Baran: Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz

HABER MERKEZİ – Ankara Ticaret Odası (ATO) yerli ve milli üretimi ülke ekonomisinin her aşamasına yaymak, iş ve güç birliği yaparak yerli üretimi gerçekleştirecek üretim modeli olarak kooperatifleşmeyi incelemek ve bu konuda devlet destekleri konusunda üyeleri bilgilendirmek amacıyla “Yerli Üretimde Kooperatif Modeli ve Devlet Destekleri” toplantısı düzenledi.
ATO Devlet Destekleri ve Mevzuat Araştırma Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Başkanı, Meclis Üyesi Hakan Tarhan’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantının açılışında bir konuşma yapan ATO Başkanı Gürsel Baran, bugünün dünyasında bağımsız olmanın şartının teknoloji tasarlayan, geliştiren, ürüten ve ihraç eden bir ülke olmaktan geçtiğini belirterek,  “Bilimde, teknolojide ve sanayide küresel oyuncu olma hedefini benimsemiş bir ülkeyiz. Finansman sıkıntısının arttığı bu dönemde kooperatifleşme yoluyla katma değeri yüksek ürünler üretip ihracat yapmalıyız” dedi.
-“TEKNOLOJİ AÇIĞINI KAPATMAK GEREKİYOR”-
Dış ticaret açığının kapatabilmek için ithalatı azaltıp, ihracatı artıracak şekilde üretim yapması gerektiğine dikkat çeken Baran, cep telefonu ithalatını örnek vererek, son 10 yılda 142 milyon adet cep telefonu ithalatına 24 milyar dolar ödendiğini söyledi.
Türkiye’nin ithal ettiği ve bunun yerine üretebileceği 2 bin 600 farklı ara malı ürününün belirlendiğini kaydeden Baran, Yeni Ekonomi Programında, yerlileştirme ve millileştirme konusunun yer aldığını ve bunun için 43 ürün grubuna odaklanılacağını anlattı. Baran, “Yerlileştirme ve millileştirme konusunda bedelsiz arsa tahsisinden, ar-ge desteklerine kadar pek çok destek mevcut” dedi.
Yerli ve milli üretimi gerçekleştirmek için üretim modelleri üzerinde de durulması gerektiğine dikkat çeken Baran, “ Kooperatifler iş ve güç birliği oluşturmak açısından çok önemli. “Bir elin nesi var iki elin sesi var” diye dilimize de girmiş. Tek başınıza bir ürünü tek başına üretme şansınız olmayabilir ancak bir araya gelerek oluşturacağınız güç ve sinerjiyle yapığınız işi başarma şansınız yükselir” diye konuştu.