Bilim kurulu üyesi Tevfik Özlü: Aşı bulunsa bile salgın bitmeyecek

ANKARA (ANKA)- Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, bulunacak bir aşı ile salgını kısa sürede bitirme beklentisinin gerçekçi olmadığını belirtti. Özlü, “Küresel bir salgını durdurmak için yüzde 100 koruyan bir aşının bile, en az 5-6 milyar insana yetecek dozunun üretilebilmesi, öyle hemen 6 ayda, bir yılda olabilecek bir şey değil” dedi.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, aşı çalışmaları ile ilgili olumlu beklentiler üzerine sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Özlü’nün paylaşımında şu ifadeler yer aldı:
“Aşı bulunacak, salgın bitecek” beklentisi gerçekçi değil. Çiçek, çocuk felci, kızamık gibi tam ya da büyük oranda kontrol sağlayan olumlu aşılama örnekleri var. Ancak bunun için aşının çok etkili, örneğin, aşılanan popülasyonun yüzde 90-100’ünü koruması gerekiyor.
“Aynı zamanda güvenli, yani ciddi yan etkilerinin olmaması ve virüsün tehdit ettiği herkesin, her ülkenin aşıya ulaşabilmesi için ucuz olması da gerekiyor. Küresel bir salgını durdurmak için yüzde 100 koruyan bir aşının bile, en az 5-6 milyar insana yetecek dozunun üretilebilmesi, öyle hemen 6 ayda, bir yılda olabilecek bir şey değil. Diyelim ki ürettiniz, 5-6 milyar insana ulaşıp, aşıyı uygulamak hiç kolay değil. Örneğin, grip aşısı yıllardır elimizde var, ancak ülkemizde aşılanması gereken hedef kitlenin henüz üçte biri bile aşılanamıyor.
“Sonuç: aşılama ile kalıcı veya geçici bir süre bireysel olarak kendimizi koruyabiliriz belki; ancak aşılamayla salgını durdurabilmek, kısa zamanda başarılabilecek gerçekçi bir hedef olarak durmuyor.”