“Balabanlar” ilk kez Ankara’da sergi açtı

Geçtiğimiz Haziran ayında yaşama veda eden yazar ve ressam İbrahim Balaban ile ressam oğlu Hasan Nazım Balaban’ın eserleri, Ankara Kalesi’ndeki Pari Sanat’ta sergilendi. Usta ressamı anmak için oğlu tarafından ilk kez Ankara’da açılan “Balabanlar” resim, desen, özgün baskı sergisinde, baba oğulun 40’a yakın eseri, sanat izleyicisiyle buluştu

NAZ AKMAN – Haziran ayında 98 yaşında vefat eden resim sanatının önemli isimlerinden İbrahim Balaban, Ankara Kalesi’ndeki Pari Sanat’ta eserleriyle anıldı. Bursa Cezaevi’nde Nazım Hikmet ile tanıştıktan sonra resim yapmaya başlayıp, kendini sanata adayarak, 70 yıl boyunca elinden fırçasını düşürmeyen Balaban’ın eserleri, kendisi gibi ressam olan oğlu Hasan Nazım Balaban tarafından açılan “Balabanlar” resim, desen, özgün baskı sergisiyle, Ankaralılarla buluştu. Daha önce farklı illerde baba oğul sergisi açan Balabanlar’ın, Ankara’da ilk kez eserleri birlikte asıldı. Balabanlar’ın sergisi, Başkentli sanat izleyicileri tarafından yoğun bir ilgi ile izlendi.
Baba oğulun 40’a yakın eserinin yer aldığı sergi, 19 Aralık Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilecek.
Anadolu insanının yaşantısını ve halk efsanelerini toplumcu gerçekçi anlayışıyla işleyen Balaban, doğduğu Bursa Seç Köyü’nün üçüncü sınıflı ilkokulunu bitirdikten sonra genç yaşta cezaevine girmek durumunda kalıp, orada tanıştığı Nazım Hikmet’in desteğiyle resim yapmayı öğrenerek, 98 yaşında yaşamını yitirene kadar fırçasını elinden bırakmayan bir sanatçı. İlk sergisini Nazım Hikmet’in evinde açan Balaban, hapis yaşamından sonra yurt dışına giderek, 50’den fazla kişisel ve karma sergilere imza attı. Bugüne kadar iki binden fazla tablo ve binlerce desen üreten Balaban, aynı zamanda 11 kitap da yazdı. Ayrıca Balaban adına dört kitap da yayınlandı.
1955 yılında Bursa’da doğan ve Balaban’ın kendisi gibi ressam olan tek çocuğu Hasan Nazım da üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra babasının izinden gider. Çocukluğundan bu yana babasının eserlerini taklit eden Hasan Nazım’ın eserleri, babasının sanat izdüşümü şeklindedir. Toplumcu somut figüratif çizgide eserler üreten Hasan Nazım, detaycı unsurlarla kendi tarzını oluşturan ve “her eser kendi içinde birçok şeyi anlatmaktadır” felsefesini savunan bir sanatçı.