BİFO ve ‘günümüzün parlayan üç yıldızı’

Doğan BULGUN

BORUSAN İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) daimi şefi Sascha Goetzel yönetiminde özel bir konsere hazırlanıyor. Konserin solistleri Valeriy Sokolov (keman), Narek Hakhnazaryan (viyolonsel), Yulianna Avdeeva (piyano).
2020 Beethoven Yılı’na doğru, bestecinin birden fazla solo çalgı için yazdığı tek konçerto olan ve hatta Barok dönem sonrasında birden fazla solo çalgı için yazılıp konser repertuvarlarında kendine düzenli yer edinmiş az sayıdaki konçertodan biri olan Üçlü Konçerto, günümüz müzik dünyasının parlayan yıldızları Valeriy Sokolov, Narek Hakhnazaryan ve Yulianna Avdeeva’nın yorumuyla sanatseverlerle buluşuyor.
Konser öncesi Bülent Gözkan üst fuayede “Aydınlanma ve Kant” konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.
Porgram şöyle:
Ludwig van Beethoven
Üçlü Konçerto Do Majör, op. 56
Richard Strauss
Don Kişot, op. 35
Tarih: 22 Haziran 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Lütfi Kırdar Kongre Merkezi / İsztanbul
2005 Uluslararası George Enescu Keman Yarışması birincisi Valeriy Sokolov, son 15 yıldır dünyanın önde gelen orkestraları eşliğinde konserler veriyor. “İncelikli nüansların ustası” (Straits Times) olarak tanımlanan, “duyarlı müzisyenliği ve teknik mükemmelliği” (Telegram), “baştan çıkarıcı parıltısı ve ateşli yoğunluğu” (Herald Scotland) ve “tatlı tonuna” (South China Morning Post) vurgu yapılan Sokolov’un albümleri arasında, Vladimir Ashkenazy ve Avrupa Oda Orkestrası eşliğinde Sibelius Keman Konçertosu ile David Zinman ve Zürih Tonhalle Orkestrası eşliğinde Bartok ve Çaykovski konçertoları öne çıkıyor.
2011 Uluslararası Çaykovski Yarışması birincisi Narek Hakhnazaryan, 2014-2016 BBC Yeni Nesil Sanatçısı seçildi; halen Viyana Konzerthaus’un Büyük Yetenekler’i arasında yer alıyor. Strad dergisinin “göz kamaştırıcı parlaklıkta”, LA Times’ın “çalgıya hakimiyeti olağanüstü”, ve San Francisco Chronicle’ın “fevkaladeden az değil” dediği Hakhnazaryan’ın 2018/19 programında Viyana Senfoni, Kraliyet Stockholm Filarmoni, Helsinki Filarmoni, Münih Oda Orkestrası, Oxford Filarmoni, Baltimore Senfoni, Tazmanya Senfoni, Tayvan Ulusal Senfoni, NHK Senfoni ve Batı Avustralya Senfoni eşliğindeki konserleri göze çarpıyor.
2010 Chopin Yarışması birincisi Yulianna Avdeeva’nın netlik, enerji ve zarafet ile bezeli yorumları ona dünyanın dört bir yanında hayranlar kazandırmakta. Geçtiğimiz sezonlarda Academy of St. Martin in the Fields ile Almanya turnesine çıkan ve Londra Filarmoni’den Santa Cecilia Ulusal Akademisi Orkestrası’na, Varşova Filarmoni’den Montréal Senfoni’ye pek çok orkestra eşliğinde konserler veren piyanist, NHK Senfoni, Hong Kong Filarmoni, Deutsches Berlin Senfoni ve Bamberg Senfoni ile turnelere çıktığı Japonya’da ve 2018/19 sezonunda Sydney ve Melbourne Senfoni Orkestraları ile konser vereceği Avustralya’da da yakın takipçilere sahip.
Sascha Goetzel’in sanat yönetmenliği ve sürekli şefliğinde yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarılı konserlere imza atan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bu Aralık ayında Almanya’da çeşitli şehirlerin yanı sıra Amsterdam Concertgebouw ve Paris Champs Elysées Tiyatrosu’nda Avrupalı müzikseverlerle buluştu. Konserin ikinci eseri olan Don Kişot’ta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası viyola grup şefi Efdal Altun ve viyolonsel grup şefi Çağ Erçağ solist olarak sahneye çıkacaklar. 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması birincisi Borusan Quartet’in de üyesi olan Altun ve Erçağ bu toplulukla, Süreyya Operası’ndaki düzenli sezon konserlerinin yanı sıra ABD’den Japonya’ya turnelere çıkıyor ve albüm kayıtları gerçekleştiriyorlar.

2. Uluslararası Akra Caz Festivali

CAZ müziğin dünyaca ünlü isimleri; Antalya Akra Caz Festivali’nde sanatseverlerle buluşuyor. Bu yıl Antalya’da ikincisi gerçekleşecek olan festival, modern ve klasik cazın yanı sıra; caz müziği funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2. Antalya Akra Caz Festivali, 19-29 Haziran 2019 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels‘in bahçesinde gerçekleşecek.
Festival’in açılış gecesi, geleneksel İspanyol ve Latin müziği temalarını kendine özgü yorumuyla birleştiren, büyüleyici sesiyle dikkat çeken İspanyol sanatçı Monica Molina konseri ile olacak. Konser öncesi Akra Jazz Band güçlü sesiyle Barbaros’u ve müzik kariyerlerinde sayısız başarıya imza atmış olan Şallıel Kardeşler’i konuk edecek. Ardından festival, kendine has müzikal yorumunun yanı sıra, hem solo hem de sahnedeki diğer enstrümanlarla birlikte yaptığı harika doğaçlamalarıyla öne çıkan Kübalı Caz piyanisti Roberto Fonseca’yı “Havana Gecesi” ile sahnesinde konuk edecek. Aynı gece Türkiye’nin en iyi caz vokallerinden Ece Göksu Quartet’i ile birlikte sahnede olacak.
Soul ve rhtyhm’n blues’a getirdiği yenilikçi tarzıyla dikkat çeken, Simply Falling şarkısıyla uzun süre dünya listelerinde ilk sırada kalan Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı Iyeoka festivalde sahne alacak bir diğer isim. Iyeoka öncesinde ise; New Orleans ve New York sokaklarından gelen Amerikan Halk Müziği, Caz ve Blues müziğinin yüksek enerjili gruplarından Tin Pan Band sahne alacak.
Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, ikinci yılında da festivalde dinleyenlerle buluşacak. Say konserde, son eserleri arasında yer alan Truva Sonatı’nı ve İzmir Süiti’ni yorumlayacak.
Rus saksafon sanatçısı Igor Butman, harika müzisyenlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası ile birlikte festivalde muhteşem bir geceye imza atacak. Ayrıca Türkiye’nin usta gitar sanatçılarından Önder Focan ‘da grubuyla festival sahnesinde olacak.
Festival ikinci yılına dünyanın en iyi caz vokalleri arasında gösterilen ve 2011 yılında “En iyi caz vokal albüm” dalında Grammy ödülü kazanan Dee Dee Bridgewater ile veda edecek. Bridgewater’a Türkiye’nin en önemli virtüöz sanatçılarından oluşan Akra Big Band eşlik edecek.