BİFO sezon açılışını ‘Ray Chen’ ile yapıyor

KISA adı BİFO olan Borusan İstanbul Senfoni Orkestrası sezon açılışını; klasik müziğin günümüzdeki yıldızlarından Ray Chen ile yapıyor. 10 yıl kadar önce Yehudi Menuhin ve hemen ardından Queen Elisabeth Keman Yarışmalarını kazanan Chen, yoğun turne ve kayıt çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Sanatçının en sevilen özelliklerinden biri de, hem günlük yaşantısında hem de sahne üzerinde dinleyicisi ile mükemmel bir bağ kuruyor olması. Böylece bir solist olmanın zorlukları yanı sıra güzelliklerini de dinleyicileri ile paylaşan Chen; klasik müzik elçiliğini ne kadar ciddiye aldığını, mükemmel repertuvarını dünya çapında ünlü orkestralarla seslendirerek her konserinde bir kez daha gösteriyor.


Tarih: 17 Ekim 2019 Pererşembe. Saat: 20.00, Yer: İstanbul Lütfi Kırdar ICEC
Konser öncesi Serhan Bali ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.
Saat: 19.00-19.40, Yer: Dolmabahçe Salonu
Programda şu eserler seslendirilecek:
BEETHOVEN Prometheus Uvertürü, Op. 43
MENDELSSOHN Keman Konçertosu, Mi minör, Op. 64
BERLIOZ Faust’un Lanetlenmesi, “Rákóczy March”
DUKAS Sihirbazın Çırağı
NIELSEN Aladdin Süiti, Op. 34

Hacettepe Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu

1964 yılında müziği gönül vermiş genç tıbbiyeliler tarafından kurulan Hacettepe Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu 55. Yılını kutluyor. Koro şefleri Özgen Gürbüz yönetiminde ilk çalışmasını geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirdi, 20 Aralık 2019 günü bir konser verecekler. Bu konser koronun kurucularından ‘Dr. Nazım Şuvağ 55. Sanat Yılı Konseri’ olacak.

Bozkırın Tezenesi, 7. ölüm yıl dönümünde Kartal’da anıldı

“ZAHİDEM”, “Neredesin Sen”, “Yalan Dünya” gibi unutulmaz türkülerin yaratıcısı ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, 7. ölüm yıl dönümünde Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik ile anıldı. Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programında araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir, ozanın yaşamı ve türküleri hakkında bilgiler verdi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak bilinen Ertaş’ın her biri anlam yüklü türkülerini seslendirdi.


Türk Halk Müziği’ne ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak adını altın harflerle yazdıran ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 7’nci yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı. Etkinliğe; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları İmam Aydın ve Cengiz Türkmen, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Yöneticisi Süleyman Ülger, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Kartal Şubesi Başkanı Kemal Aslan ve Kartal Belediye Meclisi üyeleri ve birim müdürlerinin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.


