Nazmi Bilgin: Mesleki dayanışmamızı daha çok geliştireceğiz

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) üçüncü dönem başvuru sonuçları açıklandı. Medya kuruluşu ve örgütlerinden oluşan 25 başvuru sahibine destek sağlanacak

HABER MERKEZİ- Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği (AB) finansmanı ile yürüttüğü Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamındaki Basın Evi Destek Aracı’nın (BEDA) üçüncü dönem başvuru sonuçları açıklandı. Yararlanıcılara, proje ekibi tarafından online uygulama eğitimi verildi.
BEDA üçüncü döneminde medya kuruluşlarından 33, sivil toplum örgütlerinden 16 ve gazetecilerden 79 olmak üzere toplamda 128 başvuru yapılmıştı. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, İzmir, Batman, Muğla, Erzurum, Antalya, Mardin, Eskişehir, Konya, Gaziantep, Adana, Yozgat, Mersin, Kastamonu, Trabzon, Isparta, Siirt, Ağrı, Hakkâri, Ordu, Samsun, Karabük, Tekirdağ olmak üzere 26 ilden başvuru alındı. Destek aracına en yoğun başvuru yapan iller arasında ise sırasıyla Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır ve İzmir yer aldı.

Merve Kartal

Basın Evi Destek Aracı üçüncü dönem başvuruları üç aşamalı değerlendirildi. İdari kontrol, değerlendiricilerin kontrolü ve değerlendirme komitesi oylaması sonucunda toplam 25 başvuru desteklenmeye hak kazandı.
Bu dönem desteklenecek başvurular arasında sekiz farklı ilden toplam 13 gazeteci, beş dernek, yedi haber mecrası yer alıyor. Ankara’dan 11, İstanbul’dan yedi, Gaziantep’ten iki, Batman, Hakkâri, Karabük, Trabzon ve Van’dan birer başvuru desteklenecek.
Aynı destek aracı kapsamında 2019 yılında 51 başvurudan 31’ine, 2020 yılında ise 110 başvurudan 31’ine destek verilmiş ve medya alanında faaliyet gösteren gazetecilerin mesleklerini sürdürmelerine ve medya kuruluşları ve örgütlerinin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesine olanak sağlanmıştı.
M4D Projesi’nin destek araçlarından biri olan BEDA ile medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirebilmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunun desteklenmesi amaçlanıyor.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin

Bilgin, “Türkiye’nin her yerinden başvurunun gelmesi Gazeteciler Cemiyeti olarak bizi ziyadesiyle sevindirdi”
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, destek aracı kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden 25 başvuruya destek sağlanacağını belirterek, başvurular hakkında bilgi verdi. Bilgin, “Projemizin üçüncü desteğine başlıyoruz. Bu proje Türkiye’de basın kuruluşlarına ve gazetecilere yapılan en büyük destek programlarından biri. Programın üç yıllık maliyeti 500 bin Euro’nun üzerinde, 159 bin Euro civarında bir destek sağlayacağız. Türkiye’de Basın İlan Kurumu (BİK) resmi ilan girdileri ile Anadolu basınına destek oluyor. Bu sene BİK’in Türkiye’deki tüm cemiyetlere yaptığı yardım 250 bin liraydı, biz Anadolu basınına en büyük yadımı yapan BİK’in yalnızca bu sene dört katı fazlası destek sağlamış olduk. Bu programın benim için önemli ve özel bir diğer yanı da Türkiye’de hemen hemen her köşesinden bölgesinden başvuruların kabul edilmiş olması. Başvuru süreci çok titiz bir şekilde yürütüldü. Bağımsız, deneyimli jürilerimizin değerlendirmesi, puanlaması sonucu ulusal jürinin önüne gelen 128 başvurudan ilk 40’a girenler aldıkları puanlara göre değerlendirildi. 15 civarı proje desteklenecekken imkanları zorlayarak bu sayıyı artırmaya çalıştık. Projenin sağlıklı yürümesi için başvurucularımıza yapılması gerekilen konusunda eğitim alacaklar. Türkiye’nin her yerinden başvurunun gelmesi Gazeteciler Cemiyeti olarak bizi ziyadesiyle sevindirdi” dedi.
“Demokrasi ve insan hakları çok zor dönemden geçiyor”
Medya kuruluşları ve gazetecilerin mesleğini sürdürmeleri ve kapasitelerini güçlendirebilmeleri konusunda destek verildiğini kaydeden Bilgin, “Keşke Türkiye’de belirli kurum ve kuruluşlar salgın sürecinde çok zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalışan gazetecilere ve gazetelere yönelik daha fazla kaynak yaratabilseydi. Bundan daha önemlisi Türkiye’deki demokrasi ve basın özgürlüğünün ileriye taşınmasını önemsiyorum, bu projenin amacı da bu. Proje ile sesimizi daha çok duyurmaya, mesleğimiz elimizden alınmadan bu işi nasıl yürütebiliriz, özgürce düşüncelerimizi farklı yollardan nasıl duyurabilirizi amaçlıyoruz. Demokrasi ve insan hakları çok zor dönemden geçiyor. Umarım bu proje ülkemize basın özgürlüğü konusunda katkı sağlar, siz değerli arkadaşlarımıza yeni imkanlar sunmaya olanak sağlar, hepimizin aynı mücadelede kol kola birlikte yürümemizi sağlar. Mesleki dayanışmamızı daha çok geliştireceğiz” diye konuştu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Direktörü Yusuf Kanlı

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve M4D Proje Direktörü Yusuf Kanlı da “Projeleriniz artık hepimizin projesi, başarıyla tamamlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu hibeler direkt Gazeteciler Cemiyeti’nin verdiği hibeler değil, AB fonundan sağlanan hibeler. Dolayısıyla projeler belirli kurallar silsilesinden oluşuyor. Sizlerin başarısı bizim de başarımız olacak, isteğimiz bu yönde. Amacımız daha özgür daha az baskıyla karşılaşan bir Türkiye” dedi.
BEDA bilgilendirme toplantısı kapsamında proje ekibi tarafından başvuruculara, yeni dönem uygulama süreci kuralları konusunda bilgi verildi.