Başkent sanatla renklenecek

Uluslararası Bilkent Sanat Festivali başladı

Bilkent Center ev sahipliğinde bu yıl 3’üncü gerçekleşecek Uluslararası Bilkent Sanat Festivali 27 Nisan 5 Mayıs tarihleri arasında kapılarını dünya sanatçılarına açacak. Yerli ve yabancı 78 resim ve heykel sanatçısının katılacağı festivalde, resimden müziğe, dans gösterilerinden tiyatroya kadar dolu dolu bir program sanatseverlerin beğenisine sunulacak

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Türkiye’de sanatın geniş kitleler tarafından sevilmesini ve gelişimini sağlamak amacıyla düzenlenen 3. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, bu yıl da dopdolu bir programla ziyaretçilere kapılarını aralıyor. 27 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında Bilkent Center Sanat Sokağı’nda meraklılarıyla bir araya gelecek. “Başkent Sanatla Renkleniyor” sloganıyla yola çıkan festivalde, Ukrayna, İspanya, Kuveyt, Yunanistan, Umman, İran, Makedonya, Gürcistan gibi dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların yanı sıra Türkiye’den de birçok sanatçı yer alacak. 9 gün sürecek festival, sanatın her dalını ziyaretçilerle buluşturacak. Ünlü resim sanatçısı Şehriyar Cem’in 20 m2’lik tep parça soyut eseri de Türkiye ‘de ilk kez festival süresince sergilenecek. Festival kapsamında 35 yabancı sanatçının yanı sıra 43 yerli sanatçı yer alacak.
Bilkent Sanat Festivali’nin Türkiye’nin festivali olduğunu dile getiren festival başkanı Rahmi Çöğendez, “Kültürlerarası iletişimdeki gücün sanat olacağı festival ortamında farklı ülkelerin sanat üsluplarını da yerinde görecek, birebir diyaloglar ile aklınızdaki sorulara yanıt bulacaksınız” sözleriyle sanatseverleri festivale davet etti. Çöğendez festival hakkında şöyle bilgiler verdi:
“Şehre baharı festivalle getirmenin mutluluğu içindeyiz. 2017’de Bilkent Sanat Festivali olarak başlayan yolculuğumuz üçüncü senesinde Uluslararası Bilkent Sanat Festivali olarak sanatseverlerin desteği ve ilgisiyle her geçen yıl büyüyerek yoluna devam ediyor. Her geçen yıl dünyanın tanıdığı bir festival olma yolunda önemli adımlar atan festival bu yıl plastik sanatlar disiplinlerinde yerli, yabancı 78 sanatçı canlı performanslarıyla Bilkent Center’da olacak. Gün boyu canlı performanslar, atölye çalışmaları, canlı müzik dinletileri, konserler ile dans ve tiyatro gösterileri de festival boyunca ziyaretçilerle buluşacak. Festivale katılan sanatçılarımız burada Türk sanatseverler ve sanatçılar ile buluşmaktan büyük memnuniyet hissederken, sanatın dili, dini, ırkı olmadığı ve evrensel bir çatı altında, sanatın ortak dili ile birleşmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.
Frida ve Dali birlikte dans edecek
Bu yıl plastik sanatların dışında özellikle programa yoğun bir şekilde sahne sanatları eklenen festivalde açılış programında müzik ve dans gösterileri başrolde olacak. Resim atölyelerinin yanı sıra her yıl olduğu gibi bu yılda Dans Et ekibinin eğlenceli dans gösterisi, canlı müzik dinletileriyle renklenecek. Festivalin resmi açılışını ise Musa Göçmen Orkestrası ve Ömer Türkmenoğlu yapacak. Dokuz gün boyunca sürecek festival kapsamında ‘Koleksiyoncu’ isimli oyunun oyuncuları Berkan Şal ve Özbir Erciyas ile tiyatro söyleşisi, online olarak açık arttırma yöntemiyle Sessiz Müzayede, Frida ve Salvador Dali kostümü giyen dansçıların rengarenk performansı etkinliğe damga vuracak.
Eseri Michael Jackson tarafından özel satın alınan Ermeni asıllı ressam Samvel Lajikian, 2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda katılımcı 36 ülkenin sanatçılarının karikatürlerini çizen ve 2000 yılından itibaren Luna Park Ressamlığı yapan Efgan Beyaz, 2002 yılından itibaren Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun deri kostümlerinin tasarım ve uygulamalarını üstlenen Uğur Çalışkan, 18 yaşında Doğu Almanya’ya asker olarak giden ve yeteneği sayesinde Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in odalarında resmi bulunan Victor Shevchenko festivale katılacak sanatçılar arasında yer alıyor.”
Mavifırça ile geleceğin sanatçılarına destek
Her yıl düzenlenen festival ve müzayedelerle sosyal sorumluluk projelerine de katkılar sunan Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, bu yıl güzel sanatlar bölümlerinde okuyan öğrencilere destek verecek. Geleceğin sanatçılarını desteklediklerini belirten Çöğendez, “Sanat üretimini, izleyicisini destekleyen, yani geleceğin sanatçılarına yol açan ve sanatseverlere temas eden festival, sosyal sorumluluk alanında da çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Uluslararası Bilkent Sanat Festivali ve Türk Eğitim Vakfı bir araya gelerek geleceğin sanatçıları için özel bir çalışmaya imza atacak. TEV ile birlikte gerçekleşecek Bluebrush/ Mavifırça etkinliği ile sanat eğitimi alan başarılı öğrencilere RC Sanat Fonu ile bağış sağlanacak. Festival süresince yerli ve yabancı sanatçıların bağışlayacağı eserler İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek müzayedelerde satışa sunulacak. Elde edilen gelir ise öğrencilerin eğitim masrafları için kullanılacak” dedi.
Bu yılki festivale katılacak sanatçılar arasında Şükran İstanbullu, Aydın Baykara, Mine Arasan, Nermin Alpar, Pınar Kuseyri, Efgan Beyaz, Füsun Ürkün, Hikmet Çetinkaya, Aleksandr Uglov, Victor Shevchenko, Sergey Lipavsky, Sergey Shcherbakov, Spyros Georgas, Ahmed Muquem, Yousuf Al Nahvi, Meryem Zadjali, Aleksandr Melnikov, George Melikidze, Anatoly Zhuk, Tamila Arishvili, Davıd Sanaia, Behruz Kuul yer alıyor.
Ayrıca Uğur Çalışkan, Fabian Nizam Güner, Mert Kılınç, Filiz Onat, Şehriyar Cem, Ijlal Marmarisli ve Sait Rüstem gibi sanatçılar heykel alanında festivalde yer alırken Çağatay Gökmen, Serap Fertelli, Hamid Alioğlu, Nevin Keskin Dalyan ve Şefkat İşlegen de misafir sanatçı olarak katılacak. Serginin sanatçıları ise Samvel Lajikian ve Valentin Rekunenk olacak.