Bilgin: Çok seslilik için en önemli araç yerel basındır

DİCLE KAVAK EKMEKCİ Avrupa Birliği’nin (AB) finanse ettiği ve Gazeteciler Cemiyeti’nin uyguladığı Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı kapsamında Ağrı’da “Gazetecilerin Sorunları Medyada Demokrasi ve Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar” eğitimi verildi.
Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi (M4D) Programı kapsamında düzenlenen “Gazetecilerin Sorunları Medyada Demokrasi ve Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar” başlıklı eğitim programında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Sekreteri Sefa Özdemir, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alaettin Aslan, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ve Ağrı Valisi Süleyman Elban yer aldı. Ağrı Grand Cenas Otel’de gerçekleşen etkinliğe çok sayıda yerel gazeteci ile iletişim fakültesi öğrencisi katıldı. Eğitim programında Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Program Direktörü Yusuf Kanlı, ”Gazetecilerin Sorunları”, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar “Medyada Demokrasi”, Prof. Dr. Ruhdan Uzun ise “Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar ve Gelecekteki Olanaklar” üzerine ders verdi.
Açılış konuşmasında M4D programı üzerine bilgiler veren Kanlı, Türk medyasında demokrasinin ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için Türkiye’deki gazetecilerin ve gazete kuruluşlarının yapısal güçlenmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Gazeteciler ile medya alanındaki kurum kuruluşlar arasındaki ilişkinin desteklenmesine yönelik faaliyetler gerçekleştireceklerini belirten Kanlı, Ağrı’daki yerel basın mensuplarına, M4D kapsamında serbest çalışan, işsiz veya genç gazeteciler, basın meslek örgütleri ile medya kuruluşlarına yönelik destekleme araçlarını anlattı.
Bilgin, “Yerel gazeteler çok sesliliği sürdürebilir”
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, yerel basının önemine vurgu yaparak, “Son yıllarda medya kuruluşları tek elde toplanmış vaziyette. Toplum tek yönlü bir siyaset bombardımanına tutuluyor. Bu nedenle yerel basın, basın özgürlüğünün korunması için çabalamalı. Çok sesliliğin sürdürülmesi için en önemli araç yerel basındır” dedi.
Ağrı Belediye Başkanı Sayan ile Ağrı Valisi Elban, konuşmalarında basın ve ifade özgürlüğünün demokrasi için çok önemli olduğunu belirterek “Hem yerel basın, hem yaygın basında çalışan gazeteciler tarafsız ve adil davranmalı. Medya mensupları güncel olayları doğru ve bağımsız bir şekilde haberleştirmeli” açıklamasında bulundular.
Medyada Demokrasi üzerine eğitim veren Alemdar, basın ve ifade özgürlükleri bakımından medya alanındaki son durumu değerlendirdi. Alemdar, medyada etik konusunun kapsamını, fiilen meslekte çalışan gazetecilerin, gazeteciliği daha iyi yapabilmek için kendi aralarından kabul ettikleri kurallar olarak tanımladı.
Prof. Dr. Uzun ise, yeni med yanın gazeteciliğe etkilerinden bahsederek Türkiye ve Avrupa’daki şehirlerinde yeni medyanın gazetecilik fonksiyonlarını değiştirdiğini ve geliştirdiğini anlattı. Gazetecilerin Sorunları Medyada Demokrasi ve Gazeteciliğin Önündeki Fırsatlar başlıklı eğitim programının ardından programa katılan yerel basın mensuplarına katılım sertifikası verildi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı M4D programı üzerine bilgiler verdi
Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, basın ve ifade özgürlükleri bakımından medya alanındaki son durumu değerlendirdi
Türkiye Gazeteciler
Konfederasyonu Genel Sekreteri Sefa Özdemir
sertifika verirken