BİFO A. Part, R. Strauss ve J. Brahms’ın eserlerini seslendirecek

Doğan BULGUN 

BİLKENT Senfoni Orkestrası (BİFO) değişik şefler ve değişik sanatçıları klasik müzikseverlerle buluşturmayı sürdürüyor. Orkestra 1 Aralık tarihli konserinde Arvo Part, Richard Strauss ve Johannes Brahms’ın eserlerini seslendirecek.
Konseri, yaratıcı ve dinamik programlarıyla, dönem tarzını geleneksel orkestra dünyasıyla birleştirmesiyle tanınan Paul Goodwin yönetecek. Şef, ana repertuvarın taze, heyecan verici ve özgün anlatımlarını sunmanın yanı sıra, tarihsel yorumlarıyla da övgü topluyor. Goodwin’in geniş repertuvarı, on dördüncü yüzyıldan günümüze kadar uzanıyor.
Kuşağının en iyi kemancılarından biri olduğunu hızla kanıtlayan genç kemancı Alena Baeva, konserin solisti. Şimdiden etkileyici bir kariyeri olan sanatçı, dünyanın önde gelen orkestraları ve şefleriyle düzenli olarak sahneye çıkıyor.
Konser programı Estonyalı besteci Arvo Part’ın “Für Lennart in Memoriam” başlıklı yapıtı, Richard Strauss’un “Op.8, Re minör Keman Konçertosu” ile Johannes Brahms’ın “Op.68, Do minör 1. Senfoni”sinden oluşuyor.
Paul Goodwin, Carmel Bach Festivali’nin sanat direktörü ve şefi olmasının yanı sıra Capella Aquileia’nın birinci konuk şefi. Şef, dünya çapında Philadelphia Orkestrası, San Francisco Senfoni, BBC Filarmoni, Hallé Orkestrası, City of Birmingham Senfoni, İskoç Ulusal Kraliyet Orkestrası, Berlin Konzerthaus, Minnesota Orkestrası, Washington Ulusal Senfoni, Utah Senfoni, New World Senfoni, Seattle Senfoni, St. Paul Oda Orkestrası, Toronto Senfoni, Rotterdam, Auckland, Helsinki ve Royal Stockholm Filarmoni Orkestralarıyla, Münih, Frankfurt, Hannover ve Leipzig Radyo Orkestralarını yönetti. Opera sahnesinde Komische Oper Berlin’de Gluck’ün Iphigenie en Tauride, Teatro Real Madrid’de Britten’in Rape of Lucretia, İskoçya ve Avustralya Operalarında Handel’in Orlando, Galler Ulusal Operasında Handel’in Jephtha ve Staatsthearer Karlsruhe’de Handel’in Riccardo Primo yapıtlarını yönetti.
Sanatçının yakın geçmiş ve gelecekteki programları arasında Japonya’da Chofu Uluslararası Müzik Festivalinde ve Galicia Senfoni Orkestrası, Varşova Filarmoni, Melbourne Senfoni Orkestrası, Baltimore Senfoni Orkestrası, Hong Kong Sinfonietta, Les Violons du Roy, Seul Filarmoni, Tayvan Ulusal Senfoni, New World Senfoni ve Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrasıyla konserleri yer alıyor.
Paul Goodwin, on bir yıl Academy of Ancient Music’in yardımcı şefi olarak görev yaptı. Bu grupla pek çok turneye çıkan şef, aynı grupla Shutz’un koro müziklerinin, Mozart’ın “Zaide” yapıtının kayıtlarını yaptı ve AAM’nin siparişi üzerine John Tavener’in müziklerini içeren iki albüm çıkardı. Bu CD’lerden üçü, Amerika’da Grammy ve İngiltere’de Gramophone ödüllerine aday gösterildi. Şef, İngiliz Oda Orkestrasında baş konuk şef olarak çalıştığı altı yıllık sürede, Kiri Te Kanawa, Joshua Bell, Maria João Pires, Mstislav Rostropovich ve Magdalena Kozena gibi sanatçılarla ortak çalışmalar gerçekleştirdi. Strauss ve Hartmann CD’lerinin yanı sıra, Handel’in Riccardo Primo ve Athalia yapıtlarının kaydını yapan sanatçı, Harmonia Mundi etiketiyle çıkan Elgar’ın Nursery Suite CD’siyle büyük beğeni topladı. Goodwin, Münih Rundfunkorchester’le kaydettiği iki albümden birinde Prokofiev’in Peter ve Kurt yapıtını, diğerinde ise kemancı Charlie Siem ile Under the Stars’ı yönetti.
Eğitim projelerine büyük önem veren Goodwin, İspanya ve Hollanda’da Ulusal Gençlik Orkestraları, Junge Deutsche Filarmoni, Giovanile Italiana Orkestrası, Lahey’deki Kraliyet Konservatuvarı, Londra’da Royal College ve Kraliyet Müzik Akademisiyle birlikte çalışmalar gerçekleştirdi. Uzun bir süre Brüksel’de Kraliçe Elisabeth Yarışmasında konuk şef olarak yer aldı. 2007’de Goodwin, George Frideric Handel yapıtlarının performanslarına yaptığı üstün katkılardan dolayı, Halle (Saale) Kenti Handel Onur Ödülüne değer görüldü.
1985’te müzisyen bir ailede dünyaya gelen Alena Baeva, ilk keman derslerine beş yaşında, Kazakistan’da Olga Danilova ile başladı. 1995’ten sonra (Moskova’daki Tchaikovsky Devlet Konservatuvarına bağlı) Central School of Music’te Prof. Eduard Grach ile çalıştı. 2002-2007 yıllarında çalışmalarını Moskova Konservatuvarında sürdürdü. Baeva ayrıca 2003 yılında Mstislav Rostropovich’in desteği ve davetiyle bir yıl Fransa’da eğitim aldı ve ardından 2007’de Seiji Ozawa’nın İsviçre’deki Akademisine katıldı.
Alena Baeva on altı yaşındayken 12. Uluslararası Henryk Wieniawski Yarışmasında (Polonya, 2001) büyük ödülü ve En İyi Çağdaş Yapıt Yorumu Ödülünü kazandı. Ardından, 2004’te Rusya’da Moskova Uluslararası Niccolò Paganini Yarışmasında büyük ödülün yanı sıra Özel Ödülü de alarak bir yıl boyunca 1723 tarihli bir Wieniawski Stradivari çalmaya hak kazandı. Sanatçı ayrıca 2007 yılında Japonya’da düzenlenen Sendai Uluslararası Keman Yarışmasında altın madalyanın ve İzleyici Ödülünün sahibi oldu.
Hızla genişlettiği repertuvarında kırkı aşkın konçerto yer alan Baeva, az bilinen yapıtları da seslendiriyor. Sanatçının Bruch ve Shostakovich, Szymanowski (DUX), Debussy, Poulenc ve Prokofiev (SIMC) kayıtlarından oluşan zengin diskografisi, repertuvarının genişliğini ortaya koyuyor. Baeva’nın konserleri, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da radyo ve televizyonlarda canlı yayımlandı.
Baeva’nın düzenli olarak birlikte çalıştığı şefler arasında Valery Gergiev ve Vladimir Jurowski var. Sanatçının, 2015’te Arthaus Musik etiketiyle çıkan DVD setinde, Shostakovich’in 2. Keman Konçertosu da yer aldı. Moskova’daki çalışmalarının ardından Baeva ve Jurowski, Aralık 2018’de Londra Filarmoni Orkestrasıyla bir konser gerçekleştirecek. 2018-19 sezonunda Baeva ayrıca Tokyo’da Paavo Järvi ve NHK Senfoni Orkestrasıyla sahneye çıkacak.
Sanatçının daha önce birlikte çalıştığı şefler arasında Vladimir Fedoseyev, Pablo Heras-Casado, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, Sakari Oramo, Thomas Sanderling ve Kazuki Yamada yer alıyor. Baeva ayrıca Martha Argerich, Yuri Bashmet, Steven Isserlis, Nikolai Lugansky ve Mischa Maisky gibi saygın müzisyenlerle oda müziği yapıyor. Sanatçının, Vadym Kholodenko’yla müzikal ortaklığı ise on yıl öncesine dayanıyor.
Özellikle Rusya’da iyi tanınan Baeva, Mariinsky Orkestrası, MusicaÆterna, Rusya Devlet Akademi Senfoni, Evgeny Svetlanov (GASO) ve St. Petersburg Filarmoniyle düzenli olarak sahneye çıkıyor. Sanatçı Rusya dışında da İsrail Camerata, Londra Filarmoni, Lüksemburg Filarmoni, Hollanda Filarmoni, NHK Senfoni ve Strazburg Filarmoni Orkestrası gibi en iyi orkestra ve topluluklarla birlikte çalışıyor.

