BİFO ve ‘2019 Yeni Yıl Konseri’

Doğan BULGUN 

Zuhal Olcay ‘Yılbaşı Gecesi’ Ankara’da

TÜRKİYE’NİN en önemli sanatçılarından Zuhal Olcay, Ankara’da WYNDHAM Otel’de sahne alacağı 31 Aralık yılbaşı gecesini izlemeye gelen sevenleri ile daha da anlamlı bir hale getirecek
Sahne enerjisi ve güçlü, geniş repertuvarı ile eşsiz müzik ziyafeti sunmaya hazırlanan Zuhal Olcay, gecede için özel bir tasarım elbise giyecek. Ankara’ya geldiğinde özellikle bu otelde konaklamayı tercih eden Olcay, yılbaşı için gelen teklifi kabul edip, hem dostları hem müzikseverlere unutulmaz bir konser performansı sergileyecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.
Kariyerine sekiz solo albüm, 29 film, 16 tiyatro oyunu sığdıran Zuhal Olcay ilk solo albümü ‘Küçük Bir Öykü’yü 1989 yılında, son albümü ‘Başucu Şarkıları 3’ü ise 2015 yılında yayınladı.

20. Sanat yılında BORUSAN İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) yeni yıl konserini 10 Ocak’ta gerçekleştirecek. Şef Sascha Goetzel’in yöneteceği orkestranın solisti soprano Ailyn Pérez
Konser programı şu eserlerden oluşuyor:
Li Huanzhi Bahar Şenliği Uvertürü
Lehár Şen Dul: “Vilja-lied”
Bernstein On the Town’dan Üç Dans Parçası: – No.
3, Times Square
Bernstein Batı Yakası Hikâyesi: “I fell pretty”
Doğaçlama Afrika Ritimleri
Márquez Danzón, No. 2
Bernstein Songfest, “A Julia de Burgos”
Rossini La gazza ladra Uvertürü
Verdi La traviata: “Sempre libera”
Bizet Carmen Prelüdü
Puccini La bohème: “Quando m’en vo’’
Piazzolla Libertango
Kabalevsky Komedyenler, Op. 26 – Galop
J. Strauss II Éljen a Magyar! (polka schnell,
Op. 332)
Tarih: 10 Ocak 2019 Perşembe, Saat: 20.00 –
22.00, Yer: İstanbul Lütfi Kırdar ICEC
(Gümüş Caddesi No: 4 Harbiye / İstanbul)
New York Times gazetesi tarafından “Sahneye hükmeden çok güzel bir kadın” olarak tanımlanan Ailyn Pérez, Richard Tucker ve Plácido Domingo ödüllerinin de sahibi. Opera çevreleri tarafından kendisine “olağanüstü yeteneklerin birleşimi” denilen Pérez’in repertuvarı, özellikle 19. yüzyılın, yani opera sanatının zirvesinin en seçkin yapıtlarından seçilerek özenle oluşturuldu. Pérez, sahne performanslarının yanı sıra, Great Scott, Aşk İksiri, La Bohème ve Stephen Costello ile doldurduğu Aşk Düetleri adlı albümlerinin de başarıları ile hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip. Sanatçı geçen sezonun en parlak anlarından birinde, 2018’in Mayıs ayında Berlin Staatsoper’de La Traviata’nın Violetta’sı olarak ayakta alkışlandı.

Ezgi Daloğlu ve ‘Benim Hikâyem’

2011’den bu yana daha çok enstrümanist kimliğiyle tanınan güleryüzlü, sempatik sanatçı, Ezgi Daloğlu bu kez sesiyle ön plana çıkıyor. “Benim Hikâyem” adlı yapıtta geçmiş-gelecek kaygısından kendini arındırmış, hayata keyifle, huzurla bakan; yaş aldıkça deneyimleriyle büyümüş ve yaşadığı hayatı benimsemiş insanları anlatan sözlere, keyifli, akustik tınılı müzikal bir altyapı eşlik ediyor. Söz ve müziği Şahin Kurnaz’a ait olan bu şarkının düzenlemesi, Türkiye’nin önemli caz müzisyenlerinden biri olan Çağdaş Oruç’a ait. Prodüksiyon tarafında ise müzik sektörünün önemli isimlerinden Arıkan Sırakaya, Stüdyo Arı etiketi bulunuyor. Çalışmanın videosunu İlker Savaşkurt yönetmiş.
22 Nisan 1988 İstanbul doğumlu olan Ezgi Daloğlu, ortaokul ve liseyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt anasanat dalında; üniversiteyi de aynı okulun Müzikoloji bölümünde bitirdi. Aynı zamanda TRT İstanbul Çocuk Korosu’nda yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi. 2012’de SMG adlı şirkette müzik yayıncılığı ve seslendirme yapmaya başladı. 2013’te saksafon çalışmalarına da başlayan Ezgi Daloğlu, 2014’ten itibaren Baki Duyarlar şefliğindeki Akbank Gençlik Caz Orkestrası’na dahil oldu. Aynı zamanda, Ali & Aysun Kocatepe, Nev, Ozan Çolakoğlu Orkestrası, İskender Paydaş ve Haluk Levent gibi müzik camiasının bilindik isim ve gruplarında saksofon ve flüt çaldı; back vokalleriyle eşlik etti. Şu an kendi müzisyen arkadaşlarıyla da sahne almakta olan sanatçı, aynı zamanda İBB Orkestralar Müdürlüğü’nde saksafon sanatçısı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Kocaeli Büyükşehir Mûsîki Derneği ve Türk Sanat Müziği Konseri

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi tarafından SDKM’de düzenlenen Büyükşehir Mûsîki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu Geleneksel Güz Konseri, musiki severlere tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı. Türk Sanat Müziği severlerin birbirinden eşsiz bestelerle sanat müziğine doyduğu bir akşamda, katılımcılar eserlere eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ve Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal’ın katıldığı konser sonunda Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosunun 25 yıl şefliğini yapan Erdinç Çelikkol’a ve şef Murat Büyükkaya’ya Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal tarafından çiçek takdim edildi.
Şefliğini Murat Büyükkaya’nın yaptığı Büyükşehir Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu geleneksel güz konserinde, Türk sanat müziğinin en özel eserleri icra edildi. Konseri dinleyenler müzik ikliminde keyifli bir gezintiye çıktı. Türk sanat müziğinin eşsiz eserlerinin icra edildiği konserde eserlere eşlik eden katılımcılar keyifli bir konserde sanat müziğinin zenginliğine şahitlik etti. Konserin son eseri Erdinç Çelikkol’un unutulmaz eseri “Gel Gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel” oldu. Koro tarafından söylenen esere Erdinç Çelikkol şeflik yaptı.
1947 yılında kurulan, başkanlığını Hasan Vehbi Hopalı’nın yaptığı Kocaeli Mûsîki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nun 25 yıl şefliğini yapan Erdinç Çelikkol bu özel gecede ahde vefa örneği gösterilerek sahnede onurlandırıldı. Türk Sanat Müziğini Kocaelililere sevdirmiş, TRT’ye sanatçılar, şefler yetiştirmiş, halkın sevgi ve saygısını kazanarak her konserde salonların dolmasını sağlamış şef-bestekâr Erdinç Çelikkol salonu izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. İlerlemiş yaşına rağmen Bursa’da yaşayan Çelikkol bu konser için özel olarak geldiği Kocaeli’nde, Türk Sanat Musikisi ve Kocaeli’ne olan sevgisini bir kez daha paylaşmış oldu.