Baran: Gerginlikler sona erdiğinde ABD ile ticaret hacmi yükselecektir

HABER MERKEZİ – Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran,  Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ticaret hacmi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 milyar dolarlık bir hedef koyduğunu belirterek, “Uluslararası politikalarda son dönemde yaşanan gerginlikler yerini dengeye bıraktığında, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin, kısa sürede yükseleceğine inanıyoruz” dedi.
ATO Başkanı Baran, Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) tarafından Ankara Sanayi Odası’nda (ASO) düzenlenen “Türk Amerikan İş Dünyası Buluşuyor: Amerika Birleşik Devletlerinde Yatırım ve İş Fırsatları” konulu toplantının açılışında bir konuşma yaptı. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun yıllardan bu yana ikili, bölgesel ve küresel ölçekli, pek çok konuda, her düzeyde yoğun bir ilişki ve ziyaret trafiği bulunduğunu belirten Baran, “Son dönemde uluslararası ilişkiler ve savunma ticareti konularında yaşanan gerginliklere rağmen ekonomik ilişkilerimiz etkilenmeden devam ediyor. NATO müttefiki ve aynı zamanda stratejik ortak olan Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ekonomik ilişkilere rakamsal olarak baktığımızda da giderek yükseldiğini görüyoruz” dedi.
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2005 yılında 10.3 milyar dolar iken 2019 yıl sonu itibariyle 19.2 milyar dolara ulaştığını belirten Baran, 2002 yılında 2 milyon dolar olan Türkiye’deki Amerikan yatırımlarının tutarının da 2019 yılında 320 milyon dolara yükseldiğini bildirdi. Baran, “2002’den bu yana ülkemizdeki Amerikan sermayesinin yatırım stoku 12 milyar dolara ulaştı. Ülkemizde faaliyet gösteren Amerikan sermayeli şirket sayısı ise 2019 yılsonu itibariyle 1.923 adet oldu. Bu rakamlar çok önemli. Zira Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’deki yabancı sermaye sıralamasında Hollanda’nın ardından ikinci sırada yer alıyor” diye konuştu.
ABD’Lİ ŞİRKETLER EN ÇOK TERCİH EDİLENLER ARASINDA
Türkiye’de son 18 yılda yaşanan gelişmelerin Türk sermayesini güçlendirdiğini ve Türklerin yurt dışındaki yatırımlarının da yıllar itibariyle artış gösterdiğini kaydeden Baran, geçen yıl itibariyle Türk yatırımcıların yurt dışındaki yatırımlarının büyüklüğünün 6 milyar dolara ulaştığını söyledi.