Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery’den eğitime destek

Ünlü sanatçıların eserlerine yoğun ilgi

Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery, Türk Eğitim Vakfı (TEV) aracılığı ile 2019 yılının ilk müzayedesinde satışa sunulan 5 eserin gelirini RC Sanat Fonu kapsamında güzel sanatlar fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere bağışlıyor

NAZ AKMAN – Her sene 5 büyük müzayede hedefiyle yıl boyunca kapsamlı müzayedelere imza atan Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery, sanata ve sanatçıya destek vermenin yanı sıra sosyal sorumluluk çalışmalarına da katkı sağlıyor.
Öğrencilere burs imkanı
Geçtiğimiz dönemlerde satışa sunulan eserlerden birkaçını sokak hayvanlarına bağışlayan galeri, bu yılın ilk müzayedesinde üniversite öğrencilerine destek veriyor. Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery, Türk Eğitim Vakfı (TEV) aracılığıyla müzayede kapsamında satışa sunulan 5 eserin gelirini güzel sanatlar fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere bağışlıyor. Müzayede de, “Atatürk ve Gelincikler”, “Yelkenli”, “Eller ve Çiçekler”, “Şans” ve “Kadın” isimli eserlerin geliri farklı üniversitelerdeki güzel sanatlar fakültelerinde okuyan başarılı öğrencilere verilecek.
64 eser satışa sunuldu
Bilkent Sanat Sokağı RC Art Gallery salonunda gerçekleştirilen müzayede de ünlü ressamların 64 eseri açık arttırma ile satışa sunuldu.
“Her duvar bir orijinali hak eder” mottosuyla geniş katılımlı müzayedelere imza atan Rahmi Çöğendez, üniversite öğrencilerine de katkı sunulan müzayedenin öncekilere oranla daha büyük nitelikte olduğunu söyledi. Rahmi Çöğendez’in yönettiği müzayedeye sanatseverler tarafından yoğun bir ilgi gösterildi.
Müzayedenin ardından konuşma yapan TEV Ankara Şube Başkanı Ömer Turna, vakfın kuruluşundan bu yana 2 bin 10’u yurt dışında yüksek lisans yapan 250 bin öğrenciye burs verdiklerini söyledi.Vakıf tarafından yapılan 30 eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığına devredildiğini söyleyen Turna, vakfın Türk eğitim sisteminin geliştirilmesiyle ilgili sempozyumlar düzenleyerek, öğretmenlerin eğitimi konusunda birçok projeye destek verdiğini anlattı. Turna vakfın çalışmaları kapsamında İzmir, Ankara ve Trabzon’da ücretsiz barınma imkanı sunan kız öğrenci yurtları açtıklarını ve TEV’in sanat eğitimine öncelik verdiğini belirtti. Turna, “Bir yandan sanat eğitimini desteklerken diğer yandan ise çok nadide eserlere sahip olacağız” dedi.
RC Sanat Galerisi Kurucusu Rahmi Çöğendez de sanat aracılığıyla eğitime, bilime destek verdiklerini söyledi. Çöğendez gerek sokak hayvanlarına gerekse çocuklar yararına çalışmalarda bulunan sivil toplum kuruluşlarını da her müzayede de unutmadıklarını dile getirdi. Çöğendez, sanatçılara plaket takdim etti.