Batı Balkanlar ve Türkiye Avrupa Birliği Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları başladı

Avrupa Birliği desteğiyle, Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRN) ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri, “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları 22 Şubat 2021 itibariyle başladı. Araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, teşvik etme ve Batı Balkanlar ile Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliğin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan yarışmanın başvuruları, 22 Mart 2021 Pazartesi günü saat 14:00’te sona eriyor

Ankara- Batı Balkanlar ve Türkiye’den araştırmacı gazetecilik haberlerine yönelik yıllık olarak düzenlenen “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları 22 Şubat 2020 tarihinde başladı.
Avrupa Birliği desteğiyle Balkan Araştırmacı Gazetecilik Ağı (BIRN) ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri, “Araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, teşvik etme ve Batı Balkanlar ile Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliği desteklemeyi” amaçlayan “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları, 22 Mart 2021 Pazartesi günü saat 14:00’te sona eriyor.
Ödüller, halen yürütülmekte olan bölgesel “Batı Balkanlar ve Türkiye AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü”nün devamı niteliğinde olup, “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi” projesinin bir parçası olarak yürütülüyor. 2021 yılı için ayrılan toplam 10 bin Avroluk fonda, birinciye 5 bin Avro, ikinciye 3 bin Avro, üçüncüye ise 2 bin Avro verilecek.
Başvuru koşulları şöyle:
Başvuru sahipleri,1 Ocak-31 Aralık 2020 tarihleri arasında, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, gücün kötüye kullanılması, temel hakların ihlal edilmesi, yolsuzluk ve organize suç konularında yayınlanmış haberleriyle yarışmaya katılabilecek.
Başvuru sahipleri, bireysel ya da grup olarak, resmi, azınlık veya uluslararası dillerde, Türk medyasında, basılı, çevrimiçi, radyo veya televizyon mecralarında yayınlanmış eserleriyle başvuru yapabilir.
Haberlerin 2020 takvim yılı içerisinde yayınlanmış olması gerekiyor.
Başvuru yapmak isteyen gazetecilerin, Gazeteciler Cemiyeti internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak, form ile birlikte, başvuru yaptıkları haberi elektronik ortamda (internet sitesi bağlantısı, gazetenin pdf dosyası veya taranmış görüntüsü) euawards@birn.eu.com adresine e-posta yoluyla göndermeleri gerekiyor.
Detaylı bilgi için euawards@birn.eu.com adresinden iletişime geçilebilir. Başvuru süreci hakkında bilgi edinmek için, https://gc-tr.org/ adresi ziyaret edilebilir.