Beatles üyesi Harrison’un gitarı 485 bin dolara satıldı

New York’ta düzenlenen bir açık artırmada ünlü İngiliz müzik grubu Beatles üyelerinden George Harrison’un 1963 yapımı “Mastersound” elektro gitarı 485 bin dolara satıldı.
“Julien’s Auctions” Müzayede Evi’nin New York’ta Times Meydanı’ndaki Hard Rock Cafe’de yaptığı açık artırmada ünlü müzisyenlerin eşyaları satışa sunuldu.
Açık artırmada 2001 yılında vefat eden Beatles üyesi George Harrison’un kullandığı elekto gitar vergi, komisyon ve tüm ücretler dahil 485 bin dolara alıcı buldu. Gitara açık artırma öncesinde 400 bin ila 600 bin arasında değer biçilirken, Beverly Hills merkezli Julien’s Müzayede Evi’nin direktörü Martin Nolan, yaptığı açıklamada müzayededen 2-4 milyon dolar satış beklediklerini ifade etti.
Harrison gitarı, 1960’lı yılların başında, Beatles’in doğduğu şehir Liverpool’daki gece klübü “Cavern Club”ta çaldığı dönemde kullanmıştı.
“Pop’un Kralı”ı olarak adlandırılan Michael Jackson’un, 1997 yılında “Rock and Roll Hall of Fame” töreninde giydiği ceketinin komisyon ücreti ve vergiler dahil 83 bin 700 dolara satıldığı açık artırmada Jackson’un eldiveni de aynı fiyattan alıcı buldu.
Ünlü gitarist ve şarkıcı Jimi Hendrix’in sahnede giydiği yeleği de açık artırmada satışa sunulurken, yelek komisyon ve tüm ücretler hariç 47 bin 500 dolara alıcı buldu.
Cumartesi günü de devam edecek açık artırmada, Elvis Presley’in “Takin’ Care of Business” (İşin Başında Bulunmak) kısaca “TCB” harfleriyle isimlendirilen ünlü tur otobüsünün 150 bin ile 200 bin dolar arasında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor. Julien’s’in ikinci günkü açık artırmasında ayrıca Elvis Presley’in 1971 yılında satın aldığı Stutz Blackhawk marka Amerikan lüks otomobili de yer alırken, araca 400-600 bin arasında değer biçildi.