Bilkent Senfoni Orkestrası Pazar günü Bilkent Odeon’da

BİLKENT Senfoni Orkestrası’nın 18 Ekim Pazar günü gerçekleştireceği konserde Johann Sebastian Bach, George Friedrich Handel ve Yalçın Tura’nın eserleri seslendirilecek. Konseri şef Elşad Bagirov yönetecek. Yalçın Tura’nın 1960 yılında, Ertem Göreç’in ‘Otobüs Yolcuları’ filmi için yazdığı 3. Süit ile başlayacak konser, Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri Irina Nikotina, Albena Sezer ve Ebru Aykal’ın yorumlayacağı Johann Sebastian Bach’ın 4. Brandenburg Konçertosu (Sol majör, BWV 1049) ile sürecek. BSO, konserin ikinci yarısında Handel’in 1749 yılında bir açık hava kutlaması için yazdığı –eserin seslendirilmesinden sonra havai fişek gösterisi yapıldı- Royal Fireworks Music’i seslendirecek.
18 Ekim Pazar günü Bilkent Odeon’da saat 15.00’te başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor. 4 bin kişilik yarı açık Bilkent Odeon’un oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden şekillendirildi, bin kişilik kapasiteyle sınırlandırıldı.

Elsad Bagirov

ELŞAD BAGİROV müzik eğitimine Azerbaycan Devlet Konservatuvarı’nda keman eğitimi alarak başladı. Daha sonra eğitimine Nikolai Rimsky-Korsakov St. Petersburg Konservatuvarı’nda devam eden Bagirov, Arvid Yansons ve Maris Yansons ile opera ve senfoni orkestrası şefliği çalıştı. 1980’de Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosu’na şef olarak atandı. Burada opera, bale ve konserler yönetti. Ayrıca Sovyetler Birliği’nin önemli orkestralarıyla turneye çıktı.
1986’da Türkiye ile kültürel değişim programı kapsamında Sovyetler Birliği Kültür Bakanlığı, Bagirov’u İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne gönderdi. Burada bulunduğu sürede Bagirov, tanınmış koreograflar ve opera prodüktörleriyle pek çok eser yönetti. Şef ayrıca çok sayıda uluslararası festivalde yer aldı.
Elşad Bagirov Bolşoy Senfoni Orkestrası, St. Petersburg Devlet Filarmoni Orkestrası, Azerbaycan Devlet Orkestrası, Moskova Devlet Senfoni Orkestrası gibi orkestraları yönetti.
Elşad Bagirov, Azerbaycan müziğine yaptığı önemli katkılardan dolayı, ‘Azerbaycan Cumhuriyeti Seçkin Sanatçısı Ödülü’ne değer görüldü.

İrina Nikotina

IRİNA NİKOTİNA Taşkent’te doğdu. Lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı’nda Prof. Igor Bezrodny ile çalıştı, 1986’da doktora diploması aldı. 3. Özbekistan Keman Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Taşkent Devlet Senfoni Orkestrası’nda konzertmeister olarak çalıştı, solist olarak çok sayıda konser verdi. Rusya, ABD, Hong Kong, Tayland, Ukrayna, Belarus, Estonya, Litvanya ve Norveç’te festivallere katıldı. 1993’ten beri Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi, Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısı.
ALBENA SEZER flüt eğitimini Sofya Devlet Müzik Akademisi’nde Stiliana Stavreva, Dimitar Georgiev, Ferens Hutira, Robert Wolf, Andrash Adoryan ve Jiry Valek ile tamamladı, 1986’da katıldığı Ulusal Provadia Yarışmas’nda üçüncülük ödülü aldı. Sofya Pioner Gençlik Orkestrası ve Sofya Ulusal Operası’nda çalıştı, Fransa-Niort ve Avusturya-Glognitz Festivallerine katıldı. Sofya Devlet Müzik Akademisi Orkestrası, Shumen Filarmoni, Bankya Oda Orkestrası ve Sofya Filarmoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler veren olan Sezer, Bilkent Senfoni Orkestrası flüt grup şefi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Ebru Aykal

EBRU AYKAL flüt eğitimine Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Zita Zempleni ile başladı. 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Altan Kalmukoğlu ile lisans, Stiliana Stavreva ile lisansüstü eğitimini tamamladı. 1999 yılında İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası’na kabul edildi. Burada 4 yıl çalıştıktan sonra 2003 yılında Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi oldu. Her iki orkestra ile solist olarak konserler verdi. Aykal halen Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi.

