Bilecik: Doğalgaz zammı keşke geri çekilse

İSTANBUL – Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “Vergisel düzenlemelerimiz bir miktar karışık, bir miktar öngörülebilirliği az ve uygulamada da kayıt dışılık sebebiyle belli alanlarda sanki köşelere sıkıştığı gibi bir izlenime neredeyse herkes katılmış vaziyette. Burada kökten bir vergi reformu çalışması gerekiyor” dedi.
AA Finans Masası’na konuk olan Bilecik, yeni ekonomik program içerisinde 3 ana bacağın oluşması gerektiğini söyledi.
Bilecik, “Finansal istikrarın, yapısal reformların ve ekonominin yapısal dönüşümünün sağlanması, küresel ilişkilerin pekiştirilmesi… Siz ne kadar iyi programlar sunarsanız sunun, ne kadar liyakati yüksek bir ekip bu programın her bir tarafından tutarsa tutsun küresel ilişkilerinizde gerçekten sıkıntı yaşıyorsanız bunu hayata geçirmek zorlaşır.” ifadelerini kullandı.
Finansal istikrar için gerçekçi bir büyüme ile uyumlu bir enflasyon hedeflemesinin belirlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Bilecik, “Dün Merkez Bankası yüzde 13,4’lük bir enflasyon tahmini ortaya koydu ve piyasalar buna olumsuz tepki verdi, döviz kurunda bir hareketlenme oldu. Uzun bir dönemdir, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininde, gerçekleşen ile tahmini arasında sürekli bir sapma olduğu için sürekli kredibilite sorunu yaşandı.” dedi.
Bilecik, 24 Haziran seçimlerinden sonra yaptıkları çalışmalar sonucu bu yılın sonunda yüzde 14’ler civarında enflasyon beklentisini kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatarak, gerçekçi büyüme ile uyumlu enflasyon hedeflemesinin önemine işaret etti.
“Doğalgaz zammı keşke geri çekilse”
Bilecik, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) elektrik üretim santrallerinin kullandığı doğal gazın fiyatına 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 49,5’lik, konutta kullanılan doğal gaza da yüzde 9’luk zam yapmasına ilişkin soru üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Dün iş dünyası olarak buna önemli feed back’ler, tepkiler verilmeye başlandı. Yüzde 50 civarında bir zamdan bahsediyoruz. Kurların gerçekleştiği atmosferde olduğu gibi. Bugün iş dünyasına baktığınız zaman döviz kuru 3,70’lerden ertesi gün 3,75’lere, 3,74’lere… Yani bu dalgalanma dediğimiz dalga boylarının küçük olabileceği bir yapı söz konusu olsa. En çok etkilenen şey birden bire yüksek zıplama. İnanın aşağı doğru bir zıplama olsa bu bile etkiliyor olumlu bir şey gibi gözükmesine rağmen. BOTAŞ’ta da aldığımız nokta eminim teknik olarak hesaplandığında önemli nedenleri olabilir, dövizin artışı ve toplam bütün bu ilişkilerin neticesinde. Ama bunun bir seferde sanayi başta olmak üzere bütün yapıya yansıması hakikaten çok katlanılabilir bir durum değil. Yani keşke bunlar tekrardan geriye çekilip tekrar yeni bir yapılanma dahilinde yapılsa. İş dünyası olarak bu değişiklilerin ister istemez zorlayıcı nedenlerden dolayı alınmasını anlıyoruz ama bunun uygulanması daha yumuşak geçişlerle sağlanabilir.”