‘Bir çocuğun tek ihtiyacı sevilmek’

MÜZİĞİ ve TV programları ile önemli bir hayran topluluğu oluşturabilmeyi başaran Ayhan Sinan Sicimoğlu kızı Ayşe Sicimoğlu Ankara’ya geliyor. Sanatçılar 5 Aralık 2018 Çarşamba akşamı Panora Sanat Merkezi’nde Koruyucu Aile, Evlat Edindirme Derneği (KOREV) yararına bir konser verecek.
Konserle ilgili olarak KOREV Genel Başkanı Ülkü Aydeniz şu bilgileri paylaşıyor bizlerle: “Hep birlikte ‘bir çocuğun tek ihtilyacının sevilmek’ olduğunu söyleyeceğimiz çok bir özel konser olacak. Konsere katılmak amacıyla alınacak her bilet devlet koruması altındaki bir çocuğumuzu güzel bir aile ortamına, sıcak bir yuvaya kavuşturacak.”
Biletler Biletix’ten temin edilebiliyor.

2015 yılında çıkardığı “We Could Be Lovers” albümü ile caz severleri büyülüyün Sarah Mc Kenzie “Paris İn The Rain’” ile iki yıllık arayı sonlandırdı. Diana Krall ve Blossom Dearie gibi caz divaları ile kıyaslanan ve James Morrison, Oscar Peterson gibi efsanelerden ilham alan Sanah McKenzie’nin konseri 04 Aralık 2018 Salı akşamı saat 20.30’da İş Sanat Konser Salonu’nda

Doğancan Kaşıkara Atılım Üniversitesi’nde

TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’nda yetişen Doğancan Kaşıkara 06 Aralık 2018 Perşembe günü Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu’nda özel bir konser verecek.
Ses sanatçılığının yanı sıra tanbur da çalmakta olan Kaşıkara’nın “Neşe-i Muhabbet Solo Konseri”nin başlama saati 13.30.