Balcı: Un fiyatlarındaki yüzde 40’ın üzerindeki zammı kabul etmek söz konusu değil

Türkiye Fırıncılar Federasyonu, son iki ay içinde un fiyatlarının yüzde 40-50 oranında artış göstermesi üzerine ekmek fiyatlarında zam yapılacağını ve fırıncı esnafının Fransız menşeli ürünleri boykot edeceğini açıkladı

NAZ AKMAN/ANKARA

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, artış gösteren un fiyatları ve Fransız menşeli ürünlere uygulanacak boykot ile ilgili açıklama yaptı. Federasyon genel merkezinde yapılan basın toplantısında, ülke genelinde uygulanan ve uygulanması düşünülen ekmek fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.
104 lira olan un fiyatı 150 liraya yükseldi
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim, ülke genelinde un fabrikalarınca periyodik olarak gerçekleştirilen fiyat artışının kabul edilemez olduğunu belirterek, son iki ayda temel gıda maddesi olan unun yüzde 40-50 oranında artış göstermesi üzerine fırıncı esnafının zor günlerden geçtiğini söyledi. Balcı, “Son iki ayda temel gıda maddesi olan un fiyatlarına gelen yaklaşık yüzde 40, 50’lik fiyat artışı ve diğer girdilere gelen artıştan dolayı fırıncı esnafımız ciddi anlamda sıkıntıya düştü. Temmuz ayında yapmış olduğumuz açıklamada, ülke genelinde azami kilogram fiyatı olan 7.75 liranın üzerinde fiyat artışı olmayacağını, yıl son una kadar bunu muhafaza etmeye çalışacağımızı ifade etmiştik. Ne var ki Temmuz ayında 104 lira olan un fiyatı, iki ay içerisinde 156,158, 147, 152 lira gibi rakamlara yükselerek, yüzde 40 artış göstermiştir” dedi.
Balcı, “Toprak Mahsulleri Ofisi yeterli müdahaleyi yapmada gecikti”
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), fiyat artışları konusunda gerekli müdahaleyi yapmada geciktiğini ifade eden Balcı, “Burada üzüntü verici olay, 2002 yılından bu yana bu tür artışlar karşısında her zaman devreye giren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yeterli müdahaleyi yapmakta gecikmiş olmasıdır. 21 Ekim’de gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla dışarıdan içeriye getirilecek ithal buğdayın iç piyasada fiyatsal anlamda bir düşüşe sebebiyet vermemesi düşündürücüdür. Oysaki 21 Ekim değil, bir ay önce gümrük sıfırlanmış olsaydı dışardaki buğday 220 dolardan işlem görecekti. Bugün dışarıda buğday 265-270 lira olduğunda siz gümrük sıfırladığınız zaman iç piyasadan daha yüksek bir fiyata buğdayı dışarıdan getirmiş olacaksınız. Bunun da un fiyatlarına olumlu yönde yansıması söz konusu değildir” diye konuştu.
“Yetkililere sesleniyoruz, gerekli çalışmanın yapılması şart oldu”
Tarım Bakanlığı ile ilgili konuyu değerlendirmek için bir ayı aşkın süredir randevu talep ettiklerini ancak görüşemediklerini söyleyen Balcı, “2002 yılından bu yana bu tür olağanüstü durumlarda yetkili kurum olan Tarım Bakanlığı ile sürekli istişare halinde yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde her zaman, her müdahalede un fiyatlarında bir gevşeme, gerileme olmuştur. Maalesef bu süreçte bir ayı aşkın süredir Tarım Bakanı ile bu konuyu görüşmek üzere randevu talep etmemize rağmen görüşmek mümkün olmadı. Bugüne kadar bakanlık ile bu tarz olağanüstü durumlarda azami üç gün içerisinde görüşerek, sorunlarımızı ifade edebiliyorduk, bugün olağanüstü bu durum karşısında tüm ısrarlarımıza rağmen bakanlık ile görüşememiş olmanın getirdiği nokta bu olsa gerek. Görüşmedeki amacımız sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı