Başkan Ertürk mülteci ailelere konuk oldu

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kazan Belediyesi, çağımızın en büyük sorunlarından biri olan mülteciler konusunda da önemli çalışmalara imza atıyor. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kazan’da yaşayan Suriyeli ve Iraklı mülteci ailelerin evlerine konuk oldu.
Kazan Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Konseyi Yerel Ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nce düzenlenen “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası” kapsamında verilen “12 Yıldız Şehri” unvanı için talip olan Kazan Belediyesi, mülteciler konusunda da önemli çalışmalara imza atıyor. Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Kazan’a yerleşen Suriyeli ve Iraklı mülteci aileleri evlerinde ziyaret etti. Ertürk, burada mültecilerin sorunlarını dinleyerek, onlarla sohbet etti. Ertürk ziyaretleri sırasında ihtiyacı olan mülteci ailelere gıda, ısınma ve diğer konularda yardımcı olacaklarını belirtti. Ertürk, ayrıca ziyaret ettiği evlerde mülteci çocuklara da çeşitli oyuncaklar hediye etti. Oyuncaklarını alan çocukların mutlulukları duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
Mülteci değil, kardeş
Başkan Ertürk, Kazan’ın 81 ilden göç eden insanların yaşadığı bir barış ve refah kenti olduğunu belirterek, ilçelerinde son dönemde ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Suriyeli ve Iraklı mültecilerin de göç ettiğini söyledi. Kazan’da farklı kültürlerin bir arada barış içinde nasıl yaşayabildiğini dünyaya gösterdiklerini ifade eden Ertürk, şunları kaydetti:
“Kazan’da mültecilere yönelik yaptığımız çalışmalar yerel yönetimler alanında dünyaya örnek teşkil edecek boyutta. Onların topluma adaptasyonlarının sağlanması adına birçok çalışma yürütüyoruz. Ayrıca, Suriyeli ve Iraklı kardeşlerimizin eğitim, barınma, sağlık gibi konularda yaşadığı sıkıntıları elimizden geldiği kadarıyla gideriyoruz. İlçemizde bine yakın mülteci bulunuyor. Biz onları mülteci olarak değil, kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği yolda onlar için elimizden geleni yapıyoruz. Onların Türkiye’ye entegre olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Kendi ülkelerindeymişçesine rahat etmeleri için çabalıyoruz. Bu doğrultuda bir araya geldiğimiz mülteci kardeşlerimizin buradaki memnuniyetlerini hissetmek, duymak ve onların hayır dualarını almak son derece güzel” dedi.