Başkent Üniversitesi ile ATO işbirliği yapacak

HABER MERKEZİ – Ankara Ticaret Odası ile Başkent Üniversitesi arasında reel sektör ile üniversiteler arasındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik bir protokol imzalandı. Protokole ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Başkent Üniversitesi’nin Kurucusu, Yönetim Üst Kurulu Başkanı ve Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal imza koydu. Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleşen protokol imza töreninde bir konuşma yapan ATO Başkanı Baran, ekonomik kalkınma sürecinde üniversitelerin bilimsel çalışmaları ile iş dünyasının talep ve gereksinimlerini birleştirmenin önemli olduğunu belirterek “Ankara Ticaret Odası olarak, üniversitelerle reel sektörün işbirliğini çok önemsiyoruz” dedi. Gelişmiş ülkelerde üniversite ve reel sektör işbirliğinin temellerinin uzun yıllar önce atıldığını ve sonuçlarının teknoloji, verimlilik ve üretim olarak ortaya çıktığını kaydeden Baran, “Bizim de çok köklü üniversitelerimiz var. Bu üniversitelerin sahip olduğu bilgi birikimini ticaret ve sanayiye aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.
ÜLKEYE HİZMET EDECEĞİZ
Prof. Dr. Mehmet Haberal da konuşmasında, ATO’yla işbirliği yaptıkları “Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları”nın Ankara ve Türkiye için çok önemli bir organizasyon olduğunu hatırlattı.
Gerek Ankara Ticaret Odası’nın gerekse Başkent Üniversitesi ve Başkent Hastanesi’nin yaptıkları çalışmalarla Türkiye’ye önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Haberal, “Ankara Ticaret Odası ile beraber Türkiye irtifa kat etmeye başladı. Bu imzalayacağımız protokolden sonra artık o irtifa hız kazanacak. Hep beraber ülkeye hizmete devam edeceğiz.” dedi.
Baran, protokol imza töreninin ardından Prof. Dr. Mehmet Haberal’a Atatürk’ün Ankara’ya gelişi ve milli mücadeleyi örgütlemesiyle başlayan ve vefatına kadar olan sürecin kronolojik olarak fotoğraflarla anlatıldığı “Mustafa Kemal’in Ankarası” kitabı ile yine Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü anısına hazırlanan Ankara Ticaret Odası’nın 2020 yılı takvimini armağan etti.