Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu eğitime başladı

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi içerisine kurulan vakıf üniversitesi Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu açıldı. Bölgenin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamayı hedefleyen okul aynı zamanda gençlere istihdam amacı da taşıyor

NAZ AKMAN / ANKARA – Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu eğitim öğretim hayatına başladı. Başkent Üniversite ve Anadolu Organize Sanayi (Anadolu OSB)işbirliğinde açılan meslek yüksekokulu 3+1 eğitim uygulaması ile bölgenin aranan eleman ihtiyacını karşılayarak, diplomalı işsizliğin önüne geçmeyi hedefliyor.Anadolu OSB’ deki işletmelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen bölümlerde eğitime başlayan meslek yüksekokulu; ilk yıldan yüzde 74 oranında doluluk oranına ulaşılırken, öğrencilerin yüzde 97’si burslu. Okulun açılışına 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Balıkesir Milletvekili ve TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyesi Fikret Şahin, Sanayi Bakanlığı önceki dönem Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri önceki dönem Genel Müdürü Yaşar Öztürk, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.
Eğitimler istihdam odaklı belirlendi
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, işletmelerin ihtiyaçlarına göre belirlenen meslekler kapsamında verilecek eğitimler sayesinde öğrencilerin istihdam konusunda önünün açık olabileceğini söyledi. Tuncay, “Bu bina ile iki şey planladık. Birincisi, meslek yüksekokulu idi. Meslek yüksekokulu ile aranan elemanları yetiştireceğiz. Bu arada ara eleman kelimesine kesinlikle itiraz ediyoruz. Bizim burada aranan, aranıp da bulunamayan elemanı yetiştirmemiz lazım. Ders programlarını da buna göre planladık. Hatta yapabilirsek duvarsız üniversiteyi ve duvarsız üretimi de düşünelim. Yani işletmeler ile üniversitelerin duvarını hayali olarak kaldıralım. Burayı bir anda işletmelerin, buradakilerin ise işletmeleri kullandığını düşünelim. Bunun işletmelere ve üniversiteye kazandıracağı çok büyük tecrübe var. İkincisi ise sürekli eğitim merkezindebölgemizde çalışan 3 bin 500 kişiye hizmet içi eğitimler vererek, mesleklerinde ilerlemelerini sağlayacağız” diye konuştu.
“Bir inanç, bir hayal gerçekleşti”
Başkent ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Başkent Üniversitesi Anadolu OSB MYO’nun kuruluşunun bir inancın, bir hayalin gerçekleşmesi olarak değerlendirerek, “Anadolu OSB diğer OSB’lerden çok farklı özelliklere sahiptir. Göletiyle, badem ağaçlarıyla, sosyal yaşamıyla burası ayrı bir dünya gibi. Burada şimdi yetişecek öğrencilerimiz bu bölgenin birer meyvesi olacaktır. Bugün itibariyle 65 öğrenciyle eğitime başladık. Yakın bir süreç içinde buradaki öğrenci sayısı ve programlarımız çok daha fazla sayıda olacaktır. Bunun örneğini Kahraman Kazan’da açtığımız meslek yüksekokulunda gördük. Anadolu OSB’nin etrafındaki sanayi kuruluşlarıyla bu bölgede aranan nitelikte elemanlarımızı yetiştireceğiz” dedi.
“Biz eserlere talibiz”
Türkiye’ deki her vatandaşın asli görevinin ülkemizi yüceltip, yükseltmek olduğunu vurgulayan Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ise açılan meslek yüksekokulunun gurur tablosu olduğunu ifade etti.Haberal, “Başkent Üniversitesi’nin kolejiyle beraber 20 binden fazla öğrencisi var. Üniversitemiz,her yaş grubundan öğrencilerini yetiştiriyor, akademisyen yapıyor ve ülkemize eserler kazandırmasını sağlıyor. Biz eserlere talibiz. Çünkü, Cumhuriyet eserlerle kutlanır. Bunun en güzel örneği de burasıdır” ifadesini kullandı.