Bazı siyasetçiler için Meclis’e veda zamanı

Bu dönemin sona ermesiyle birlikte, birçok eski ve yeni bakan ile milletvekili Meclis’e veda edecek. Bunlar arasında; 38 yıl önce Parlamento’ya giren ve zaman zamanMeclis dışında siyasete devam eden AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral ve Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, 34 yıl önce Danışma Meclisi üyesi olan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile 28 yıl önce birlikte milletvekili seçilen TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu da yer alıyor.
24. Dönemin sonunda Parlamento’ya veda edecek isimler arasında, 38 yıl önce 1977 genel seçimlerinde milletvekili seçilen “kıdemli milletvekilleri” de yer alıyor. Bu milletvekilleri; eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski Maliye Bakanlarından Sümer Oral ve Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay.
Sümer Oral, 16. 17. 18. 19. ve 20. Dönem Manisa, 21. Dönem İzmir Milletvekili, 24. Dönem Manisa Milletvekili seçildi. 43. Hükümette Sosyal Güvenlik, 49. Hükümette Maliye ve Gümrük, 57. Hükümette Maliye Bakanlığı görevlerini üstlendi. 16. 23. ve 24. Dönemde milletvekilliği yapan Ertuğrul Günay ise 23. ve 24. dönemde Kültür ve Turizm Bakanı oldu.
28 yıl önce 1987 genel seçimlerinde Meclis’e giren TBMM Başkanı Cemil Çiçek de 24. Dönemin sonunda siyasete veda edecek isimler arasında yer alıyor.
Cemil Çiçek ile birlikte 28 yıl önce milletvekili seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu da bu dönemin sonunda siyasete veda ediyor.
Siyasete veda edecek diğer bakan ve milletvekilleri
24. Dönemin sonunda bazı bakanlar ve bir çok milletvekili de siyasete veda edecek.
Bu isimlerden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 20. 21. 22. ve 23. dönemlerde Manisa Milletvekili, 24. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi; 22. Dönem’de TBMM Başkanı, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı oldu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 20. 21. ve 22. Dönem’de İstanbul, 23. Dönem’de Antalya Milletvekili, 24. Dönemde Karabük Milletvekili olarak görev yaptı; 58 ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Şahin, 23. Dönemde ise TBMM Başkanlığı yaptı.
AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, 20. Dönem’de Konya, 21. Dönem’de Manisa, 22. ve 23. Dönemlerde Elazığ Milletvekili, 24. Dönemde Adana Milletvekili olarak Parlamento’da görev yaparken; AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ise 19. 20. ve 21. Dönemde Kayseri, 22. 23. ve 24. Dönemlerde Ankara Milletvekili oldu.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, 21. 22. ve 23. dönemlerde Van Milletvekili, 24. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi; 58. Hükümette Kültür Bakanlığı, 59. ve 60. Hükümetlerde ise Milli Eğitim Bakanlığı görevlerini yürüttü. AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, 22. 23. ve 24. dönemlerde Hatay Milletvekili seçildi; 60. ve 61. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı görevinde bulundu.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 22. 23. ve 24. dönemlerde Ankara Milletvekili seçildi. Babacan, 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı olarak görev yaparken; 60. Hükümette Dışişleri Bakanı ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette ise Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 22. ve 23. ve 24. Dönemlerde Diyarbakır Milletvekili seçildi. 59. ve 60. Hükümette Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevini üstlendi, 61. Hükümet’te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine atandı. 22. 23. ve 24. dönemlerde Erzurum Milletvekili seçilen AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ ise 58. 59. ve 60. ve 61. Hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı.
22. 23. ve 24. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başmüzakereci, 61. Hükümette Avrupa Birliği Bakanlığı; 22. 23. ve 24. Dönemlerde İstanbul Milletvekili seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş ise 59. Hükümette Devlet Bakanı, 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlerini yürüttü.
22. 23. ve 24. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, 3 dönemde de TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.
3 dönemden siyasete veda edenler
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, Aksaray Milletvekilleri Ruhi Açıkgöz ve Ali Rıza Alaboyun, Ankara Milletvekilleri Reha Denemeç, Cevdet Erdöl, Bülent Gedikli ve Haluk İpek, Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, İstanbul Milletvekilleri Mustafa Ataş, Halide İncekara ve Ünal Kacır, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, Konya Milletvekilleri Kerim Özkul ve Harun Tüfekçi, Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy ve Hasan Fehmi Kinay, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Sakarya Milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Şaban Dişli, Samsun Milletvekilleri Cemal Yılmaz Demir ve Ahmet Yeni, Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman ve Tekirdağ Milletvekili Tevfik Ziyaeddin Akbulut AK Parti’deki 3 dönem kuralı nedeniyle Meclis’e veda ediyor.
34 yıldır siyasette olan Kamer Genç de veda ediyor
Muhalefetten de 24. Dönemle birlikte Parlamento’ya veda eden isimler bulunuyor.
34 yıldır siyasette olan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru da veda ediyor.