek bir takım reformlar ve kültürel haklar meselesini dayatırken aynı hoşgörüyü kendi topraklarında yaşayan Türkler ve öteki Müslümanlardan esirgediğini belirtti.
Müslüman denince akıllara Türklerin geldiği Batı dünyasının Türkleri tehdit olarak görmeye başladığını ifade eden Yalçın, bu algının Papa’nın sözlerine yansıdığını kaydetti. Papa’nın sözde Ermeni soykırımını kabul eden açıklamalarıyla Avrupa Parlamentosunun aynı yöndeki kararının sadece Türkiye’de değil Avrupa’da yaşayan Türkler arasında da infiale yol açtığını ifade eden Yalçın, şöyle devam etti
“Ermeni soykırımı iddialarının 100. yıl dönümünde Batılı ülkelerle Rusya’nın sergilediği tutum ve Türkiye üzerinde baskı kurma çabaları, Avrupa Türklüğünü de olumsuz etkilemektedir. Son alarak milyonlarca Türk’ün yaşadığı Almanya’nın Cumhurbaşkanının soykırım iddialarını tanıması, bazı AB ülkelerinin de soykırımı kabul edip Türkiye’yi suçlayan kararlar alması, gerginlik ve endişeleri arttırmıştır. Batı dünyası, sürekli rüzgar ekmektedir.”
1. Dünya Savaşı öncesinde İngiltere ve Fransa başta olmak üzere Batılı ülkelerin Osmanlı Devleti üzerinde kurduğu baskı ve dayatmaları hatırlatan bir uluslararası atmosfere girildiğini iddia eden Yalçın, şu değerlendirmeleri yaptı:
“Nüfusu 5 milyonu bulan Avrupa Türklüğü AKP iktidarı tarafından sahipsiz bırakılmıştır. İşte MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Almanya ziyareti bu çerçevede değerlendirilmelidir. MHP, dünyadaki gelişmelerden en az Türkiye kadar etkilenen Avrupa Türklüğünü dünya Türklüğünün ayrılmaz bir parçası olarak görmektedir. Avrupa Türklüğünün sorunlarını en az Türkiye Türklüğü kadar önemsemektedir. MHP, Türkiye’nin beka sigortası olduğu kadar, Avrupa Türklüğünün varlık teminatı olduğunu göstermek istemiştir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaklaşan 7 Haziran seçimlerinin kampanya çalışmalarını Almanya’dan başlatmak suretiyle dünya kamuoyuna anlamlı bir mesaj vermiştir. Kıta coğrafyasında uygulanan yok etme ve asimilasyon politikaları karşısında Avrupa Türklüğünün uyanık ve diri tutulması için çaba gösteren MHP liderinin bu tavrı, Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkma, asimilasyona reddiyedir.”
– “Düsseldorf Oberhausen’de Sayın Bahçeli konuşurken canlı yayın kesilmiştir”
Yalçın, Almanya’nın soykırım denince ilk akla gelen ülkelerden biri olduğuna dikkati çekerek, Türklere ve diğer Müslüman topluluklara yönelik ırkçı ve mutaassıp saldırıların en fazla yaşandığı yerin de Almanya olduğunu vurguladı.
Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un sözde soykırımı kabul etmesinin çok manidar olduğunu belirten Yalçın, şunları kaydetti:
“Sayın Devlet Bahçeli, Almanya’dan sadece bu ülkenin yetkililerine değil bütün dünyaya seslenmiş, Türklerin bir Hitler veya bir Korkunç İvan yetiştirmediğine dikkati çekmiştir. Bu açıklamalar, Batı dünyasına bir meydan okuma olduğu kadar, onların ikiyüzlülüklerini ve veballerini yüzlerine vurmadır. Ancak AKP iktidarı ve Alman makamları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ziyaretinin Avrupa’daki Türk ve Müslüman kitleleri uyandırıcı tesirlerini ortadan kaldırmak amacıyla ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Düsseldorf Oberhausen’de Sayın Bahçeli konuşurken canlı yayın kesilmiştir. Hatta Genel Başkanımız konuşurken salondaki internet bile kesilmiştir. Ziyaret sırasında Türk Büyükelçiliğinden veya konsolosluklardan hiçbir yetkili bulunmamıştır. Büyük bir ihtimalle bunlara AKP iktidarı tarafından talimat verilmiş, uyarıda bulunulmuştur. Bununla birlikte Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin Almanya ziyareti oldukça verimli geçmiştir. Yapılan temas ve görüşmeler, Avrupa Türklüğünün dimdik ayakta ve AKP iktidarının iş başından uzaklaştırılması konusunda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu göstermiştir.”