Salonun tamamen dolduğu anma programında Ertaş’ın yaşamı ve sanat hayatı ile ilgili bilgiler aktarıldı ve usta ozan, türküleriyle hatırlandı. Ertaş’ın çocukluğundan başlayarak yaşadığı ortamı ve geçirdiği evreleri aktaran araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir, ünlü ozanın; her biri dillere pelesenk olmuş türkülerin nasıl ortaya çıktığını da anlattı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise Neşet Ertaş’ın seslendirdiği “Veda”, “Yalan Dünya”, “Gariban Dünyada Yüzü Gülmez” gibi unutulmayan türküleri, sazıyla tekrar hatırlattı. Anmaya katılanların da sık sık eşlik ettiği türkülerin yanı sıra; Neşet Ertaş’ın yaşamından kareler de türkü sözleriyle birlikte sahnede bulunan perdeye yansıtıldı.
Kendisine verilen devlet sanatçısı unvanını reddeden; ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin verdiği nişanı kabul eden merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın anıldığı gecede, ünlü ozanın pek çok eseri seslendirildi. Yaşadığı dönemde UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Neşet Ertaş’ın eserleri ile anıldığı programın sonunda Kartal Belediye Başkan Yardımcısı İmam Aydın sahneye çıktı.
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına araştırmacı-yazar Ahmet Özdemir ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk’e Neşet Ertaş’ı anma programına katkılarından dolayı çiçek takdim eden Başkan Yardımcısı Aydın şöyle konuştu: “Programı düzenleyen ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Şunu belirtmek isterim ki dünya yaşadıkça, Neşet Ertaş’lar yaşayacaktır. Bunun böyle bilinmesinde fayda var. Onunla ilgili şu yaşanmış olayı hiç aklımdan çıkarmıyorum.
Neşet Ertaş’ı bir konser için Almanya’dan davet etmişler. Hınca hınç dolu bir stadyum… Neşet Ertaş gelenleri görünce şunu söylüyor, ‘Burada bir eksiklik var. Bizim abdallar burada yok. Onların muhakkak parası yoktur, bir bakın, stadyumun dışındadırlar.’ Hakikaten gidip bakıyorlar ki stadyumun dışında hemşerileri onu bekliyor ama içeri girememişler. Onları Ertaş’ın isteği üzerine içeri alıyorlar. Gerçekten çok güzel bir program oluyor.”

Sanat Akademisi Gençlik ve Senfoni Orkestrası kuruluyor

KARTAL Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in öncülüğünde; Kartallı çocuk ve gençlerin sanatta aktif yer alarak toplum içindeki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmeleri ve sanatçı yetiştirme vizyonuyla hizmet veren Kartal Belediyesi Sanat Akademisi, Gençlik ve Senfoni Orkestrası kuruyor.
Müzik direktörü Cihat Aşkın’ın eğitmenliğinde Kartallı gençlere yaylı, nefesli ve vurmalı enstrümanlar alanında hizmet verecek olan Gençlik ve Senfoni Orkestrası’nda 14-22 yaş aralığındaki gençler eğitim alabilecek.
Gençlik ve Senfoni Orkestrası’nda yer almak isteyen gençler için 26 Eylül’de başlayan başvurular 27 Ekim 2019 tarihinde sona erecek. Başvuruların ardından 23-24 Kasım 2019 tarihlerinde de seçmeler yapılacak.


Kartal Belediyesi Sanat Akademisi’nin sadece Kartal’ı değil tüm Türkiye’yi gururlandıracak işlere imza attığına dikkat çeken Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel: “Kurulmasının ardından çok zaman geçmiş olmamasına rağmen; piyano, keman, perküsyon, çello, flüt, müzik teorisi, sahne sanatları ve resim alanında birçok ulusal ve uluslar arası başarı elde eden Sanat Akademisi ile çocuk ve gençlerimizin yanı sıra; ilçemizin de büyük bir eksikliğinin karşılanmış olduğunu gördük. Öğrencilerimiz, değerli hocalarımızın eğitmenliğinde çok kısa sürede büyük gururlar yaşattı bizlere. Bizler de çocuklarımızın, küçük yaşta sanat ile tanışarak yeteneklerini keşfetmelerini, geliştirmelerini ve birer sanat üreticileri olmalarını daha iyi nasıl sağlarız diye düşünerek akademimizdeki dalları zenginleştirme yolunda Gençlik ve Senfoni Orkestrası’nı akademimize ve tüm kardeşlerimize kazandırma kararı aldık. Sanattan beslenen tüm kardeşlerimizi açılacak orkestrada yer almaya davet ediyorum. “dedi.
Kartal Belediyesi Sanat Akademisi Gençlik ve Senfoni Orkestrası
Adres: Kordonboyu Mahallesi, Hükumet Caddesi, No.1 kat.5
Bilgi İçin İrtibat No: 0216 280 60 70/ 63 04
Online Başvuru: www.kartal.bel.tr