Bilgin: Çocuklarımıza sanatı sevdirmeliyiz

Bilgin: Ülke çapında pek çok okulun katılabileciği yarışmalar düzenlenmeli

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Emin Antik Sanat Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin “İlişkilerin Akılcılığı Sanatın Kalıcılığı” teması ile kültür sanat buluşmalarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sanat Felsefecisi, Yazar Ümit Yaşar Gözüm’ünmoderatörlüğünde yapılan “Başkentte Sanatın Nabzı, Etkinlikler, Beklentiler ve Gerçekler” söyleşisinde konuşmacılar Başkentin kültür ve sanat karnesini değerlendirdi.
Dünya kadınlar günü münasebetiyle Emin Antik Sanat Merkezi öncülüğünde bir araya gelen sanatçılar, bu yıl belirlenen ‘İlişkilerin Akılcılığı Sanatın Kalıcılığı’ temasıyla Ankara Kalesi’ndeki kültür sanat buluşmalarına devam ediyor. Başkentin sanat nabzını değerlendiren konuşmacılar, sanatçılar, galeri sahipleri ve diğer sanat kuruluşları üzerlerine düşen görevleri masaya yatırdılar.
Ankara Kalesi İzdüşümleri’nin dördüncüsünde, “Başkentte Sanatın Nabzı, Etkinlikler, Beklentiler ve Gerçekler” isimli bir söyleşi düzenlendi. Söyleşide, Ümit Yaşar Gözüm, TÜSGAD Başkanı Meral Öztürk, AGSAD Başkanı Nilgün Altan, BRHD Genel Sekreteri Nadire Özbek ve Hacettepe Üniversitesi Müzeolog Küratör Dilek Karaaziz Şener konuşmacı olarak yer aldı. Söyleşiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, eski milletvekili Şevket Bülend Yahnici, mimar Ragıp Buluç, sanatçı Hasan Pekmezci, proje koordinatörü İbrahim Terzioğlu ve çok sayıda sanatçı katıldı.
Bilgin, “Okulların Katılacağı sanat İçerikli yarışmalar düzenlenmeli”
Söyleşiye katkı sunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, bir takım kuruluşların iş birliği içine girerek özellikle topluma çocuklara sanatı sevdirmek gerektiğini belirtti. Bilgin şöyle konuştu:
“Derneklerin, galerilerin veya sanatçıların iyi işler yapabilmesi için öncelikle bu topluma, çocuklarımıza sanatı sevdirmeliyiz. Bir takım sanat dernekleri her yıl Türkiye’deki pek çok okulun katılabileceği kapsamlı ve sanat içerikli yarışmalar düzenleyebilir. Ödüllerde çocukların dikkatini çekebilecek ya da heveslendirebilecek bir şeyler olursa o zaman merakla yarışmaya hazırlanırlar. Eskiden çok önemli sanat eleştirmenleri vardı gazetelerde. Maalesef onlarda yok oldu artık. Bir yerlerden başlama mecburiyetindeyiz. O başlangıçta topluma sanatı sevdirmeyle olur. Ben elimden geldiğince sanatı desteklemeye çalışıyorum. Bir insanın içinde sanat merakı varsa her dönem bunu bir şekilde ortaya çıkarır. Ben maaşımdan belli bir kısım parayı bir köşeye ayırıp Fikret Otyam’ın tablosunu almaya çalışmıştım. Çünkü önemli olan şey harçlığımla orijinal bir tabloya sahip olmaktı” dedi.
“Sanatı Yaşa ve Yaşat”
Başkentte geçen yıl düzenlenen kültür ve sanat etkinliklerini değerlendiren Ümit Yaşar Gözüm de, “Bir yıl boyunca Ankara’da neler yapıldı. Beklentilerimiz ne piyasanın gerçekleri neler. Tüm bunları sanatçılar ve meslek örgütleri ile konuştuk. Sanatçı çok şey istiyor ama üzerine düşeni ne kadar yerine getirdi ya da getirmedi. Galericiler de aynı şekilde sanat alanındaki yatırımları tartıştı. Yaşa yaşat politikası ile hareket ediyoruz. Yani sanatçı galericiyi besliyor galerici de sanatçıyı. Bu ikisi birbirini tamamlayan şeyler. Küresel bir sıkıntı yaşıyoruz. Dünya kaotik bir dönemden geçiyor. Fakat sanatçı daha sakin ortamları sever. Yani özgür ortamlardan beslenir, ilham alır ve üretir. Bu dönemde sanat alanında yatırımlar yapılmadı. Piyasadaki satış oranları ciddi anlamda düşüş yaşadı. Sanatçılar kendi geçimini bile zorlukla sağlamaya çalışıyor. Bizim Emin Antik olarak felsefemiz sanatı ve sanatı destekleyen kurumları yaşatmaya çalışmaktır” diye konuştu.
Söyleşinin ardından Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, katılımcılara sanatçı Hasan Pekmezci’nin tablolarını takdim etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle 20 Mart Salı gününe kadar yapılacak olan etkinlikler ile Ankara’da sanat konuşulacak. Etkinlikler, Proje sahipliğini ve Platformlar Genel Yönetmenliği’ni Ümit Yaşar Gözüm’ün Proje Koordinatörlüğü’nü ise İbrahim Terzioğlu’nun imzasıyla Toplumsal Buluşmalar ve Ankara Kalesi Platformu’nun özellikle sosyal sorumluluk projelerinde farkındalık yaratma maksadıyla düzenleniyor.