Bursa Senfoni Hikmet Şimşek’i ‘Opera Gala’ ile andı

ATATÜRK Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde, opera repertuarından eserler Bursalı sanatseverler için seslendirildi. Konserde orkestrayı Bulgaristan Eski Kültür Bakanlarından ünlü şef Emil Tabakov yönetti.
Pek çok müzik kurumunun kurucusu olan merhum orkestra şefi Prof. Dr. Hikmet Şimşek’in anıldığı konserde opera sanatçılarından Soprano Perihan Nayır Artan ve Mezzosoprano Nesrin Gönüldağ’ın seslendirdiği eserler müzikseverler tarafından uzun süre alkışlandı.
Solist sanatçılar opera sanatının önde gelen bestecilerinden oluşan Verdi, Bizet, Rossini, Bellini, Offenbach, Gounod’dan oluşan seçkin bir repertuar seslendirdi.
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde, opera repertuarından eserler Bursalı sanatseverler için seslendirildi. Konserde orkestrayı Bulgaristan Eski Kültür Bakanlarından ünlü şef Emil Tabakov yönetti.
Pek çok müzik kurumunun kurucusu olan merhum orkestra şefi Prof. Dr. Hikmet Şimşek’in anıldığı konserde opera sanatçılarından Soprano Perihan Nayır Artan ve Mezzosoprano Nesrin Gönüldağ’ın seslendirdiği eserler müzikseverler tarafından uzun süre alkışlandı.
Solist sanatçılar opera sanatının önde gelen bestecilerinden oluşan Verdi, Bizet, Rossini, Bellini, Offenbach, Gounod’dan oluşan seçkin bir repertuar seslendirdi.

Hikmet Şimşek kimdir?

