Başkent’te müziğin ruhu farklı

20 yıllık ara bu albümle noktalandı

Usta sanatçı Selda Bağcan’ın yeğeni müzisyen Sonat Bağcan

RÖPORTAJ / NAZ AKMAN (ANKARA) – Usta sanatçı Selda Bağcan’ın yeğeni müzisyen Sonat Bağcan, yaklaşık 4 ay önce ailenin tüm üyelerinin imzasını taşıyan “Nefesim Senle” isimli albümünü çıkardı. Yapımcılığını Selda Bağcan’ın üstlendiği albümün sahibi Sonat Bağcan, 24 Saat Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.
Başkent Ankara’dan başarılı müzisyenlerin çıktığını ifade eden Sonat Bağcan, uzun bir aranın ardından yepyeni bir albümle hayranlarının karşısına çıktı. Bağcan ile sanat hayatı ve yeni albümü hakkında konuştuk.
-Sizi tanıyabilir miyiz?
Doğma büyüme Ankaralıyım. Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum, 20 sene muayenehanecilik yaptım. Ardından Yogaya gönül verdim ve eğitmenlik yapabilmek için bir takım kurslara katıldım. Şimdi hayatımda Yoga ve müzik var. Küçük yaşlardan itibaren her zaman müziğin içerisinde oldum, korolarda yer aldım. Bir müddet orkestra şarkıcılığı yaptım, sonra albüm yapmaya karar verdim.
-Neden eğitiminizi müzik üzerine almadınız?
Aile geleneğimiz böyle. Önce üniversite eğitimi, sonra müzik. Çünkü ailem, hayatı başka pencereden algılamamızı isterdi. ‘Bu sizin müziğinize yansır ve sizi besler’ düşüncesindeler. Selda Halam fizik mühendisi, babam makine mühendisi. Dönüp dolaşıp buluştuğumuz ortak yer müzik.
-Albümleriniz arasındaki fark nedir?
1996 senesinde “Üzümler Sarardı”, 2015’de Sevgiyle Yürü Yolunu(ninni) albümü yaptım. Son olarak da “Nefesim Senle” albümünü çıkardım. İkincisi zaten ninni albümüydü. İlk albümümden sonra 20 yıl geçti. Her albüm birbirinden farklı, çünkü ben de değişiyorum müzik anlayışım da gelişiyor.
“Aile albümü oldu”
-“Nefesim Senle” albümünüzden söz eder misiniz ?
Ailemin bütün bireylerinin birlikte yarattığı ve benim de buna ses olduğum bir albüm. Çoğu parçanın söz ve besteleri babam Savaş Bağcan’a ait. Albümün yapımcılığını halam Selda Bağcan üstlendi. Amcam Sezer Bağcan, kardeşlerim Serenad ve Seda Bağcan da beste ve vokalleriyle destek verdi. Albümle aynı adı taşıyan “Nefesim Senle”nin sözlerini de ben yazdım. Aranjesini Ekin Eti, miksajını Deneb Pinjo yaptı. Klibini de çektik. Yani aile albümü oldu. Albümde yer alan 9 şarkıdan biri “Nereye Gidiyorsun”a Orkun Tunç’la birlikte remix yaptık. Diğer şarkıların orkestrasyonlarını, aranjelerini babam ve amcam birlikte yaptılar. Bir de halamın “O Günler” şarkısı var, babamın piyanosu eşliğinde söyledim.
“Hepsi aşk şarkısı”
-Şarkılarınızla ne anlatıyorsunuz?
Her şeye olan aşkı anlatan bir albüm oldu. Önce ruhumuzu, bedenimizi, sonra bu gezegeni, tüm canlıları aşkla sevmenin, lokmayı aşkla yemenin, aşkla görmenin farkındalığında dökülen şarkılar var. “Yarın Çok Güzel Olmalıyım Anne”, “Anılar Hesap Sorar”, “Sensiz Olmam”… Hepsi aşk şarkısı. Hepimizin duygu durumlarını anlatan şarkılar. “Nefesim Senle” her şeye karşı duyulan aşkı, aşık olma halini anlatıyor. Her şeyi, sevgiyle çözebileceğimizi vurguluyor. Müzikle insanları bütünleştirmek istiyorum, felsefem bu. Bazen anlatamadıklarımızı müzik frekansıyla anlatabiliyoruz. Bir melodi bir anda hepimizin kalbine dokunup bizi bütünleştiriveriyor.
“Müzik şifa getiriyor”
-Yoga eğitiminizin müziğe katkısı nasıl oldu ?
Yoga hayatımı dönüştüren, değiştiren bir disiplin. 15 yıldır yapıyorum, hayata bakışım ve algılayışım değişti. Yoganın sesimi ne kadar farklılaştırdığını gördüm. Müziğin şifalı bir şey olduğunu anladım. Müzik sizi düşürebilir de yükseltebilir de. Bir melodiyle duygu ve düşüncelerimizin değişken ve gelip geçici olduğunu görebiliriz. Yoga bu duygu ve düşüncelerimize izleyici olmayı öğretir. Müzik benim kendimi ifade etme biçimim, sesimi şifa niyetine kullanıyorum. Felsefem, iç dünyam ve müziğimi birleştirdim. Yogayla iç dünyamı keşfedip, müzikle bunu ifade edip, karşı tarafa ulaştırmaya çalışıyorum.
-Albümünüzde müzisyen bir aile olmanın avantajlarını gördünüz mü ?
Her şeyi bilen insanlarla beraberim. “Hayat duruşum nedir, bana ne yakışır, hangi sözler beni ifade eder?” tüm bunları biliyorlar ve beni doğru yönlendirebiliyorlar. Bu sayede kendime has sözler, besteler ortaya çıkarabiliyorum. Aranjesini de sesime uygun şekilde yapıyorlar. Şarkı seçiminden, kapağına kadar her şeyi halamla birlikte seçtik.
“Halamın ters köşe projeleri var”
-İlham aldığınız biri var mı?
Mücadeleci güçlü karakterler hoşuma gidiyor. Halam Selda Bağcan bana büyük ilham kaynağı olmuştur. Zamanında hapishaneye girdi, kaza geçirdi ama moral bozukluğuna yer vermedi. Yılmadan yoluna devam eden bir kadın olmak isterim. Bu model de çok yakınımdaki Selda Bağcan zaten. Hatta önümüzdeki dönemlerde hayata geçireceği projelerinden söz ediyor. Hayranlarını ters köşe edecek projeleri var. Her zaman ne olursa olsun üretmekten asla vazgeçmeyen bir kadın.
“Şarkıyı zorla koydurttu”
-Henüz çocuk yaşlarda Selda Bağcan müzik yeteneğiniz hakkında yorum yapar mıydı?
8 – 9 yaşlarındaydık. Her birimizin müziğin farklı alanlarında yetenekleri vardı. İlk piyanomuzu o aldı, hiç sorgulamadı. Şimdi Serenad, Fazıl Say ile çalışıyor, Seda da mantra müziği yapıyor. Hepimizin şarkıcılığını ayrı ayrı çok beğenir. Halamın söylediği “O günler” şarkısını albüme koymak istemedim ama bana “Kızım sen o şarkıyı muhteşem söylemişsin, albüme mutlaka koyacağız. Duyguyu çok güzel vermişsin” dedi ve şarkıyı zorla koydurttu.

