Barok müziğin devleri Cemal Reşit Rey’de buluşuyor

Doğan BULGUN

CEMAL Reşit Rey Konser Salonu, 7 Aralık Perşembe akşamı (bugün) saat 20.00 ‘de önemli bir barok müzik konserine ev sahipliği yapacak.
Dünyaca ünlü Powell Flute marka yüzü, Türkiye’nin ilk barok flüt yorumcusu ve icracısı olan Nihan Atalay’ın yurtdışında bulunduğu yıllarda birlikte çalıştığı Grammy ödüllü İtalyan barok topluluk Modo Antiquo ile gerçekleştireceği konserde, barok müziğin repertuarının tanınmış ve bazı daha az bilinen eserleri seslendirilecek.
Sanatçı eğitimini bu konuda otoritelerce çok önemli okullar arasında yer alan Basel Schola Cantorum ve Cenevre Yüksek Müzik Üniversitesi Barok Müzik Bölümleri’nde devlet bursu ile yaptı.
Bunun yanı sıra modern müzik çalışmaları yapan sanatçımız, Lucerne Festival Orkestrası’nın efsane şefi Pierre Boulez ile birlikte çalışma fırsatı da buldu.
Başta Amerika Flüt Derneği olmak üzere Uluslararası yarışmalardan ödül alan Atalay halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi.
Modo Antique orkestrası 1987 yılında kuruldu.
Barok müziğin güçlü altyapısına sahip müzisyenlerden oluşan orkestra, bugüne kadar dünyanın birçok yerinde sahne aldı ve 40’tan fazla CD çalışması yaptı.
Modo Antiquo, Antonio Vivaldi’nin tüm eserlerini günümüze yeni bir anlayışla taşıyan orkestra olarak biliniyor.
Barok müzik alanında Grammy ödüllü İtalyan orkestra Modo Antiquo, kemanda Raffaele Tiseo, Stefano Bruni, Rossella Borsoni, Giorgia Leonida Tosi, viyolada Pasquale Lepore, viyolonselde Bettina Hoffmann, kontrbasta Nicola Domeniconi, klavsende Andrea Coen ile sahnede olacak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda bu hafta

Kısa adı CSO olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bu hafta Şef Lorenzo Castriota yönetiminde flüt sanatçısı Bülent Evcil’e eşlik edecek.
7-8 Aralık 2017 Perşembe ve Cuma günleri CSO konser salonunda gerçekleşecek olan konserin başlama saati 20.00
Bülent Evcil Kimdir?
1968 yılında istanbul’da doğan sanatçı, ünlü müzik eğitmeni Selahattin Evcil’in oğlu.
Flüt çalmaya, 1980 yılında girdiği olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. 1988 yılında bitirdiği bu eğitim sürecinde, ünlü flüt eğitmeni, Prof. Mükerrem Berk’in öğrencisi olma başarısını gösterdi.
İstanbul Filarmoni Vakfı’nın bursu ile Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda Marc Grauwels ile eğitimine devam eden sanatçı, 1992 yılında flüt dalında ”Diplome Superieur Avec Grande Distinction” (üstün başarı ile flüt yüksek diploması), oda müziğinde ise ”Premiere Prix” (birincilik ödülü) aldı.
1994 yılında Heidelberg-Mannheim Müzik Yüksek Okulu’nda çalışmalarına Jean-Michel Tanguy ile devam ederek, buradan da 1996’da ”Künstlerishe Ausbildung” (sanatta yeterlilik) diplomasını pekiyi derece ile alarak dikkatleri çekti.
”Sir James Galway”in 1992 yılında Dublin’de düzenlediği flüt seminerindeki ”Best Performer” (en iyi yorumcu) yarışmasında 2.lik ödülü alarak 1992-1999 yılları arasında ünlü İrlandalı flüt virtüozu ”Sir James Galway”in öğrencisi oldu.
Dünyanın birçok ülkesinde, ünlü konser salonlarında, ünlü sanatçılar ve orkestralar ile sayısız konserler veren evcil, Viyana İmperial Concerts Solist Kapella’da solo flütçü olarak görev yaptı.
Ünlü flütçünün görev yapmış olduğu bazı yerler arasında, İstanbul Devlet Opera Ve Balesi, İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası, Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası yer alıyor.
Evcil, 2005 ağustos ayında Amerikan Flütçüler Birliği (NFA) tarafından düzenlenen 33. uluslararası flüt kongresinde Türkiye’yi temsil etmek için San-Diego Kaliforniya’ya davet edildi.
2006 Mayıs ayında ise İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen uluslararası festivale davet edildi. 2006 Ağustos ayında da İngiliz Flütçüler Birliği tarafından İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen 5. Uluslararası İngiliz Flüt Festivali’ne davet edilen ilk Türk flüt sanatçı olma başarısını gösterdi.
Sanatçı bütün görevlerinin, düzenlediği masterclassların ve solistlik kariyerinin yanında, İTÜ MİAM “Müzik İleri Araştırmalar Merkezi” yüksek lisans programında, flüt öğretim görevlisi.

İDSO DenizBank Konserleri bu hafta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek

Kısa adı İDSO olan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, bu hafta 08 Aralık Cuma akşamı (Yarın) saat 20.00’de Haliç Kongre Merkezi’nde Orkestra Şefi Ender Sakpınar’ın yönetiminde solist Yusuf Çelik’e (Çello) eşlik edecek.
Konserde; Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Don Juan Uvertürü”, Edward Elgar’ın “Mi Minör Çello Konçertosu, Op. 85” ve Ludwig Van Beethoven’ın “Senfoni No. 7” eserleri icra edilecek.

Cobario, Küçükçekmece’de konser verdi 

Viyanalı klasik müzik grubu Cobario, Küçükçekmece Belediyesi ve Avusturya Kültür Ofisi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde keyifli bir konser verdi.
Keman virtüözü Herwig Schaffner ile gitaristler Jakob Lackner ve Georg Aichberger’den oluşan grup, klasik müzik ile harmanladıkları geleneksel ezgileri teatral bir müzik icrasıyla sahneledi.
Sanatçılar kimi zaman duygusal kimi zaman hareketli parçalar sundukları konserde, izleyiciden tam not aldı. Müzikseverlerin büyük ilgisiyle gerçekleşen konserde, kâh duygusal kâh eğlenceli dakikalar yaşanırken, grup üyeleri sempatik halleriyle ilgi odağı oldu.