EVRENSEL müziğin yayılmasında öncülük yaparak yurt dışında 200 kadar konserin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanınmasını sağlayan Şimşek, Türkiye’deki ilk müzik festivallerini yönetti. TRT’nin ünlü orkestra şefi Hikmet Şimşek’in vefatının üzerinden 19 sene geçti.
Hikmet Şimşek, 1924’de Siirt’in Pervari ilçesinde doğdu. Babası subay olduğundan çocukluğu Anadolu’da, genellikle de Konya ve ilçelerinde geçti.
Müziğe duyduğu ilgi çocukluk yıllarında başlayan Şimşek, 1936’da Konya Askeri Ortaokulu’na girdiğinde, öğretmenlerinin yardımıyla nota okumasını öğrendi ve teorik bilgilerini artırdı.
Şimşek daha sonra Maltepe Askeri Lisesi’nde okurken bandoda çalabileceği bir çalgıyı öğrenmesine izin verildi. Harp Okulu’nda öğrenim gördüğü sırada ağır bir hastalık geçirerek askeri prevantoryuma kaldırıldı ve burada radyodan dinlediği uzun klasik müzik programları sonunda müziği meslek olarak seçmeye karar verdi ve keman öğrenmeye başladı.
ASKERİ EĞİTİMİ BIRAKARAK ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI’NA GİRDİ
Cemal Reşit Rey ve Ulvi Cemal Erkin gibi usta sanatçıların sınavlarını geçen Şimşek 1946’da askeri eğitimi bırakarak Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Müzik bilgisi sayesinde sınıf atladı.
Şimşek, Alman besteci Eduard Zuckmayer ve Hasan Ferit Alnar ile birer yıl çalıştıktan sonra Ahmet Adnan Saygun’un öğrencisi oldu. 1953’te Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olunca aynı konservatuara armoni ve solfej dersleri öğretmeni olarak atandı.
Başarılı müzisyen, 1955’te konservatuar orkestra ve korosunu yöneterek şefliğe ilk adımını attı.
Hikmet Şimşek, burada bir Wolfgang Amadeus Mozart Uvertürü ile Ludwig van Beethoven’ın 7. Senfonisi’nin birinci bölümünü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile seslendirdi.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı başarılı bir şekilde yönetince dikkatleri üzerine çeken Şimşek, 1956’da yurt dışına kursa gönderildi, 1959’da yurda döndü ve 25 yıla yakın bir süre boyunca CSO’daki şeflik görevinin yanı sıra, Ankara Devlet Konservatuarı’nda öğretmenliğe de devam etti.
TÜRK ESERLERİNİN YURT DIŞINDA TANINMASINI SAĞLADI
Şimşek, evrensel müziğin yayılmasında öncülük yaparak yurt dışında 200 kadar konserin büyük çoğunluğunda Türk eserlerinin tanınmasını sağladı.
Yurt dışında plak kaydı yapan ilk orkestra şefi olarak da bilinen Hikmet Şimşek, klasik müzik alanında birçok ilki başaran müzikçilerden biriydi. Türkiye’deki ilk müzik festivallerini yönetti.
Şimşek, Ankara Radyosu Oda Orkestrası ile Çoksesli Korosu’nun ve televizyon müzik bölümünün kurulmasına hizmet etti. Bu kuruluşlarda iki yıl süreyle yöneticilik yaptı.
Ayrıca İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Senfoni Orkestrası’nın da kuruculuğunu üstlenen Şimşek, bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştı:
“Sanat hayatımın en önemli yönlerinden bir tanesi İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurulması olmuştur. Bu orkestranın kurulmasında öncü olma fırsatını bulduğum için kendimi daima mutlu addederim. 8 yıla yakın bir süre de orkestranın sanat yönetmenliğini yürüttüm. Aynı şekilde büyük kıvançlarımdan bir tanesi de bugün çok yüksek bir sanat düzeyine gelmiş olan TRT Çok Sesli Korosu’nun kurulmasında da çorbada tuzumun olmasıdır. Bu koro kurulduktan sonra iki sene şefliğini yaptım. Şimdi büyük bir memnuniyetle görüyorum ki, çocuğunun başarısını gören bir baba gibi, koro çok ileri bir düzeye gelmiş vaziyettedir.”
TRT 1 ekranında yönettiği 15 yıl süren Pazar Konseri adlı program ile tanınan Hikmet Şimşek, 1981’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.
Pazar Konseri dışında 5 yılı bulan “Çağdaş Türk Bestecileri” programıyla TRT-INT kanalıyla dış ülkelere de program hazırlayan Hikmet Şimşek, çocukların müzik eğitimine katkıda bulunmak için altı yıl sürdürdüğü ve her hafta çeşitli kanallarda dokuz kez yayınlanan “Birlikte Söyleyelim” programını hazırladı.
“HİZMETLER HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAZ”
Hikmet Şimşek, 12 Ekim 2001’de Ankara’da 77 yaşında hayatını kaybetti. Sağlığında bedenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağışlamıştı.
Şimşek’in vefatının ardından şef Gürer Aykal, “Türkiye’ye her alanda yaptığı hizmetler hiçbir zaman unutulmaz. Özellikle müzik eğitimine genç yaşından son günlerine kadar sürekli yaptığı katkılar ileride meyvesini verip onun huzur içinde yatmasını sağlayacaktır. Bütün müzikseverlere, müzisyenlere baş sağlığı diler, ailesine üzüntülerimi içtenlikle paylaştığımı bildirmek isterim.” ifadelerini kullanmıştı.
Şef Cem Mansur ise duygularını, “Türk bestecilerinin dünyaya duyurulmasında çok önemli bir yeri vardı. Onların eserlerini yurt dışında seslendirdi, plak yaptı. Şu an Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile konser vermek üzere Bandırma’da bulunuyoruz. Bütün orkestra büyük bir üzüntü içinde. Kendisini çok fazla tanıma fırsatım olmamıştı ama yaptıklarını yakından izliyordum. Çok büyük bir kayıp.” diye anlatmıştı.

