Bilkent’te 30. kuruluş yılı kutlamaları “Şan Sanatının Şaşaalı Dünyası” ile son buluyor

SON KONSERDE SOLİST OLARAK BAŞARILI MEZUNLAR SAHNE ALACAK

1986 yılında Bilkent Üniversitesinin ilk fakültelerinden biri olarak kurulan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bu yıl 30. yılını bir festivalle kutladı.

10 Şubat’ta başlayan festival etkinlikleri 16 Mart 2016 Çarşamba günü gerçekleştirilecek “Şan Sanatının Şaşaalı Dünyası” konseri ile sona eriyor. Konserlere fakültenin bu alanda başarılar elde eden öğretim üyeleri, mezunları ve halen öğrenimleri süren “Harika Çocuk / Gençler” solist olarak katıldı.

Festival Direktörü Kağan Korad etkinliklerle ilgili olarak şu düşünceleri paylaştı: “Fakültemiz, ilk öğrencisini 1986 yılında aldı ve Üniversite’nin ilk mezunu bu tarihten sadece iki yıl sonra müzik bölümünden geldi. Bu erken mezuniyetin nedeni, Bilkent Üniversitesi’nde açılan yeni ve diğerlerinden farklı sanat fakültesinin kuruluşunun, alanda büyük bir etki ve heyecan yaratması, birçok konservatuardaki en iyi öğrencilerin kurulur kurulmaz bu yenilikçi okula geçmiş olmasıydı. O yıldan beri, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bir kısmı yurt içinde bir kısmı yurt dışında sanat kariyerlerini sürdüren birçok nitelikli müzisyen ve tiyatro insanını mezun etti. Bugün Bilkent mezunlarının büyük bölümü, yurt içi kariyerlerinin yanı sıra yurt dışında da Julliard ve Barenboim Akademi gibi en prestijli okullarda eğitimlerine derecelerle devam ediyor ve Bolşoy Tiyatrosu’ndan Carnegie Hall’e kadar dünyanın tüm sahnelerinde kendilerine yer buluyor.

  1. Yıl Festivali Bilkent’in mezunları, akademisyen sanatçıları, öğrencileri ve yıllardır yanımızda olan seyircilerimizle bir arada kutladığımız müzikli bir yıldönümü partisi oldu; daha nice başarılı otuz yıllara diyoruz.”

Her Çarşamba gerçekleştirilen bir birinden renkli etkinlerin sonuncusu 16 Mart Çarşamba günü “Şan Sanatının Şaşaalı Dünyası” adıyla saat 20.00’de gerçekleşecek. Bu konserde solist olarak opera alanındaki başarılı mezunlar Esra Abacıoğlu Akcan (soprano), Ayhan Uştuk (tenor), Umut Kosman (bariton) ve Beran Sertkaya’nın (bas-bariton) yanı sıra Müzik Bölümü öğrencileri Doğa Bilici (soprano), Selinay Duman (soprano) ve İlayda Erenler (soprano) yer alacak.

 

PET HOLDİNG’İN SANATA DESTEĞİ 2016’DA DA DEVAM EDİYOR

İşkadını-Bestekâr Pınar Köksal’ın besteleri mart ayında İstanbul ve Adana’da müzik severlerle buluşuyor. 18 Mart’ta İstanbul’da Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri’nde Pınar Köksal’ın besteleri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından Şef Ender Sakpınar yönetiminde seslendirilecek. Konserin solistleri tanbur sanatçısı Prof. Dr. Murat Salim Tokaç, tenor Hakan Aysev ve soprano Feryal Türkoğlu.

24-25 Mart’ta Adana gerçekleşecek Türk Japon Dostluk Konseri’nde ise sanatçının besteleri yine Şef Ender Sakpınar yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecek. Konserlerin solistleri kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve koto sanatçısı Atsuko Suetomi. Pet Holding’in destekleriyle gerçekleşen konserlerde sanatseverlerle buluşacak olan Pınar Köksal’ın bestelerinin düzenlemeleri ise Bujor Hoinic’e ait. Konserler bir anlamda gençlerin Türk müziği ile buluşmasını sağlayacak. Ankara merkezli faaliyetlerini 1974 yılından bugüne sürdüren Pet Holding’in Başkan Yardımcısı, Pınar Köksal, TRT’de en çok bestesi olan kadın bestekâr. Lavta çalan Köksal’ın 94’ü TRT Repertuarında yer alan 26’sı çok sesli müziğe uyarlanmış 122 bestesi var. Türkiye’de ilk kez Pınar Köksal’ın Türk Müziği tarzındaki besteleri çok sesli müziğe uyarlandı, Aralık 2003’te Şef Bujor Hoinic yönetiminde Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve sanatçıları tarafından seslendirildi. Ayrıca İstanbul ve İzmir Senfoni Orkestraları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve sanatçıları da eserlerini izleyiciyle buluşturdu. Devlet Opera ve Balesi’nin sahneye koyduğu “Opera Kabare” adlı müzikal fantezide eserleri yer aldı, bunun yanı sıra Jandarma Bandosu tarafından besteleri icra edildi. 2000 yılında “İçimdeki Duygular”, 2005 yılında “Duygu Pınarı”, 2010 yılında da “Aşk Senfonisi” isimli albümleri müzik marketlerde yerini aldı. İşkadını ve Besteci Pınar Köksal 2016 yılında sanata ve kültüre verdiği katkılardan dolayı SAKÜDER (Sanat ve Sanatçılar Topluluğu Kültür Derneği) tarafından onur ödülüne layık görüldü.

 

KARTAL BELEDİYESİ KADINLAR ORKESTRASI İLK KONSERİNİ VERDİ

Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından Kasım 2015’te çalışmalara başlayan Kartal Belediyesi Kadınlar Orkestrası, 31 kişilik kadrosuyla Dr. Mehmet Ali Özdemir şefliğinde ilk konserini verdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü programı kapsamında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Mustafa Fehmi Okay, Ali Apaydın, Kartal belediye meclis üyeleri, Kartal Kent Konseyi Başkanı Demet Songurtekin, Kartal Belediyesi başkan danışmanları, Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sedat Ertekin, Kartal Belediyesi birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kartal Belediyesi Kadınlar Orkestrası ve Grup Ahuzar’ın sahne aldığı konserde birçok yörenin türküleri seslendirildi. Dinleyicilerden büyük alkış alan konserin sonunda Kadınlar Orkestrası ve Grup Ahuzar’ın sanatçıları, kadınları sosyal yaşama dâhil etmek adına birçok başarılı çalışmalara imza atan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ederek kendilerine çiçek takdim etti.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz de kadın politikasında kendisine destek veren, kadınlar için yapılan çalışmalarda fikirlerini esirgemeyen eşi Feray Öz’e teşekkür ederek şunları söyledi: “Kadınlar orkestramız biraz önce çok başarılı bir performans sergiledi. Ben Kartal Belediye Başkanı olarak belediye çalışanlarını ve bu çalışmaya katkıda bulunan kadınları kutluyorum. Başkan yardımcıma sahne alan arkadaşlarımızın ne işle uğraştığını sordum. Aranızda herhalde konservatuar öğrencisi de var. Halkı kültürle sanatla buluşturmamız gerekiyor. Buna öncü olacak da sizlersiniz. Genç kardeşlerimi ve ekibimizi kutluyorum. Burada olmaktan ve sizlerin belediye başkanlığını yapmaktan büyük gurur duyuyorum.”

Başkan Altınok Öz’ün konuşmasının ardından gecede sahne alan sanatçılara çiçek takdim edildi.