Basınımızın önde gelen yazarları

Yavuz Donat, Saygı Öztürk, Abbas Satır

ORHAN GÜRDİL – Türk basın dünyasında muhabir gazeteci olarak görev yapan pek çok basın mensubu yazarlık yetenekleri ile de ön plana çıkmakta, kariyerlerine değerli eserler katarak üstün yetenekli olduklarını kanıtlamışlardır.
Hıncal Uluç’un ve de benimde kıskandığım Yavuz Donat, 2019’un son aylarında bir sürpriz yaparak 56 yıllık gazetecilik hayatını, “Off The Record” adını verdiği anı kitabı ile bir kez daha okurlarının karşısına çıktı. Sabah yazarı gazeteci Şebnem Bursalı’nın katkıları ile hazırlanan Biyografik özellik taşıyan kitapta, duayen gazeteci yakın dönem siyasi tarihimizin çok önemli olaylarına tanıklık yapmış, gördüklerini olduğu gibi okurlarına aktarmıştır.
Yavuz Donat’ın, sayısız okurları, duayen gazetecinin köşesine aktardığı haberleri bizzat gidip yerinde görüp, halkın anlayacağı bir sadelikle yazması, bugün Kilis’te ise yarın Edirne’de olup bizzat olayların üzerine giderek gördüklerini, şahit olduklarını yöre halk ve yetkilileri ile yaptığı görüşmelerle kaleme alması ile tanınmıştır.
Donat, siyasi tarihimize damga vurmuş sayısız siyasilerin daima bir numaralı ve güvendikleri bir yazar olarak da tanınmıştır. Turkuvaz kitap tarafından kitap marketlerde satışa sunulan 359 sayfalık bu değerli eser sadece 40 TL olarak satılmaktadır.
56 yıllık basın yaşamını, “Off The Record” adını verdiği değerli eserin imza gününü de kutlayan Donat’ın bu kitabı her okuyucunun kütüphanesinde bulunması gerekmektedir.
Duyduğuma göre Off The Record’un ikinci baskısı için ön hazırlıklara başlanmış.
* Saygı Öztürk: Gitti, gördü, konuştu ve yazdı. Bir tarikatın iki yüzünü kaleme aldığı Menzil adlı yapıtı geniş yankı bulmuş. Hatta İyi Parti’nin milli güvenlik sorumlu başkanı Aytun Çıray, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun da Sağlık Bakanlığı’nı ele geçirdiğini ileri sürmüş olması Saygı Öztürk’ün bu yapıtın önemini ortaya koymuştur.
Öztürk, kitabında Şeyh ve Şıh’ların bu bakanlığımızı mesken tuttuğunu ileri sürmüştü. Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorularla Menzil ’in nasıl bir büyük tehlikeyi ortaya çıkarttığını gözler önüne sermiştir.
Doğan Kitap tarafından basılıp, kitap marketlerde satışa sunulan Menzil ‘in ötesinde Öztürk’ün 19 tane daha basılmış kitabı bulunmaktadır. “Devletin derinliklerinde, Madalyalı mahkûm, İsmet Paşa’nın Kürt raporu, Belgelerle Ergenekon, Ölüm kuyuları, Kırmızı klasör, Hayalet İmam” bunlardan bazılarıdır.
* “Rüzgârlı Sokak, Bir dönemin basın tarihi mürekkep kokulu anılar” başlıkları ile piyasaya sürülen anılarla değer kazanmış kitabın yazarı Abbas Satır’dır.
Sürekli basın kartı sahibi olan hayatını basın mesleğine adamış değerli yazar, bir dönem İstanbul’un Babıali’si olan Rüzgârlı Sokak’ta geçen uzun yılları ve beraber çalışma imkânı bulduğu meslektaşlarının anılarına da hitabında yer veren Abbas Satır, Abdi Pehlivan, Alev Çukurkavaklı, Nuri Kayış, Ali Ekeyılmaz, Metin Gören, Salim Taşçı, Cenap Yakar, Dursun Erkılıç adlı basın mesleğine emeği geçmiş bazı meslektaşlarının yanı sıra Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi ve Spor Yazarı Güray Soysal, “Pilot olmayı hayal ediyordum, gazeteci oldum” başlıklı haberi ile bu değerli meslektaşımızın da bir ansını satırlarına almıştır.
Uzun süren araştırmaları sonunda Satır, Cumhuriyet döneminden 1995 yılına kadar Rüzgârlı Sokak’ta yayınlanmış gazeteleri de okuyucularının bilgisine sunmuştur. Satır, 1949 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk, orta, lise ve üniversite tahsilinden sonra 1972 yılında Barış ve Ankara Ekspres gazetelerinde spor muhabiri daha sonra da aynı gazetelerde yazı işleri bölümünde görev yaptı.
1975 yılında Bugün gazetesi yazı işleri müdürü, 1980 yılında Günaydın gazetesi sayfa sekreteri, 1984 yılında Ulus gazetesi haber müdürü ve yazı işleri müdürü, 1995 yılında Günaydın’da yazı işleri müdürlüğü, Süper Tan gazetesinin Ankara temsilciliği, TESAN kurucuları arasında da yer aldı. Daha sonra genel müdür görevinde bulundu.
Abbas Satır, 2000 yılında Ankara Üniversitesi Vakfı Okulları’nda, 2009 yılında Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölge Müdürlüğü yaptı.
2004 yılında emekli olan Satır, halen Anayurt gazetesinde köşe yazarlığı yaparken, aynı zamanda Ege Bölgesi temsilciliği görevini yürütmektedir.
Evli ve iki çocuk babası olan Abbas Satır’a daha nice başarıl, sağlıklı yıllar dilerim.
Basanımızda yazdıkları roman ve araştırmalı belgelerle isim yapmış olan pek çok tanınmış gazeteci bulunmaktadır.