Başkentli yalnızlığı oynuyor

Güray SOYSAL

ANKARA MİLLETVEKİLLERİ UYUYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi TBMM’den çıktı.
Bütçesini savunan ve oldukça gergin olan Bakan Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sorulan cevapların yerine, mevcut hükümeti ve Cumhurbaşkanını öven konuşmasıyla dikkat çekti.
Takdir kendine ait olmakla beraber, koskoca Meclis de Başkent’in spor politikasını savunacak bir Ankaralı Milletvekilini gözümüz boşuna arayıp, durdu.
Oysa, Ankara’nın TBMM’de 36 Milletvekili bulunuyor.
O Ankara Milletvekillerinden biri çıkıp da, yıkılan 19 Mayıs’ın durumunu ne olacağını, sormayı akıl edemedi.
Bakan Kasapoğlu’da böyle bir soru gelmeyince, işi başka yönlere çekip, durdu.
Anlayacağınız, Başkent’in spor politikası konusunda Ankaralı Milletvekillerini hiç ilgilendirmediğini bir kez daha öğrendik. Boş bir arazi olarak karşımızda duran 19 Mayıs’ın ne olacağı konusu başka bahara kaldı.
“Sadece inşaat değil, gönülleri de yapacağız” diyen Bakan Kasapoğlu, Ankara halkının, hiç değilse, bu tip isteklerine de cevap vermesini beklemekten başka çaremiz kalmadı.
Beni esas üzen, Ankaralı Milletvekillerin bu konudaki sessizliği ısrarla tercih etmeleridir.
Yazık…
Hem de çok yazık, 36 Milletvekiline sahip Başkent Ankara’ya bu davranış hiç hoş değil.

TAVUK KANADININ ZİRVEYE ÇIKARDIĞI ATLET

Bir dönem atletizm pistlerinin fırtına adamı, 6 Olimpiyat madalyası sahibi Usain Bolt’un başarısının altında bol miktarda “Kızarmış tavuk kanadı” olduğunu, Televizyondaki bir yarışma programında öğrenince pek inanmak istemedim.
Araştırdım ve sonuç şu şekilde ortaya çıktı…
Jamaikalı’nın 100, 200 ve 400 metrede büyük başarılı özelliğini duyunca, adeta dudağım uçukladı.
Evet, 21 Ağustos 1986’de Jamaika’nın Trelawny şehrinin, Sherwood kasabasında bakkallık yaparken, 200 metre Gençler Dünya rekoru kırarak atletizm pistlerine adım atan bu büyük atlet, yarışlardan önce günde 100 adet “kızarmış tavuk kanadı” yiyip, pistlere çıkıyormuş. Ondan sonra da rekorlar ve zirvede yer almak geliyor.
Bolt’un bu özelliğini bilenler, gittikleri her kentte bol miktarda “tavuk kanadını kızartıp”, bir günde 100 tanesini afiyetle yemesini sağlıyormuş. Bu gerçek 2008 Seul Olimpiyatlarında ortaya çıkmış ve Usain Bolt’un başarıları bu şekilde zirveye çıktı.
Şimdi de tavuk etinin faydaları nelermiş, görelim:
“Kırmızı ete nazaran daha kolay hazmedilen ve yağ oranı daha düşük olan “tavuk kanadının” bazı faydaları aşağıda belirtildiği şekildedir;
Kilo vermeye yardımcı …
Tansiyon kontrolü …
Kolesterol kontrolü …
Nezleyi önler…
Protein kaynağı …”
Vitamin ve Mineral Kaynağının altında “kızarmış tavuk kanadının” özelliği yatınca, işin başka tarafı böylece ortaya çıkıyor.

Unutulmayanlar / MAHMUT DEMİR

21 Ocak 1970 yılkında Amasya’nın Suluova Dereköyü’nde ailesinin 5’nci ferdi olarak dünyaya gelen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Güreş şampiyonu Mahmut Demir, güreş litarüterine “Türk tankı” olarak adını yazdırdı. Kazandığı birçok şampiyonluklarının yanı sırada Amasya’nın kalkınması için çaba gösterdi. Önüne çıkan engellerden dolayı pes edilmemesi gereği üzerinde duran Mahmut Demir 25 yıl önce Amerikalı rakibi Bruce Baumgartner’i mindere sermesi ve üzerine çıkıp poz vermesiyle de tanındı. Güreş yaptığı dönemde 220 kez Milli mayoyu giydi. 1998 yılında güreş sporunu bıraktı. Amasya Şekerspor kulübünün onursal Başkanlığını da yapan Mahmut Demir, bir ara Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanlığını da yaptı. Amasya’nın Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet madalyası sahibi olan tek ismi ile de tanınıyor. Mahmut Demir evli ve 2 çocuk babası bulunuyor.

G.BİRLİĞİ BUDANDI

Evvela şunu rahatlıkla söyleyebilirim…
Beşiktaş önünde Gençlerbirliği’nin yenilgisi gayet normaldi.,
Zira… Takımda başta golcüler Stancu ve Sio olmak üzere 5 as futbolcu yoktu.Maçta İstanbul’da oynanıyor ve Beşiktaş taraftarı takımının yanındaydı.
Ama… Ortaya Fırat Aydınus diye bir hakem bozuntusu çıktı ve Beşiktaş lehine yapılması gereken her türlü yardımı gerçekleştirdi. Sonuçta Gençlerbirliği’nin bir parça dahi olsa kolu ile bacağı budandı.
Sonuçta…
Hakemin rakibe büyük desteği ile Gençlerbirliği kaderine razı oldu.

DARBE ÜZERİNE DARBE…

Yanlış anlamayın, bu kelimenin askeri darbe ile ilgisi yok.Ben, Ankara’nın spordaki fukaralığına indirilen “darbeden” bahsedeceğim. 19 Mayıs Stadı yıkıldıktan sonra geleceği meçhulken, geçenlerde yaptığım araştırmaya göre, 27 yıldır Milli maçların Ankara’ya esirgendiğini öğrendim. En son Milli maç 1992’nin 28 Ekim’inde 19 Mayıs Stadında oynanmış.
Yani…
27 yıldır koskoca Başkent halkı illi maça hasret bırakıldı.Milli maç eksikliği, spor tesisi fukaralığı ve yalnızlığı karşısında ne yapacağını bilmeyen Ankara halkı bu durumdaBaşkent Ankara’nın spordaki fukaralığı önümüze ne gibi eksikler koyacağını hep birlikte göreceğiz…
Daha fazla yalnızlık ortaya çıkmasında…

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Ne zaman DÜŞMANLARIM çoğaldı, Anladım ki BEN DOĞRU YOLDAYIM. ŞEMS-İ TEBRİZİ