Beklediklerimiz

Güray SOYSAL

TEMEL NE ZAMAN ATILACAK, BEYLER…

Büyük Atatürk’ün talimatı ile 1936 yılında Ankaralıların hizmetine giren tarihi 19 Mayıs Stadının yerinde şimdi yeller esiyor.
Tarihi spor tesisi şimdilerde Ankara’nın göbeğinde, boş bir arazi olarak karşımızda duruyor.Buraya yapılacak 50 veya 55 bin Stadının geleceği konusunda bir yetkili çıkıp da bilgi dahi vermiyor.
Bu araziye spor tesisi yapılması sözünü verenler, düşüncelerinden cayıp, Millet Bahçesi konusunu daha çok gündeme getirdiği söylentileri ayyuka çıkmış durumda.
Söylentiler gerçek ise, bir yetkili delikanlıca ortaya çıkıp, “Buraya Millet Parkı yapacağız” lafını etmeli.
Ortalıkta dolaşan bu söylentilerin son bulunması için bu çağırı yapıyorum.
Zira…
Ağızların torba olmadığını benim gibi, yetkilerinde bilmesi gerekir. Ankara’ya spor tesisi yapılacağını söylemek ve işi sürümceme de bırakmak. Sorumlu kişilerin işi olmayacağını bilenlerdenim. Çıkın ortaya ve 19 Mayıs Stadının yerine yapılacak olanın adını açıklayın da, ortalıkta dolaşan bu söylentilere bir son verin artık..
Unutmadan yazayım.
Yıkılan Anıttepe Yüzme Havuzunun bulunduğu yer şimdi moloz yığınına döndü.
Bu spor tesisi yıkıldığında “En kısa zamanda iyisi yapılacak” sözünü verenlere hatırlatmak isterim.
Söz, adamın ağzından bir kez çıkar. Hani 19 Mayıs Stadı ve Anıttepe Yüzme Havuzu hakkında verilen sözler ne zaman gerçekleşecek.

YİNE DE GEÇ KALDINIZ

Ekonomisi düzelmeyen, düzelme konusunda ise, günlük işleri halletmeyi uygun bulan Ankaragücü yönetimi, nihayet olağanüstü genel kurul konusundaki kararını açıkladı. Genel kurulun ilki 22, sonuncusu ise 30 Temmuz günü yapılacak.
Görünürdeki manzara 2 başkan adayı seçimde mücadele edecek. Biri, delege sayısındaki üstünlüğünü elinde bulunduran Mehmet Yiğiner, diğeri ise, bir dönem yöneticilik yapan, sonra kapı dışarı edilen MuratAğcabağ.
Yiğiner, önlerine 35 milyon koyulduktan sonra bu işten geri çekileceğini söyleyip duruyor. Diğer başkan adayı Ağcabağ ise, yarın sabah yapacağı kahvaltılı toplantıda açıklayacak. Bildiğim tek konunun 109 yıllık Ankaragücü işinin ne olacağıdır. Hala bu işte kapkaranlık görüntü hakim. Esas merak ettiğim konu şu. Ağcabağ 35 milyonu bulamadı ve bu işten geri çekildiğinde, Yiğiner karşısındaki dev problemleri nasıl çözeceğini bir türlü açıklığa çıkartamıyor. Anlayacağınız, Ankaragücü’nün sorunları iki tarafı pis olan görüntü halinde karşımızda yine duracak.
Onun için geç kalındığının farkına varmayanlar bir kenara çekilip, bu problemi halledebileceklere yol vermeleri olacak.
Zira…
Günler geçip gidiyor.

Unutulmayanlar / MEHMET TÜMKAN

1943 yılında Kars’ta dünyaya gelen Mehmet Tümkan, bu işin efsanesi Abdullah Kökpınar’ın teşviki ile atletizme başladı.1968 yılından sonra da Milli takımda koşmaya başlarken Fenerbahçe’ye transfer oldu. Sarı-Lacivertli forma altında krosta başarılı sonuçlar elde etti. 1969’da 800 metrede 1.52.3’lük derecesiyle Türkiye Şampiyonluğunu elde etti. Buna ilaveten 1500 metrede başarılı sonuçlar aldı.1971’de Akdeniz Oyunlarında Türkiye rekoru ile başarışını zirveye taşıdı. Bilahare Selanik-Ankara arasında “Ata’ya Saygı” koşusunda bulundu. Faal atletizm döneminde 1500 metre elde ettiği 3.40’lık derecesi ile dikkatleri iyice üzerinde topladı. Daha sonra Atletizm Milli takımında antrenörlük görevinde bulunan Mehmet Tümkan, boş zamanlarında atletizm yapan gençlere de teknik bilgiler veriyor. Evli olup 1 çocuğuyla mutluluk içinde yaşantısını sürdürüyor.

ANKARA’DA GOLF CANLANIYOR

Bir dönem Ankara’da golf sahası, Aydınlıkevler’deki boş arazi üzerinde, sporculara ve yabancılara uzun yıllar hizmet verdi.
Şimdilerde, burası restoranlarla dolup gezinti sahası oldu.
Yani, Başkentliler golf sevgisini kıt imkanlarla, köşede, bucakta yapıyordu.
Bu durumdan, Ankara Golf Kulübü yöneticileri yılmayıp, genç sporculara bu sporu sevdirmek için didinip durdular.
Azimli davranış, yavaş yavaş meyvalarını vermeye başladı.
Son olarak, Federasyonun düzenlediği Yerel Yıldızlar Turu Samsun 2. Ayak karşılaşmalarında AGK’den Kaya Özyürek erkeklerde 2’nci ve genç kızlarda Erin Özyürek 2’nci, Deniz Kaya 3’üncü olarak madalyaları Ankara’ya getirdiler.

TÜRKİYE’DE YOGA SALONU NE KADAR VAR?

Evet, merak edip, sorulup, öğrendik.
Türkiye’de yeterliliği bulunan sadece 48 adet yoga merkezi varmış..
Bu sorunun cevabını, CHP li Milletvekili Ömer Fethi Gürer almak istemiş.
Soru önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliğine uygun olarak yeterlilik belgesi düzenlenmiş yoga ve meditasyon merkezlerinin sayısının 48 olduğunu söyledi.
Dolaysıyla bizde öğrenmiş olduk.