dile getirmek ve önerilerimizi sunmaktı. Bu öneriler doğrultusunda alınacak tedbirlerle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada un fiyatlarında bir gevşeme, gerileme olması mümkün hale gelecekti. Bakanlığın böylesi olağanüstü bir durumda bizlerle görüşmemesine anlam vermede zorlanıyoruz. Bizimle görüşmelerinden vazgeçtik, gerekli çalışmayı yapmalarını talep ediyoruz. Yetkililere sesleniyoruz, gerekli çalışmanın yapılması şart oldu. Aşırı fiyat artışının önüne geçmek için ne yapılması gerekiyorsa bir an önce bunun yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
Ekmeğe zam yapılacak
Son bir ayda artan girdilerin hesaplanması sonucu ekmeğe yapılacak zammın belirleneceğini söyleyen Balcı, “İki aylık kısa bir zamanda un fiyatlarındaki bu yüzde 40 artış ve diğer girdilerdeki maliyet artışının temel gıda maddesi olan ekmeğe olumlu yansıması söz konusu değil. Zor durumda olan fırıncı esnafımız fiyat artışına gitmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu anlamda bir fiyat artışı olacaktır. 2002 yılından bu yana ekmek fiyatı her zaman enflasyonla bağlantılı artış göstermiştir. Son bir ayda artan bu girdilerimizdeki çalışmalarımızın neticesini bekliyoruz, sonrasında ekmeğe uygulanacak zam konusunda karar vereceğiz. Un fiyatlarındaki yüzde 40’ın üzerindeki zammı kabullenmek söz konusu olamaz. Her gün bir ürünün fiyatı değişebilir mi? Un fiyatı her gün değişmeye başladı. Bugüne kadar görülmüş bir şey değil bu” sözlerine yer verdi.
“Bu yıl 21 milyon ton üretim yapıldı”
İki hafta önce kamuoyuna yansıyan ekmek fiyatına zam haberinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Balcı, bu yıl 21 milyon ton üretimin olduğunu vurgulayarak, “Hasat zamanı üreticilerin 1.700 liraya aldığı buğday, şu an 2.200 liradan işlem görmekte. Bu sene 21 milyon ton üretim var, Tüketimimiz 19 milyon ton. Bu sene hiçbir şekilde sıkıntı olmayacak diye beklerken buğdayın kalitesinde üretiminde bir sıkıntı olmamasına rağmen üretici olan çiftçimizden 1.700 liraya alınan buğdayın bugün itibariyle aşırı bir şekilde yükselmesi ve sektör dışındaki birilerinin buğdayı almasına anlam vermek mümkün değil. Yetkili kurumların bunları takip edip, önlem alması lazım” dedi.
Fırıncı esnafı Fransız menşeli ürünleri boykot edecek
Son olarak Fransız menşeli ürünlerin boykot edilmesine ilişkin tüm odalara genelge gönderdiklerini ve fırınlarda Fransız menşeli maya ve katkı maddeli ürünlerin satılmayacağını belirten Balcı, “Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi Fransız ürünlerini boykot etme konusunda Türkiye Fırıncılar Federasyonu olarak destekliyoruz. Daha önceki yıllarda Fransız Meclisinin Ermeni işgalini kabul etmesiyle birlikte fırınlarımıza hiçbir şekilde Fransız mallarını almamıştık. O zaman tek ses getiren kampanya bizim boykotumuz olmuştu, Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri bakanını arayarak, boykotumuzu sonlandırmamızı istemişti. Yapılanları kabul etmek doğru değil. Tüm odalarımıza genelge gönderdik, bugünden itibaren Fransız menşeli tek bir ürün bile kullanılmamasını talep edeceğiz. Fırınlarımızda kesinlikle Fransız menşeli maya ve katkı kullanılmaması için yapılması gerekilen tüm çalışmaları yapacağız. Fransız ürünlerini boykot etme konusunda Türk fırıncı esnafı da elinden gelen desteği verecektir. Bu konuda hazırladığımız afişleri iş yerlerimize astıracağız” ifadesini kullandı.