Borusan Sanat yeni sezona başladı

BUGÜNE dek her sezon rengârenk bir program sunan Borusan Sanat; güvenli bir ortamda konserlerine devam ediyor. Bu sezon, küresel salgına karşı tedbirlerin en üst seviyede uygulanması gerektiği prensibinden hareketle tüm konserleri izleyiciye kapalı gerçekleştiriyor; müziği, sanatı ve sanatçıyı korumaya devam ediyor, izleyicilerine karşı sorumluluk duygusundan ödün vermiyoruz.
Tüm konserlerinin kaydı Borusan Oto İstinye 9.55 Salonu’nda gerçekleşecek BİFO’nun yeni sezonunda şeflik kürsüsünde BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal’ın yanı sıra, Sascha Goetzel, Patrick Hahn, Carlo Tenan, Alexander Liebreich, James Judd, Gabor Kali, Garrett Keast, Stanislav Kochanovsky, Thomas Rösner, Domingo Hindoyan ve Cem Mansur yer alacak. Valentina Lisitsa, Naz İrem Türkmen, Midori Goto, Giovanni Guzzo, Jan Mráček, Camille Thomas, Daniel Hope, Zarina Abaeva, Maria Barakova, Xabier Anduaga, Elina Vähälä, Philippe Quint, Ezgi Karakaya, Ferhat Göksel, Erkut Gökgöz, Gökhan Aybulus ve Sezai Kocabıyık ise orkestranın eşlik edeceği solistler arasında…
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın her sezon 12 olan konser sayısını bu sezon 24 canlı radyo yayını, 4 radyo bant yayınıyla ve üstelik Aralık’tan itibaren tamamı çevrimiçi platformdan yayınlanmak üzere 28’e çıkarıyor. Borusan Quartet 4 canlı radyo yayını ve çevrimiçi gösterim, Borusan Müzik Evi ise 6 çevrimiçi gösterimiyle evlerinize konuk olacak. Tüm konser kayıtları, çevrimiçi platformumuzdan izleyicilere ücretsiz olarak ulaşacak.
Borusan Sanat, ekranın ve dijitalleşmenin baskın olduğu günümüz dünyasında, radyonun ve sesin gücünü tekrar keşfe çıkıyor. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın (BİFO) Açılış Konseri’ni 15 Ekim Perşembe 19.00’da Borusan Klasik radyoda canlı yayınlandı. Tüm konserlerin canlı olarak radyoda yayımlanacak olması, dijital üretimin ve ekran bağımlılığının sorgulandığı günümüzde sesin, işitmenin ve her şeyden öte hayalin gücünü yeniden hatırlatacak. Birbirinden farklı ve renkli programlarıyla, Türkiye’nin en çok dinlenen radyolarından biri haline gelen Borusan Klasik’teki canlı yayınlarla, konser heyecanı dinleyicilerin bulunduğu yere taşınacak.
BİFO konserleri öncesinde, müzik yazarı Serhan Bali ile genç ve başarılı şeflerden Nisan Ak; orkestra şefleri ve solistlerle keyifli sohbetler gerçekleştirecek. Borusan Klasik’i karnaval.com/borusanklasik üzerinden de dinlenebilirsiniz.
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi programlarını; web sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşacağı aylık programlar halinde sunacak.
BİFO, dinleyicilerinin özlemle beklediği yeni sezonu; müziğin üç büyük bestecisinin başyapıtlarından oluşan bir programla açtı. Eşsiz senfonilerinin her biri ile sonsuzluğa ulaşabilen Gustav Mahler, yapısı ve işçiliği ile yaylı çalgılar için yarattığı dahiyâne eseri Grosse Fuge’ü ile Beethoven ve bu bestecilerin arasında zamanımıza en uzak ancak kalbimize en yakın olan büyük usta Mozart’la, yeni sezon başladı. 15 Ekim’deki açılış konserinde BİFO’yu Sascha Goetzel yönetti. Saat 19.00’da Borusan Klasik’te başlayan canlı radyo programında; Mahler’in 5. Senfoni’sinden Adagietto; Beethoven’ın Opus 133 Yaylı Çalgılar için Grosse Fuge’ü ve Mozart’ın 40. Senfoni’si yer aldı.

Ahmet Kara vefat etti

İSTANBUL Devlet Senfoni Orkestrası’nın emekli Klarnet sanatçısı Ahmet Kara Covid 19 sonucu yaşamını kaybetti.
Sanatçı 18 Şubat 2018’de emekli olmuş ve kendisi için özel bir toplantı düzenlenmişti. Cenazesi İstanbul’da toprağa verildi.