Başkent Oda Orkestrası, 55. yılını kutluyor

55. Yaş Konseri halka açık ve ücretsiz olacak

Başkent Oda Orkestrası, 55. sanat yılını 13 Ekim’de verdiği bir konserle açarken, kuruluş yıldönümü olan 1 Aralık’ta halka açık ve ücretsiz gerçekleştireceği konserle Başkentlilerle buluşacak. Şerif Can Ünver’in yöneteceği konserde, 12 yaşındaki kemancı Elif Eroğlu ve 14 yaşındaki kemancı Derin Şensoy dinleyici karşısına çıkacak

SULTAN YAVUZ – Başkent Oda Orkestrası, 55. sanat yıldönümünü, ücretsiz bir konserle kutlayacak. 1 Aralık 1964 tarihinde kurulduğu günden bu yana gönüllülük prensibi ile müzik yapmayı sürdüren Başkent Oda Orkestrası, konser sezonunu 13 Ekim 2019 tarihinde, Başkent Uluslararası Amatör Orkestra adı ile CSO Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği bir konserle açtı.
Orkestra, 55. doğum günü olan 1 Aralık tarihinde de, genç sanatçıların sahne ve orkestra ile buluşturulması amacıyla, halka ücretsiz şekilde gerçekleştireceği bir konser verecek. Şerif Can Ünver’in yöneteceği konserde, Başkent Oda Orkestrası iki genç ve başarılı kemancıya eşlik edecek. Konserde 12 yaşındaki kemancı Elif Eroğlu ve 14 yaşındaki kemancı Derin Şensoy, Antonio Vivaldi’nin “Dört Mevsim Keman Konçertoları”ndan “İlkbahar” ve “Yaz” Konçertolarını seslendirecekler. Konserin ikinci yarısında ise Wolfgang Amadeus Mozart’ın “1 ve 3 numaralı Divertimento”ları seslendirilecek. Konser Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nunda yapılacak.
Elif Eroğlu kimdir?
Çukurova Senfoni Orkestrası, KODA, CAKA da dâhil olmak üzere pek çok festival ve konserde dinleyici karşısına çıkan Elif Eroğlu, genç yaşına karşın adından söz ettiren bir kemancı. 2007 doğumlu kemancının pek çok ödülü de bulunuyor. Eroğlu, 2017 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen, Melos 3. Uluslararası Müzik Yarışması’nda birincilik, 2018 yılında Sırbistan’da düzenlenen 8. Uluslararası Müzik Yarışması’nda birincilik, Floransa’da gerçekleştirilen 9. Premio Creschendo Müzik Yarışması’nda birincilik, Almanya, Baden’de düzenlenen Musical Fireworks Müzik Yarışması’nda birincilik ve Arjantin’de düzenlenen Iguazu en Concierto Müzik Festivali’nde yapılan halk oylaması ile keman dalında birincilik ödüllerini aldı. Eroğlu, Adana’da Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda Daniya Kaynova ile başlattığı çalışmalarını Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Can Özhan’ın sınıfında sürdürüyor.
Derin Şensoy kimdir?
2005 yılında doğan Derin Şensoy da çalışmalarına Çukurova Devlet Konservatuvarı’nda Daniya Kaynova ve Manana Dugladze ile başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası da dâhil olmak üzere solist olarak pek çok konser yapmış olan kemancı, 2018 yılında Sırbistan’da gerçekleştirilen 9. Sırbistan Uluslararası Müzik Yarışması’nda ve İtalya’da gerçekleştirilen 5. Roma Uluslararası Müzik Yarışması’nda da birincilik ödüllerini kazandı. 18 Mayıs 2020 tarihinde “Meriç Soylu Parlayan Yıldızlar” konser serisi dâhilinde İstanbul’da vereceği resital ile dinleyicileri ile buluşacak Şensoy, çalışmalarına Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 9. sınıfta, İrina Nikotina ile devam ediyor.

Başkent Oda Orkestrası 2019-2020 Sezonu
Başkent Oda Orkestrası’nın bu sezon gerçekleştireceği diğer konserler ise; 09 Şubat 2020 tarihinde CSO Konser Salonu’nda Beethoven’ın 250. doğum yılı olması sebebi ile, Şerif Can Ünver yönetiminde, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist piyanisti Yeşim Gökalp’in seslendireceği ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yine gönüllülük esası ile bir araya gelen amatör koristlerin oluşturduğu, ödül sahibi Olimbera Voice Korosu’nun da katkıları ile Beethoven’in “Koral Fantezi”si ile yine Beethoven’in “1 numaralı Do Majör Senfonisi” seslendirilecek. Başkent Oda Orkestrası’nın 19 Nisan 2020 tarihinde, CSO Konser Salonu’nda gerçekleştireceği ve birçok şef ve solist dinleyici ile buluşturacağı konserde ise, Carulli, Güneş ve Domeniconi’nin gitar eserlerine yer verilecek.
Başkent Oda Orkestrası’nın, gitar sanatçıları Erkin Çavuş, Cem Çeliksırt, Çavgın Çınkıt ve Ceyhun Güneş’e eşlik edeceği konseri, genç orkestra şefleri Barış Demirezer, Kutay Maktay, Yağız Oral ve Şerif Can Ünver yönetecekler.