Diş hekimi olan Sonat Bağcan’ın müziğin dışında diğer bir tutkusu ise yoga

İlerleyen zamanlarda farklı müzik projeleriniz olacak mı ?
Bu albüm müziğe geri döndüğümün resmi. 20 yıllık ara bu albümle noktalandı. Söylediğim şarkılar insanlara ulaşsın istiyorum. Herkesin duyması, bilmesi gereken sözler. 3 kız kardeş bir arada da, Selda Bağcan ve yeğenleri olarak da bu sezon konser planımızı hayata geçireceğiz. Ben de Türkiye’nin her yerinde konser vereceğim. İkinci klip “Nereye Gidiyorsun” un remixini Ankara’da Galeri Siyah Beyaz’da çektik. Eski kliple yenisini birleştirdik.
“Başkent’te müziğin ruhu farklı”
Ankara’nın müzik piyasasındaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ankara’da ciddi konserler verebilmek için mekan sıkıntısı yaşanıyor ancak buranın dinleyicileri daha farklı. Ankara çok sıcak ve samimi bir kitleye sahip. Ankara, sanatımı rahat icra ettiğim bir yer. Dinleyiciler daha seçici ve bilinçli. Buradaki müziğin ruhu çok farklı. Ankara iyi müzisyen yetiştirir. Ben de Ankaralıyım ondan kan çekiyor sanırım. Ankara’da oturmuş bir müzik kültürü vardır.