Bingöl’den AA’ya Sözcü ambargosu tepkisi

Tarafsız kurum bırakmadılar

ANKARA (ANKA)- CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Anadolu Ajansı’nın Sözcü Gazetesi’ne yönelik abonelik iptali ile ilgili tepki gösterdi.
İktidar mensuplarının ellerinden gelse havayı ve suyu bile ötekileştirip taraflı hale getireceğini belirten CHP’li Bingöl, yaptığı açıklamada “Her ülkede siyasal iktidarların belirli hedefleri olur. Anlaşılan o ki, Türkiye’de 17 yıldır iktidar olan AKP’nin tek hedefi ise ülkede tarafsızlığını yitirmeyen bir kamu kurumu bırakmamak… Devletin ajansı olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Anadolu Ajansı, Sözcü Gazetesi’nin aboneliğini tek taraflı sonlandırdı ve okuyucuların, vatandaşların haber alma hakkına bir ket daha vurulmuş oldu. Türkiye, iktidar eliyle taraflı, yanlı ve ötekileştirilen kocaman bir ülkeye dönüştürülmeye devam ediyor. İktidar mensupları ellerinden gelse havayı ve suyu bile ötekileştirip taraflı hale getirecekler. Kendisi gibi düşünmeyen, sorgulamayan bütün kişi ve kurumlara karşı adeta savaş açan ve bu savaşı da devletin imkanlarını kendi malı mülküymüş gibi yürüten AKP zihniyetinin son saldırısı Sözcü Gazetesi’ne karşı yaşandı” dedi.
“Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku anlayışını şiar edinen, bireysel öfke ve kişisel hırslar ile yönetilen bir ülke arzusu içinde olanlar yine yeniden bir haksızlık peşindeler. Kendilerinden olmayan herkesi FETÖ’cü ilan edip algı operasyonu yapanlar ve geçmişte yaptıklarını unutup, bedel ödemeyip, “kandırılanlar” dürüst ve onurlu habercilik anlayışını ayaklar altına almaya çalışıyor” diyen Bingöl, şunları kaydetti:
“Vatandaşların vergisi ile ayakta duran ve tarafsız bir kamu yayıncısı olan AA, kendi kafasına göre değil; hukuka göre karar almak zorunda. Sözcü’ye ceza verdiklerini düşünenler, asıl cezayı her zamanki gibi vatandaşlara ve haklarına veriyorlar; bu unutulmamalı. Kamu hizmeti ile sorumlu olan bütün kurumlar anayasanın eşitlik ilkesi gereği kişiye ve kurumlara farklı davranamazlar. Anayasayı unutanlar ya da yok saymayı tercih edenler her zamanki gibi hem hukuku hem de demokratik ilkeleri çiğnemekteler.”