“Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu” öğrencilerini bekliyor

NAZ AKMAN- Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Başkent Üniversitesi iş birliğiyle kurulan Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu, ilk öğrencileriyle 2019-2020 eğitim öğretim yılına başlamaya hazır.
Anadolu OSB bölgesinde kurulan Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi özelliğinde ve iş garantisi veren meslek yüksekokulu hayata geçirildi. Eylül ayında ilk öğrencileriyle eğitim hayatına başlayacak olan Başkent Üniversitesi Anadolu OSB Meslek Yüksekokulu, OSB’nin içinde yer alıyor. Sanayicilerin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve gençlere istihdam sağlamak amacıyla kurulan okulda, öğrenciler üç dönem teorik eğitim alacak bir dönem ise OSB’deki işletmelerde staj yapma imkanı bulabilecek. Okulun akademik kadrosu ise Başkent Üniversitesi tarafından belirlenecek.
Makine, Endüstriyel Kalıpçılık ve Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümleri olan okulun kontenjanı ise 90 kişilik. Her bölümde okuyacak olan 30 kişiden 10’u yüzde 100 burslu, diğer 10’u yüzde 50, sekizi yüzde 75 burslu, diğer iki kişi ise burssuz okuyabilecek. 23 Eylül’de 2019-2020 eğitim öğretim yılına başlayacak okulun gelecek hedefleri arasında öğrenci kapasitesini 450’ye, bölüm sayısını ise altıya çıkarmak yer alıyor. Ayrıca dört yılın ardından Anadolu OSB’deki işletmelerin çoğuna okuldan mezun olan öğrencilerin yerleştirilmesi planlanıyor. Önümüzdeki sekiz yıl içinde de bölgenin tüm istihdam ihtiyacı bu okuldan karşılanacak. Anadolu OSB’de yer alan okulun içinde henüz bir yurt yok ancak Başkent Üniversitesi kampüsünde yapılacak olan yurtta kapasitenin dolmaması durumunda meslek yüksekokulundaki öğrencilere de yer verilebilecek.


Okulun avantajları
OSB bölgesinde yer alan okulda okutulan bölümler, bölgede yer alan işletmelerin ihtiyacı olan alanlara yönelik. Böylelikle okuldan mezun olanlar kolaylıkla iş bulma imkanına sahip olabilecek. Öğrenciler için iş garantisi veren okul, işletmelerin de nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak. Yüksekokulda uygulanan programlar aynı zamanda dört yıllık fakültelere geçmek isteyenler için de uyumlu. Malıköy’de bulunan Anadolu OSB’ye kayıt yaptıracak öğrencilerin demiryolu aksında yer alan ilçelerden gelmesi ulaşım açısından kolaylık sağlayacak.
Meslek yüksekokulunun yanı sıra bölgedeki çalışanların nitelikli hale getirilmesi için bir süredir eğitimler veren Sürdürülebilir Mesleki Eğitim Merkezi ’de yüksekokulla eş zamanlı hizmet vermeye devam edecek. Merkeze yoğun bir ilgi olduğunu belirten Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Tuncay, eğitimlerin 24 saat devam etmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Üretimin olmazsa olmazının mesleki eğitim olduğunu belirten Tuncay, yüksekokulun bu anlamda önemli katkılar sunabileceğini bildirdi. Tuncay, “Firmalar nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor. Diplomalı ancak tecrübesi olmayan çok sayıda insan var. OSB olarak bu eksikliğin bilincindeydik. Başkent Üniversitesi ile 4 yıldır çok sayıda iş yapıyoruz. Geçen sene de Başkent Üniversitesi ile meslek yüksekokulunun kurulması konusunda karar aldık. Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) başvurduk iki günde olumlu cevap geldi. Ticari alan olarak belirlediğimiz bir alanı okul için kullandık. Geçen yıl 18 Mart’ta inşaata başladığımız okulu 15 Ağustos’ta tamamladık. Fakat YÖK, Türkiye’deki meslek yüksek okullarının doluluk oranının yüzde 85’in altında kaldığı gerekçesiyle bizlere öğrenci atayamayacağını bildirdi. Bu nedenle geçtiğimiz yıl eğitime başlayamadık, bu eğitim sezonunda öğrencilerimizi bekliyoruz” dedi.