Başkent kışa hazır

Fen İşleri Daire Başkanlığı, yüksek noktalar dahil Başkent’in
50 ayrı noktasında anında müdahele için ekipleri görevlendirdi

HABER MERKEZİ – Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 877 araçlık güçlü karla mücadele filosu, 2 bin 360 personel ve 100 bin ton tuz stoğuyla, bu yıl sert geçmesi beklenen kış mevsiminde kar, buz ve soğukla mücadele için hazırlıklarını tamamladı.
Kar küremeden tuza atma araçlarına, kaldırım üzeri kar temizlemeden dozere kadar her türlü karla mücadele aracının yanı sıra deneyimli personeliyle Başkent’in 25 ilçesi ve mahallelerinde (köy), tek bir vatandaşın bile mağduriyet yaşamaması için gece gündüz hazır bekleyen ekipler, bu yıl da Başkent yol ve kaldırımlarını açık tutmak için çalışacak.
354 KAMERAYLA BAŞKENT YOLLARI İZLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi, sorumluluğunda bulunan tıkalı yolların belirlenebilmesi, tüm yolların gün boyu açık tutulabilmesi ve karla mücadele araçlarının etkin, hızlı bir şekilde yoğun bölgelere yönlendirilebilmesi için Başkent yollarını hem Güvercinlik’teki hem de Merkez’deki kontrol noktasında 354 ayrı kamerayla sürekli takip ediyor.
Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, “Araçlarımızda bulunan mobil araç takip sistemleriyle, hangi aracın nerede bulunduğunu belirleyebildiğimiz için yoğun olduğu tespit edilen bölgeye en yakın araca telsizle hemen ulaşıp, yönlendirmeyi hızlı bir şekilde yapabiliyoruz” bilgisini veriyor.
100 BİN TON TUZ STOĞU
Soğuk kış aylarında, Başkent’i etkisi altına alan kar yağışı ve buzlu yolları açık tutarak, özellikle sürücülerin güvenli sürüş yapabilmesi adına 50 kritik noktada sürekli araç beklettiklerini ifade eden yetkililer, Güvercinlik’te bulunan Fen İşleri Daire Başkanlığı Araç Merkezinde de 100 bin ton tuz stoğunun bulundurulduğuna dikkat çekiyor.
Birçok belediyeye örnek karla mücadele çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi, karla mücadele konusunda operatörden laboranta kadar uzman personeli, 7/24 hazır bekletiyor.
PERSONEL BİLGİSİ:
-981 şoför,
-652 operatör,
-286 işçi,
-50 usta,
-273 formen, mühendis, teknisyen, topograf, saha kontrol görevlisi,
-22 çağrı merkezi ve araç takibi bilgi işlem,
-6 laborant,
-90 bölge sorumlusu ve kontrolör memur
ARAÇ FİLOSU:
-100 Bin tuz stoğu
-4 kar küreme ve tuz
atma aracı,
-81 unimog kar küreme ve
tuz atma aracı,
-81 kürekli ve tuz atma
aparatlı kamyon,
-434 normal kamyon,
-75 kamyonet 4×4
arazi aracı,
-57 greyder,
-65 kazıyıcı-yükleyici,
-10 kar bıçaklı kazıyıcı-
yükleyici,
-35 loder (lastikli kepçe),
-29 dozer,
-5 rotatif (kar temizleme ve
püskürtme aracı),
-1 büyük rotatif.