Başkentli kadınlar bir iğne ve iplikle sağlık için üretiyor

HABER MERKEZİ- Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yerel Eşitlik Eylem Planını hayata geçirmek amacıyla “Kadın Dostu Başkent” olma yolundaki çalışmalarına her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Kadın istihdamını artırmaya yönelik projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Yıldızı Gençlik Merkezi içerisinde kurduğu Maske Atölyesinde pandemi nedeniyle işini kaybeden terzilerin üretime devam etmelerini de sağlıyor. 55’i kadınlardan oluşan 200 terzi ve tekstil çalışanları Başkent’in maske ihtiyacına önemli bir katkıda bulunuyor.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın öncelediği projeler arasında yer alan
“Yerel Eşitlik Eylem planı” kapsamında kadın istihdamını artırmaya yönelik projeler birer birer hayata geçiriliyor.
Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde işini kaybeden ya da iş yerini kapatmak zorunda kalan terzilerin üretimden kopmamalarını ve istihdamlarına katkı sağlamayı amaçlayarak Kuzey Yıldızı Gençlik Merkezi içinde Maske Atölyesi kurdu.
ÜRETEN BAŞKENT KAZANAN BAŞKENT
“Kadın Dostu Başkent” uygulamaları kapsamında her yaş ve meslek grubundan 10 bin kadınla anket çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, salgın sürecinde de kadın istihdamını artırmaya yönelik projelere ağırlık verdi.
Başkentli kadınların gücünü, başarısını ve mücadelesini ortaya koymasının dışında kadınların hayatını kolaylaştıran, aile ekonomilere katkı sağlayan ve üretimi artıran projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 200 terzi ve tekstil çalışanının içinde yer alan 55 kadının toplum sağlığı açısından son derece önemli olan maskeleri üretmelerini de teşvik etti.