Basketbolumuzun avukat sporcusu

A Milli Kadın Basketbol Takımımızın yıldızlarından Şebnem Kimyacıoğlu,
Rio Olimpiyat oyunları Milli takımımızın başarılı olacağını iddia etti.

A Milli Kadın Basketbol Takımımızın yıldızlarından Şebnem Kimyacıoğlu, yaptığı açıklamada, hayatı ve basketbolu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Basketbolumuzun eğitimli kızları arasında yer alan Şebnem Kimyacıoğlu, bugünleri gelişini özetleyerek “Başarılı olmak istiyorum” dedi.
Kendi kariyerinden bahsederek başladığı söyleşide Milli Takım mesaisini Türkiye’nin yaşadığı zor günlerle ilişkilendirerek de değerlendi.
Şebnem Kimyacıoğlu’nun röportajında kullandığı ifadeler ise şu şekilde: 
“Kimse fiziksel yapımın basketbola elverişli olduğunu düşünmüyordu”
“2005 yılında Amerika’da Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Avrupa’da basketbol oynamak için Türkiye’ye geldim ve üç sene burada forma giydim. Ardından Hukuk eğitimi almaya karar verdiğim için Amerika’ya döndüm ve Santa Clara Üniversitesi’nde Hukuk okumaya başladım. Mezun olduktan sonra Kaliforniya Barosu’nun sınavını kazandım ve bir daha profesyonel anlamda basketbol oynayacağımı düşünmüyordum. Kimse benim basketbol için elverişli bir fiziksel yapım olduğunu düşünmüyordu, hatta ben de düşünmüyordum ama baro sınavına hazırlandığım süre zarfında elimden geleni yaparak basketbolumu geliştirmek adına da çalıştım ve 2012 yılında Euroleague oynayan Galatasaray kadrosuna dâhil oldum.
Euroleague Şampiyonluk maçı senin için ne değer taşıyor?
“2014 yılında Galatasaray ile Euroleague şampiyonu olduğumuz sezonda hayatımın o zamana kadarki en önemli maçına çıktım. Şampiyonluk maçında bizi sonuca götüren iki tane üç sayılık isabeti buldum ve FIBA tarafından ‘maçın kahramanı’ olarak adlandırıldım. Rüya gibiydi…”
“2015 yılında artık Amerika’ya dönüp avukatlığa devam etmek için vakit geldiğini düşündüm. Santa Barbara’da bir avukatlık ofisinde birkaç ay çalıştıktan sonra Bilyoner.com KBL’de mücadele veren Yakın Doğu Üniversitesi’nden bir teklif aldım ve 2016 itibarı ile iki aylığına bu takımda forma giydim.”
“Milli Takımda forma giyecek olduğumu düşünmüyordum. Euroleague şampiyonluğunu beraber yaşadığımız Ekrem Memnun, 2016’nın Mayıs ayında beni Rio Olimpiyatları aday kadrosu için düşündüğünü söylediğinde gördüm ki benim basketbol oynamaya devam etmem gerekiyor.”
Son terör saldırısı hakkında neler düşünüyorsun?
“28 Haziranda Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısı esnasında Milli Takım kampımızın tatil zamanıydı ve 1 Temmuz’da tekrar toplanacaktık. Amerika’daydım ve saldırıdan iki gün sonra Türkiye’ye aynı havalimanı üzerinden geldim. Sadece 48 saat önce orada insanların ne halde olduklarını düşünmek beni derinden etkiledi, neticede havalimanı sürekli kullanmak zorunda olduğumuz bir yer.Teknik ekibimiz bizi yaşanan her türlü huzursuzluktan özenle uzak tutmaya çalıştı. Havalimanında VIP girişlerini ve bekleme salonlarını kullandık. Sadece basketbolumuza ve Olimpiyat oyunlarına odaklanmamız için ellerinden geleni yaptılar. Ülkemizin bize dair umudu olduğunu biliyoruz ve bundan ötürü gurur duyuyoruz. Aynı zamanda bu noktalara gelmemize olanak sağlayan destekçilerimize gurur yaşatmak için de elimizden geleni yapacağız.”
“Ben Amerika’da doğdum, ama her yaz tatilimi Türkiye’de geçirdim. Ailem Türkiye’de yaşıyor. Türkçeyi hâkim olarak ve akıcı konuşuyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra toplam altı sene Türkiye’de yaşadım. Ülkemi seviyorum ve ülkemin geleceğine dair umut besliyorum.”
“Rio’da tedavilerimizi olduğumuz büyük odaya gittim, takım arkadaşlarım ellerinde telefon ve tabletleriyle ülkemizde olan biteni öğrenmeye çalışıyorlardı. Türkiye’de de o anlarda insanlar ne olduğunu pek anlayamamışlardı. İstanbul’da köprü geçişleri kapatılmıştı ama bunun nasıl bir eylem olduğu daha çözülememişti. Teknik ekibimiz toplantı odasında projeksiyon ile Türkiye’den canlı televizyon yayınını büyük ekrana yansıttı, o şekilde olayları takip ettik.”
“Toplantı odasında sessizlik vardı. Herkes olanları ve olabilecekleri düşünüyor, sevdikleri konusunda endişeleniyordu. Haliyle korkmuştuk, Türkiye’ye dönebilecek miyiz onu bile bilmiyorduk…”
(Basketbol Federasyonuna teşekkür ederiz.)