Başkentte yeni trend, kahve gurmeleri

Yeni nesil kahvecilik

Tasarım, doğa ve kahve seremonisi bir arada

 HABER/DAMLA AKKAŞ , FOTOĞRAFLAR/ SU CANDEMİR (ANKARA) Son yıllarda hızla yayılan 3. dalga kahvecilik yani yeni nesil butik kahveciler başkentte de yoğun bir ilgiyle karşılanıyorlar. Kahveyi çekirdek olarak aldıktan sonra farklı kavurma pişirme ve demleme teknikleriyle daha küçük alanlarda sınırlı sayıda müşterilerine sunum yapan kahve gurmeleri, yeni bir akıma da imza atıyor. Ankara’da yeni nesil kafelerin çoğaldığı bu günlerde ilk durağımız Amelie’s Garden oldu.

Üçüncü nesil kahveciler hakkında ilgi çeken özelliklerin başında, kafe sahiplerinin alışılagelmiş düzenin aksine mühendisler, mimarlar ve doktorlardan oluşması geliyor. Evlerinde yarattıkları teras konseptini kafe ortamına taşıyan iki ortak Eylem Ekin ve Ferhat Yaşar Arıkan, bu deneyime kahve çekirdeklerini yurt dışındaki arkadaşlarından isteyerek başlıyorlar.

“Kahve hayatımızın bir parçasıydı…”

İşletmecilerin söyledikleri ilk şey ise ‘kahve hayatımızın bir parçası’ sözü. Mesleklerinin yanı sıra boş zamanlarında evlerinin terasında değişik demleme yöntemleriyle kahve denemeleri yaparken, bir yandan da ‘succulent’ bitkisi yetiştiriyorlar. Yoğun iş tempolarında hayallerini de gerçekleştirmeye çalışan mekân sahiplerinin aklında her daim ‘kendimize ait bir yerimiz olsun’ düşüncesi mevcut. İnşaat mühendisi Ferhat Yaşar Arıkan, Rusya’da iki yıl çalıştıktan sonra mesleği bırakma kararı alıyor. Eylem Ekin’in ise 14 yıllık mimarlar odası geçmişi var. İki yıllık düşünme ve hayal kurma sürecinin ardından mekânın açılış çalışmalarına başlıyor ve bir buçuk ay önce Amelie’s Garden’ı açıyorlar. Evde yaptıkları amatör kahve denemelerini geliştirip yeni demleme yöntemleriyle ve kahve çekirdekleriyle müşterilere hizmet sunuyorlar.

“Üçüncü nesil kahve demleme yöntemlerine çok önem veriyoruz”

Pek çok yeni nesil kahve dükkânında olduğu gibi, Amelie’s Garden’da da filtre kahve makinesi kullanılmıyor. Müşterilerin farklı tatlara alıştıktan sonra filtre kahve yerine, kendi demleme yöntemleriyle oluşturdukları çeşitlerden favori kahveler edindiklerini belirten Arıkan, alışılanın aksine sifon ve V60 türlerini beğenen müşterilerin çoğunlukta olduğunu ifade ediyor. ‘Coffee shop’larda genellikle çay bulunmadığından muzdarip olan müşteriler için her daim demlenmiş sıcak çaylarının bulunduğunu da eklemekten çekinmiyorlar. Yaş ortalamasının hangi ağırlıkta olduğunu sorduğumuzda, gençlerin henüz keşfetmediğini fakat ağırlıklı olarak 30-40 yaş arası müşteri kitlelerinin olduğunu söyleyen Ekin, bazı orta yaş üstü müşterilerinin de düşünülenin aksine iyi bir kahve kültürlerinin olduğunu açıklıyor. Yeri vesilesiyle konsolosluklarla komşu olan kahve dükkânı, sosyokültürel açıdan çeşitlilik gösteren müşterileri için bir çok workshop hazırlığı içinde olduklarını belirtiyorlar.

“Çiçeği ve kahveyi bir araya getirdik”

Açılıştan önce birçok tasarım pazarında yeni nesil çiçekçilik ‘succulent’ ile bulunduklarını ifade eden mekân sahipleri, kafede ufak bir de çiçek pazarı oluşturmuşlar. Katıldıkları tasarım pazarlarında tanıştıkları insanlar ise şimdiki müdavimleri… Pazar günleri succulent tasarımı ve kahve demleme yöntemlerinin anlatılacağı workshop’larla başlanan etkinliklerin devamında ise eskiz ve farklı atölyeler de yer alacak.